Zamek w Kamieńcu Podolskim

Opublikowany 22 komentarze

Zamek w Kamieńcu Podolskim jest majestatyczny. Jeśli planujecie wyprawę na Ukrainę, koniecznie uwzględnijcie zwiedzanie tego miejsca w swoim harmonogramie. To jeden z najważniejszych zabytków na mapie Ukrainy i gwarantuję, że zrobi wrażenie nawet na największych malkontentach.

Kamieniec Podolski jest średniej wielkości miastem na terenie zachodniej Ukrainy. Zamieszkuje go około 100 tysięcy mieszkańców. W porównaniu z niewielkim Chocimiem jego infrastruktura jest dużo bardziej rozwinięta. Zatrzymują się tam pociągi, autobusy i marszutki.

W Kamieńcu Podolskim zastaniemy sporo atrakcji, jednak niewątpliwie najważniejszą z nich jest malowniczo położony zamek. Branża turystyczna uznaje go za jeden z ważniejszych zabytków zachodniej części kraju. Zobacz także Zamek w Chocimiu

Zamek w Kamieńcu Podolskim obecnie spełnia rolę muzeum. Dzieli się na dwie części: Stary i Nowy Zamek. Od strony centrum miasta do zamku dotrzemy charakterystycznym mostem Tureckim. Niegdyś był on jedynym łącznikiem pozwalającym na przemieszczanie się miedzy miastem a twierdzą.

Zanim dotrzemy  do bram zamku, zobaczymy wspaniałą panoramę Kamieńca Podolskiego. Twierdza położona jest na wzniesieniu. Widok z mostu zapiera dech w piersiach. Muszę przyznać, że to miasteczko jest niezwykle urokliwe i nieco przypomina Toskanię.

Zamek w Kamieńcu Podolskim – historia

Zamek w Kamieńcu Podolskim ma bardzo bogatą historię i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii tego kraju ale także i naszej ojczyzny. Obecne miasto zostało założone najprawdopodobniej w XI wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat znajdziemy w kronikach armeńskich z 1060 lub 1062 roku. Kamieniec w XIII wieku był zdobyty przez Tatarów, w wieku XIX opanował go Kazimierz Wielki, a następnie książę litewski Witold. W 1943 roku Kamieniec wraz z Podolem został włączony do Korony i do 1973 był jego stolicą.

W 1812 zamek zamieniono na więzienie. Forteca została ciężko doświadczona w czasie I i II wojny światowej. Zabita została niemal połowa tamtejszej ludności. Nastąpiła także zagłada żydowskiej ludności. Obecnie Zamek jest rezerwatem urbanistyczno-architektonicznym, nieustannie odbywają się renowacje.

Zamek w Kamieńcu Podolskim charakteryzuje się niezwykłą architekturą. Nieustannie robi wrażenie zarówno na turystach, jak i mieszkańcach miasta. Z wielu punktów obserwacyjnych dostrzeżemy potężne baszty: Basztę Wodną, Lanckorońską, Komendracką, Różankę, Małą Basztę, Wielką Basztę Zachodnią, Baszte Denną,  Lacką, Tęczyńską, Kołpak oraz Basztę Papieską. Po przekroczeniu bram wejściowych docieramy na teren dziedzińca, a następnie kierujemy się w stronę poszczególnych części budynku. Czekać na nasz będą korytarze, tunele i ślady dawnych wydarzeń. Zamek w Kamieńcu Podolskim grał niezwykle ważną rolę także w historii naszego kraju. Dawniej to miejsce nazywane było „przedmurzem chrześcijaństwa” i „bramą do Polski”.

Zamek w Kamieńcu Podolskim praktycznie

Zamek w Kamieńcu Podolskim to zdecydowanie jedna z najważniejszych atrakcji na mapie Ukrainy. Chętnie odwiedzają go zarówno mieszkańcy kraju, jak i turyści z Polski. Warto zobaczyć ślady naszej wspólnej historii na własne oczy. W porównaniu z naszym krajem ukraińska turystyka jest zdecydowanie mniej rozwinięta. Ciężko znaleźć w internecie oficjalną stronę zamku w języku angielskim czy chociażby polskim. Istnieje możliwość skorzystania z oferty przewodnika w języku polskim. Muzeum otwarte jest każdego dnia od godziny 9:00 do 19:00, bilet wstępu kosztuje około 20 hrywien. Na terenie znajduje się restauracja a ukraińskimi potrawami, a także sklepik z pamiątkami.

 

 

 

Related content

 • Zamek wygląda cudnie, uwielbiam takie klimaty, więc narobiłaś mi na niego ochoty. Może w lato uda mi się tam pojechać 🙂

 • Wygląda świetnie! Moż uda mi się zahaczyć po drodze z Rumunii do Lwowa za miesiąc 🙂

 • Podczas mojej wizyty na Ukrainie niestety nie miałam okazji zajrzeć do Kamieńca Podolskiego. Niemniej zamek chciałabym zobaczyć na żywo. Generalnie chętnie wróciłabym na dłużej na Ukrainę, bo mam tam jeszcze kilka miejsc do nadrobienia.

  • Kamieniec bardzo polecam 🙂 Warto to wszystko zobaczyć na własne oczy 🙂

 • Ukraińcy meega się szczycą tym miejscem i uwielbiają wypady do Kamieńca Podolskiego. Ja jakoś niekoniecznie je lubię, choć co raz mnie tam los posyła, bo ostatnio np. koło Kamieńca obserwowałam wybory parlamentarne na Ukrainie. Nawet kontakt z SBU ichniejszym miałam 😀 Nie wiem, może mnie tam nie ciągnie, bo mocno znudziły mnie zamki i fortyfikacje… Ale sama Ukraina jest cuudowna, mój ukochany kraj <3

  • Ukraina jest cudowna i polecam każdemu, kto jeszcze tam nie dotarł. Magiczny kraj, trochę niedoceniany 🙂

 • Te wieże są niesamowite. Jak z bajki.

 • Aleksandra Taskin

  wygląda majestatycznie 🙂 Uwielbiam zamki, więc mam nadzieję, że kiedyś tam dotrę 🙂

 • Co za budowla! Panorama też świetna. Fajne miejsce na jednodniową wycieczkę.

  • Na jednodniową wycieczkę Kamieniec Podolski jest naprawdę idealny 🙂

 • Przepiękne miejsce! I niepowtarzalny klimat. Na pewno odwiedzę, jeśli będę miała okazję.

 • Pierwsze zdjęcie jest niesamowite!!!

 • O matko, matko! Nieziemsko! Tzn. W sumie to nawet bardzo ziemsko, ale malowniczo niesamowicie ❤❤❤

 • sekulada.com

  Bardzo klimatyczna twierdza, mam ją na swojej liście od lat, ale ciągle mi nie po drodze 🙂 Trzeba zebrać więcej podobnych punktów z Ukrainy! Ah <3