Europejskie Centrum Bajki

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Opublikowany Dodaj komentarz

Witajcie w świecie marzeń! Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to miejsce dla każdego! Nie tylko dzieciaki będą się tu świetnie bawić. Park Edukacyjny „Akademia Bajki”, Mały Teatr, Bajkowy Świat, czy Kraina Soria Moria to tylko niektóre z atrakcji! Zatem – zacznijmy naszą szaloną podróż!

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka znajduje się w Pacanowie na terenie województwa świętokrzyskiego. Z Kielc dojedziecie tam w niewiele ponad 1 godzinę, z Krakowa 1 godzinę 40 minut, a z Warszawy podróż będzie trwała około 3 godzin. Bez względu na odległość, warto tam pojechać. Dlaczego? Nie ma znaczenia, czy jesteście już dorośli, czy przywieziecie tam swoje dzieciaki – to miejsce zbierze nas wszystkich do świata bajek, o którym wszyscy marzą!

Park Edukacyjny „Akademia Bajki”

Europejskie Centrum Bajki

Moja wizyta w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie rozpoczęła się od Parku Edukacyjnego „Akademia Bajki”. Składa się on z dwóch części: ogólnodostępnej, do której nie potrzebujecie biletu, a także przestrzeni biletowanej.

Europejskie Centrum Bajki

W pierwszej strefie będą na was czekać: skatepark, fontanna oraz skwer z siedziskami i moje ulubione Bisto u Koziołka! W menu same pyszności, które pokochał Koziołek Matołek, a wśród nich domowe potrawy, takie jak: rosół, pomidorówka, różne rodzaje pierogów, frytki czy sałatki. Lubicie coś na słodko? Macie tam do wyboru gofry i pyszne lody! Napijecie się tam też kawy lub herbaty. Ceny są bardzo przystępne.

Europejskie Centrum Bajki

Druga strefa to: Ogród Komiksów, Ogród Legend, Park Linowy, Grota Solna, Ogród Bajek i Baśni.

Ogród Komiksów to prawdziwy raj dla komiksomaniaków. Słynny pojazd z wypraw Tytusa, Romka i A’Tomka, labirynt, Plac Profesora Talenta, Trzy Zielone Słonie pozwolą rozwinąć wodze wyobraźni, a do tego świetnie się bawić!

Atrakcje zewnętrzne

Europejskie Centrum Bajki

Ogród Legend to jednopoziomowy Park Linowy, a także genialne Bajkowe Wydmy, które są dwupoziomowym placem zabaw. Znajdują się pod zadaszeniem, co gwarantuje świetną zabawę przez cały rok bez względu na pogodę! To miejsce idealne na rozwijanie zwinności i zręczności. Bilet wstępu do Parku Linowego kosztuje 5 zł.

Grota Solna ma powierzchnię aż 50 metrów 2 i została w całości wykonana z soli. Nie zawiera żadnych organicznych elementów. Dzięki temu w jej wnętrzu tworzy się niezwykły mikroklimat, który pozwoli odwiedzającym na chwilę zapomnieć o otaczającym świecie. Możecie poddać się tam przyjemnej muzykoterapii albo zobaczyć spektakl „Pierścień Królowej Kingi”, który w kapitalny sposób łączy teatr lalek i teatr cieni.

Europejskie Centrum Bajki

Ogród Powieści to kolejne miejsce pozwalające przenieść się w bajkowy świat i poznać bliżej kultowe postaci. Nie może zabraknąć Baltazara Gąbki czy Pana Kleksa. Przewodniczką po tym niezwykłym miejscu jest Agnieszka, która nie tylko opowiada, ale przygotowuje też sporo zagadek. Nie będziecie się tam nudzić!

Ogród Bajek i Baśni to cudny zwierzyniec z najsłodszymi zwierzakami świata. Spotkacie tam między innymi alpaki, kozy czy pawie.

