Zamek w Kamieńcu Podolskim

Opublikowany 22 komentarze

Zamek w Kamieńcu Podolskim jest majestatyczny. Jeśli planujecie wyprawę na Ukrainę, koniecznie uwzględnijcie zwiedzanie tego miejsca w swoim harmonogramie. To jeden z najważniejszych zabytków na mapie Ukrainy i gwarantuję, że zrobi wrażenie nawet na największych malkontentach.

Kamieniec Podolski jest średniej wielkości miastem na terenie zachodniej Ukrainy. Zamieszkuje go około 100 tysięcy mieszkańców. W porównaniu z niewielkim Chocimiem jego infrastruktura jest dużo bardziej rozwinięta. Zatrzymują się tam pociągi, autobusy i marszutki.

W Kamieńcu Podolskim zastaniemy sporo atrakcji, jednak niewątpliwie najważniejszą z nich jest malowniczo położony zamek. Branża turystyczna uznaje go za jeden z ważniejszych zabytków zachodniej części kraju. Zobacz także Zamek w Chocimiu

Zamek w Kamieńcu Podolskim obecnie spełnia rolę muzeum. Dzieli się na dwie części: Stary i Nowy Zamek. Od strony centrum miasta do zamku dotrzemy charakterystycznym mostem Tureckim. Niegdyś był on jedynym łącznikiem pozwalającym na przemieszczanie się miedzy miastem a twierdzą.

Zanim dotrzemy  do bram zamku, zobaczymy wspaniałą panoramę Kamieńca Podolskiego. Twierdza położona jest na wzniesieniu. Widok z mostu zapiera dech w piersiach. Muszę przyznać, że to miasteczko jest niezwykle urokliwe i nieco przypomina Toskanię.

Zamek w Kamieńcu Podolskim – historia

Zamek w Kamieńcu Podolskim ma bardzo bogatą historię i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii tego kraju ale także i naszej ojczyzny. Obecne miasto zostało założone najprawdopodobniej w XI wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat znajdziemy w kronikach armeńskich z 1060 lub 1062 roku. Kamieniec w XIII wieku był zdobyty przez Tatarów, w wieku XIX opanował go Kazimierz Wielki, a następnie książę litewski Witold. W 1943 roku Kamieniec wraz z Podolem został włączony do Korony i do 1973 był jego stolicą.

W 1812 zamek zamieniono na więzienie. Forteca została ciężko doświadczona w czasie I i II wojny światowej. Zabita została niemal połowa tamtejszej ludności. Nastąpiła także zagłada żydowskiej ludności. Obecnie Zamek jest rezerwatem urbanistyczno-architektonicznym, nieustannie odbywają się renowacje.

Zamek w Kamieńcu Podolskim charakteryzuje się niezwykłą architekturą. Nieustannie robi wrażenie zarówno na turystach, jak i mieszkańcach miasta. Z wielu punktów obserwacyjnych dostrzeżemy potężne baszty: Basztę Wodną, Lanckorońską, Komendracką, Różankę, Małą Basztę, Wielką Basztę Zachodnią, Baszte Denną,  Lacką, Tęczyńską, Kołpak oraz Basztę Papieską. Po przekroczeniu bram wejściowych docieramy na teren dziedzińca, a następnie kierujemy się w stronę poszczególnych części budynku. Czekać na nasz będą korytarze, tunele i ślady dawnych wydarzeń. Zamek w Kamieńcu Podolskim grał niezwykle ważną rolę także w historii naszego kraju. Dawniej to miejsce nazywane było „przedmurzem chrześcijaństwa” i „bramą do Polski”.

Zamek w Kamieńcu Podolskim praktycznie

Zamek w Kamieńcu Podolskim to zdecydowanie jedna z najważniejszych atrakcji na mapie Ukrainy. Chętnie odwiedzają go zarówno mieszkańcy kraju, jak i turyści z Polski. Warto zobaczyć ślady naszej wspólnej historii na własne oczy. W porównaniu z naszym krajem ukraińska turystyka jest zdecydowanie mniej rozwinięta. Ciężko znaleźć w internecie oficjalną stronę zamku w języku angielskim czy chociażby polskim. Istnieje możliwość skorzystania z oferty przewodnika w języku polskim. Muzeum otwarte jest każdego dnia od godziny 9:00 do 19:00, bilet wstępu kosztuje około 20 hrywien. Na terenie znajduje się restauracja a ukraińskimi potrawami, a także sklepik z pamiątkami.

 

 

 

Related content