Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Opublikowany 44 komentarze

Dolina Kościeliska to jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach. Z łatwością przemierzycie ją zarówno latem, jak i w okresie zimowym, pod warunkiem, że jesteście do tego odpowiednio przygotowani!

Hala Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest położona w sercu Tatr Zachodnich i zajmuję powierzchnię 34 kilometrów kwadratowych. Przemierzenie jej długości ok. 9 kilometrów zajmuje w przybliżeniu  4 godziny. Zapierające dech w piersiach widoki i łatwa trasa spacerowa to jej znaki charakterystyczne. Niebezpieczeństwa? Przejście w nieodpowiednim obuwiu po zamarzniętych partiach szlaku, może się dla was skończyć spędzeniem kilku tygodni w gipsie.

Bacówka Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest obok Doliny Chochołowskiej jedną z najbardziej znanych dolin w polskiej części Tatr. Po przekroczeniu jej bram i przejściu zaledwie kilkuset metrów zakochacie się w kościeliskiej  bez pamięci. To miejsce, w którym doświadczycie zapachu lasu i krystalicznie czystych górskich potoków.

DSC02147

Przemierzanie Doliny Kościelskiej rozpoczyna się w Kirach. Droga do doliny odchodzi od drogi łączącej Zakopane z Chochołowem. Turystyczna trasa jest stosunkowo szeroka, jej pokonanie nie będzie stanowiło szczególnego problemu. Pierwszym etapem drogi będzie miejsce poboru opłat Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dolina Kościeliska

W pierwszej części waszej wyprawy będziecie mijać między innymi Bramę Kantaka, zbójnicką kapliczkę, drogę do Lodowego Źródła i Jaskini Mroźnej. Następnie miniecie Bramę Kraszewskiego oraz Halę Pisaną, do której docierają dorożki. Tuż za Halą Pisaną znajdują się drogowskazy prowadzące do Jaskini Raptowskiej (czarny szlak), Jaskini Mylnej (czerwony szlak). Jednym z ostatnich etapów, a zarazem najbardziej wyczerpującym będzie podejście skrajem Polany Smytniej.

Dolina Kościeliska zimą

To ten etap przejścia Doliny Kościeliskiej, który wymagać będzie od was sporego wysiłku. W okresie zimowym  na tym odcinku trasy pojawiają się zlodowacenia. Przejście tego etapu dla osób posiadających nieodpowiednie obuwie może się okazać dość niebezpieczne. Końcowym punktem przejścia Doliny Kościeliskiej jest Mała Polana Ornaczańska, na której znajduje się Schronisko Ornak.

Schronisko Ornak

Przeczytaj także mój wywiad z Maciejem Pałahickim reporterem RMF z Zakopanego

Schronisko Ornak jest świetnym miejscem na odpoczynek i wzmocnienie przed kolejnym etapem podróży. Warto tam wejść i spróbować specjałów serwowanych przez pracowników schroniska. Szczególnie polecam wam szarlotkę na gorąco. Skosztować możecie tam także grzanego wina. W schronisku zawsze panuje świetna atmosfera, a pracownicy w pocie czoła i z uśmiechem na twarzy  przygotowują kolejne zamówienia klientów.

Staw Dolina Kościeliska

Podczas drogi powrotnej do Kir warto zdecydować się na spacer do Smreczyńskiego Stawu. Dotarcie tam zajmie wam około 30 minut, drogowskaz będzie znajdował się po waszej prawej stronie. Droga jest dość wymagająca, jednak po dotarciu na miejsce kompletnie zapomnicie o trudach podróży. Smreczyński Staw posiada dość dużą platformę widokową. Powrót do głównej trasy zajmie wam około 20 minut, a droga powrotna z Doliny Kościeliskiej do Kir nie powinna trwać dłużej niż 1,5 godziny.

Zobacz także: Tatry

Górski potok

Dolina Kościeliska praktycznie

Z Zakopanego do drogi prowadzącej bezpośrednio do Doliny Kościeliskiej dotrzecie busami, mającymi swoją stację wypadową z tyłu dworca PKP. Cena biletu to 5 złotych. Czas podróży to około 10-15 minut. Czas pokonania Doliny Kościeliskiej to około 4 godziny (od 1,5 do 2 godzin w jedną stronę). Trasa turystyczna jest stosunkowo łatwa do pokonania bez względu na pogodę. Radzę wam jednak zabrać ze sobą buty trekingowe – gwarantują stabilizację kostki i mogą uchronić was od złamań w okresie zimowym. Pamiętajcie, że Dolina Kościeliska nie jest oświetlona! A zimą około 16 panuje całkowita ciemność! Na jej terenie nie ma śmietników, zatem śmieci zabieracie ze sobą.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska – cennik

Punkt opłat na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się przy wejściu do doliny. Bilet normalny – 5 złotych,

Bilet ulgowy 2,5 zł.

Bilet 7-dniowy normalny 25 zł

Bilet 7-dniowy ulgowy 12,50

dolina

Parking

Motocykle – 5 zł

Samochody osobowe – 10 zł

Autokary – 30 zł.

Tatry

Pamiętajcie, że w górach może zdarzyć się wszystko i przed wypadkami może was uratować tylko zdrowy rozsądek!