Europejskim Centrum Bajki – atrakcje

Europejskie Centrum Bajki

Bajkowy Świat – to atrakcja czekająca na was we wnętrzach Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Muszę wam powiedzieć, że to ona spodobała mi się najbardziej i zdecydowanie zrobiła na mnie największe wrażenie. To 60-minutowa podróż z animatorem, który zabierze was do naprawdę niezwykłego i enigmatycznego świata.

Europejskie Centrum Bajki

To najlepsze możliwe połączenie multimedialnych eksponatów, dźwięków, kolorów, postaci i zaangażowanego przewodnika. Podczas wizyty w Bajkowym Świecie dzieciaki świetnie się bawią, a dorośli wracają do lat dzieciństwa. Taka podróż jest na wagę złota. Nie chcę wam za wiele zdradzać, musicie to poczuć na własnej skórze. Wizyta musi zostać poprzedzona rezerwacją i zakupieniem biletów online. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem/animatorem, w grupie może być maksymalnie 15 osób. Bilet normalny kosztuje 29 zł, ulgowy 24 zł.

Czytaj także: Pałac w Kurozwękach

Mały Teatr

To 30 minutowy spektakl lalkowy, który odbywa się w kameralnej, niewielkiej sali. Klimat jest tam niepowtarzalny. W repertuarze znajdują się kultowe bajki: „Mała syrenka”, „Dziadek do orzechów, „Krawiec Niteczka”. Po przedstawieniu widzowie poznają tajniki teatru lalkowego, dowiadują się jak powstają spektakle. Jest to wyjątkowe przeżycie, zarówno dla dorosłych i najmłodszych. Cena biletu normalnego to 17 zł, a ulgowego 15 zł. Aby uczestniczyć w spektaklu należy dokonać rezerwacji i zakupić bilet. Przed wejściem do Teatru zostaniecie poproszeni o nałożenie bajkowych butów. Mały Teatr to pozycja obowiązkowa!

Kraina Soria Moria

To interaktywna wystawia połączona z wciągającą opowieścią. Jak na Europejskie Centrum Bajki przystało, nie brakuje tam zagadek. Atrakcja została stworzona w oparciu o fiński system edukacji i nawiązuje do baśni i legend z Półwyspu Skandynawskiego. „Soria Moria” bazuje na słynnej norweskiej opowieści, która zawiera elementy tamtejszej kultury. Będąc w tej magicznej krainie uczestnicy biorą udział we wspólnej zabawie, uczą się rozróżniania dobra od zła, odpowiadają na pytania, rozwiązują zagadkę. Wspólnym celem jest znalezienie wyjścia.

Informacje praktyczne

Europejskie Centrum Bajki to ogromny kompleks, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Poza głównymi atrakcjami możecie skorzystać z seansu w Kinie Szkatułka, czy też poszukać ciekawej książki w tamtejszej bibliotece. Funkcjonuje tam także świetnie wyposażony sklep z bajkowymi gadżetami. Dla fanów Finlandii jest całkiem pokaźna kolekcja produktów z Muminkami.

Decydując się na wizytę w królestwie Koziołka Matołka powinniście zarezerwować sobie dobre kilka godzin, a najlepiej cały dzień. Atrakcji jest tak dużo, że szkoda byłoby cokolwiek pomiąć. Ja byłam tą wizytą totalnie zachwycona i wcale nie byłam w tym odczuciu odosobniona. To wyjątkowe miejsce dla całych rodzin.

Zaparkować możecie na parkingu należącego do sklepu tuż obok Centrum. Całodniowy bilet kosztuje 20 zł.

Godziny otwarcia:

Kwiecień – wrzesień: poniedziałek-niedziela 9:00-17:00
Październik – marzec: wtorek-niedziela 9:00-16:00
Park Edukacyjny “Akademia Bajki” – od 1 kwietnia do 30 września, (poniedziałek-niedziela) w godzinach 10:00-18:00,
od 1 października do 31 marca ( wtorek- niedziela) w godzinach 9.00-16.00.


Related content