Etos

Etos – turecki serial na Netflixie

Opublikowany Dodaj komentarz

Etos (Bir Başkadır) to nowa turecka produkcja, którą od 12 listopada można oglądać na platformie streamingowej Netflix. Główną rolę zagrała popularna Öykü Karayel.

Tureckie seriale od dobrych kilku lat biją w Polsce rekordy popularności. Polacy chętnie oglądają je zarówno w telewizji, jak i także w internecie. Nic więc dziwnego, że Neflix zdecydował o premierze kolejnej produkcji znad Bosforu. Jednak jeśli myślicie, że Etos (Bir Başkadır) jest podobny do ociekających romantyzmem tureckich miłosnych historii jesteście w błędzie! Czeka na was iście artystyczna uczta. Takie perełki nie zdarzają się często!

Przejmująca historia

Etos (Bir Başkadır) to historia pochodzącej z przedmieść Stambułu Meryem (Öykü Karayel, ). Młoda kobieta została wychowana w tradycyjnej muzułmańskiej rodzicie. Jest oddana swojej wierze i nigdy nie łamie zasad. Pracuje na pół etatu jako sprzątaczka w domu Sinana. Jej życie jest bardzo monotonne. Widzowie poznają Maryem, gdy w wyniku kilku omdleń trafia na konsultacje psychiatryczne do gabinetu doktor Peri. Z każdą kolejną wizytą dziewczyna coraz bardziej się otwiera i chętniej opowiada o swoim życiu i towarzyszących jej emocjach.

Etos pełen kontrastów

Bir Başkadır w kapitalny sposób przedstawia kontrast między codziennym życiem prostolinijnej Meryem, a światem, do którego wkracza kiedy znajduje się w Stambule. Kompletnym przeciwieństwem głównej bohaterki jest jej terapeutka Peri (Defne Kayalar ), która nie jest w stanie zrozumieć dlaczego kobiety godzą się na ograniczanie własnej swobody i są aż tak posłuszne mężczyznom.

Stambulskie ulice w serialu Etos

Na ogromne uznanie zasługuje gra aktorów, świetny scenariusz, reżyseria, a także muzyka. W serialu mamy okazję usłyszeć archiwalne nagrania z koncertów nieżyjącego już Ferdiego Özbeğena. Większość scen do Etosu powstawała na terenie Stambułu. Jednak w serialowych kadrach nie zobaczymy tętniących życiem ulic, kolorowych domów, słynnych stambulskich mostów, Wieży Galata, ani nawet dzielącego miasto na dwie części Bosforu. Produkcja zadbała o to, żeby scenografia była jak najbardziej oszczędna.

Czytaj także: Gdzie powstają najpopularniejsze tureckie seriale?

Öykü Karayel jako Maryem

Główną bohaterką w serialu Etos (Bir Başkadır) zagrała Öykü Karayel . Aktorka urodziła się 20 sierpnia 1990 w Stambule. Prywatnie jest żoną Cana Bonomo. Lekcje aktorstwa pobierała w teatrze Kenter. Występowała również w Państwowym Teatrze Uniwersytetu w Stambule. Widzowie znają ją również z roli we Wspaniałym Stuleciu: Sułtanka Kösem. W pozostałych rolach możemy oglądać między innymi: Fatiha Artmana (Azizler), Bige Önal (Selin z Sen Çal Kapımı).

Related content