Related content

 • Piękne widoki i cudne zdjęcia! Kusisz, żeby się tam wybrać 😉

 • Jak ślicznie :). Widać w górach taki pierwszy oddech zimy. Cudownie!

 • Pięknie tam jest Karolino a zdjęcia oddają urok tego miejsca – ja kiedyś byłam latem i miło wspominam a widzę, że i zimą warto się wybrać 🙂

 • Byłam tam parę lat temu ale kto wie, może znów tam się wybierzemy?
  Zdjęcie cudowne 🙂

 • Byłam, ale bardzo dawno temu, chętnie bym się znów wybrała.
  Trekingi to podstawa, czy latem czy zimą to najbardziej odpowiednie buty w góry 😉

  • Tak, bez trekingów nawet w takich dolinach będzie po prostu ciężko się poruszać….

 • Pierwsze co pomyślałam, gdy zobaczyłam nagłówek „Dolina Kościeliska to jedno z piękniejszych miejsc w Tarach”, a potem przeczytałam niemalże takie samo zdanie. 🙂 Kocham to miejsce za widoki, za to że jest przystępna dla każdego i za to, że oferuje tak wiele atrakcji.
  Kocham Tatry, a do doliny chodzę zawsze na początek – tak by rozruszać kości i popodziwiać widoki. Nie wiem ile razy już ją odwiedziłam, ale na pewno o każdej porze roku i zawsze jest tak samo piękna. Polecam również wejść do jednej z jaskiń – mylna, czy mroźna (choć chyba jedynie latem). Niesamowite wrażenia!

  • Mam dokładnie tak samo – zawsze Dolinę Kościeliską zaliczam na samym początku wyprawy. To łatwa trasa spacerowa i dobry trening dla dalszych wypraw, a przy okazji jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Tatrach….:)

 • Wśród takich pięknych krajobrazów można spacerować i spacerować i nie znudzi się na pewno 🙂 piękne zdjęcia, cudne ujęcia fascynujące przyrody 🙂 Na pewno kiedyś odkryje to miejsce osobiście! 🙂 zachęciłaś mnie bardzo bardzo mocno! 🙂

  • Bardzo się cieszę, że Cię zachęciłam 🙂 W Polsce jest mnóstwo niesamowitych miejsc, które trzeba promować 🙂

   • To prawda! <3 Jest tyle pięknych miejsc, że aż czasem się dziwię, że ludzie zachwycają się tym co zagranicą 🙂 Ale jak mówi przysłowie cudze chwalicie swego nie znacie 🙂

 • Uwielbiam Dolinę Kościeliską – zawsze będzie dla mnie motywacją, aby powrócić w góry 🙂 Szkoda, że z wiekiem ekipa się wykrusza, cóż – starość nie radość 😛

 • Jakie cudne miejsce! Tylko Polski mam do zwiedzenia, a ja chcę jechać smakować świata… tylko powiedz mi czy tam są miśki? We wrześniu trzeba będzie się wybrać:)

  • To naprawdę jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach 🙂 A przy tym chyba najmniej wymagający szlak 🙂 Nie ma tam miśków, także spokojnie możesz planować podróż 🙂

 • Wspaniałe miejsce 🙂 Muszę się znowu tam wybrać!

 • Jako dziecko wiele razy wyjeżdżałam do tej Doliny, teraz za pomocą Twojego wpisu wiele przyjemnych wspomnień wróciło. 🙂

 • Ja nigdy nie byłem, ale dziewczyna zaglądała mi przez ramię i komentowała: „tu można dostać pyszne oscypki”, „jest naprawdę piękny widok” i tego typu rzeczy – więc nie pozostaje nic innego, jak postanowić, że kiedyś się tam wybiorę. 😉

  • Zdecydowanie polecam. Gwarantuję, że i Tobie i dziewczynie będzie się tam na pewno bardzo podobało 🙂

 • Przez Ciebie aż mnie nosi. Mam straszną ochotę na Tatry, ostatnio byłam tam chyba z 5 lat temu:(

 • Zapisana na liście podróżniczej 🙂 chyba najlepsza opcja dla rodziców, jeśli chodzi o okolice Zakopanego, prawda? 🙂

  • Zdecydowanie! Dolina Kościeliska i Chochołowska to dobra opcja dla rodziców, ale nie polecałabym przy dużych mrozach, miejscami jest niestety strasznie ślisko…:(

 • Majestat gór budzi podziw i respekt – dlatego wolę podziwiać go z bezpiecznej odległości;)

 • Uwielbiam Tatry a widoki są piękne 🙂

 • Co trudno sobie wyobrazić, nigdy nie byliśmy w Tatrach! A dzięki Tobie jeszcze bardziej nabrałam ochotę na ten kierunek. Pozdrowienia! 🙂

 • Przepięknie, tyle razy byłam w Zakopanym a nigdy nie odwiedziłam tej przepięknej Doliny. Zastanawiam się czy z 2 letnim dzieckiem można się wybrać na taką wyprawę?

  • Nie polecałabym tej doliny przy dużych mrozach. Końcówka trasy jest wtedy oblodzona i ciężko utrzymać równowagę 🙂

 • Nawet bez śniegu zimowe góry wyglądają pięknie 🙂

 • Pingback: Tatry zimą - praktyczny przewodnik - zastrzykinspiracji.pl()