Zamek w Chocimiu

Opublikowany 8 komentarzy

Zamek w Chocimiu jest jednym z najważniejszych zabytków na mapie Ukrainy. Bogata historia i położenie nad brzegiem Dniestru sprawiają, że ta niezwykła budowla robi wrażenie na wszystkich odwiedzających ją turystach.

Zamek w Chocimiu był jednym z pierwszych miejsc, do których dotarłam po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej i od muszę przyznać, że mimo deszczowej pogody bardzo dobrze zapamiętałam tamtą wyprawę.

Chocim

Chocim jest niewielką miejscowością (ok. 10 tysięcy mieszkańców) na terenie zachodniej Ukrainy. Od Kamieńca Podolskiego dzieli go około 40 minut podróży samochodem.

Na terenie miasteczka poza zamkiem nie ma zbyt wielu atrakcji, baza noclegowa również nie jest wystarczająco rozwinięta. Jednak dzięki fortecy miasto jest odwiedzane przez rzeszę turystów.

Zamek w Chocimiu – historia

Zamek w Chocimiu znajduje się nad brzegiem Dniestru i jest widoczny w większości punktów obserwacyjnych  na terenie miasta. Budowla robi ogromne wrażenie już z zewnątrz. Jej historia rozpoczęła się w X wieku, kiedy powstał tam pierwszy ruski gród.

Następnie w XIII w Chocimiu wybudowano murowany zamek. W kolejnych wiekach był rozbudowywany i wzmacniany aż do XV-XVII, kiedy stał się przedmiotem sporów między Polską i Mołdawią, a później także Turcją. Najważniejsze bitwy między wojskami polskimi a tureckimi odbywały  na terenie Zamku w Chocimiu w latach 1621 i 1673. W 1856 roku panowanie nad Twierdzą w Chocimiu przejęli Rosjanie.

Po I wojnie światowej miasto trafiło w ręce Rumunii a w roku 1940 wróciło pod panowanie rosyjskie. Dziś ponownie znajduje się w granicach Ukrainy.

Zabytki Twierdzy Chocim

Twierdza w Chocimiu jest monumentalna i zajmuje ogromny teren. Część budynków jest zniszczona. Jednak mimo tego zachowała się w dobrym stanie. W sąsiedztwie Starego Zamku znajduje się cerkiew, wybudowana w 1835 roku. Na dziedziniec prowadzi stary drewniany most, zanim zaczniemy zwiedzać możemy nabyć pamiątki.

Wnętrza zamku i poszczególne pomieszczenia przybliżają turystom losy tego miejsca. Na tamtejszych ścianach wiszą mapy, zdjęcia, a w gablotach znajduje się mnóstwo pamiątek i historycznych przedmiotów. W jednej z części zamku zobaczymy tam miedzy innymi jak wyglądały i czym różniły się stroje  wojsk, walczących o zdobycie twierdzy na przestrzeni wieków.

Zamek w Chocimiu jest bardzo popularnym zabytkiem. Często wykonywane są tam ślubne sesje zdjęciowe. To miejsce, które świetnie sprawdza się także jako plan filmowy. Poza kupnem pamiątek, wypijecie tam pyszną herbatę, a w niewielkiej restauracji skosztujecie jednego z ukraińskich dań.

Zamek w Chocimiu praktycznie

Do Chocimia dotrzemy publicznym transportem. Z Kamieńca Podolskiego należy szukać połączeń (autobus, marszutka) do Czerniowiec. Koszt biletu to około 10 hrywien. Na terenie miasta znajduje się Hotel Chocim. Koszt noclegu w pokoju dwuosobowym to 200 hrywien. Znajdują się tam także trzy i czteroosobowe pokoje. Do dyspozycji jest parking, a budynek hotelu usytuowany jest w samym centrum.

Bilet wstępu na teren twierdzy wynosi 20 hrywien, możemy wybrać także opcję biletu z możliwością fotografowania i nagrywania.

Turystyka w Chocimiu jest jest zbyt rozwinięta. W internecie trudno znaleźć informacje na temat zamku. Jednak bez problemu można porozmawiać z mieszkańcami w języku polskim.

 

 

Related content