Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Opublikowany 22 komentarze

Europejskie Centrum Solidarności to prawdziwa perełka na mapie naszego kraju. Nowoczesne, interaktywne muzeum pozwala poznać i zrozumieć trudne czasy w naszej historii. Każdy z nas powinien zobaczyć to miejsce na własne oczy!

Karty historii naszego kraju są przepełnione trudnymi wydarzeniami, wojnami i krwią. Nasz naród na przestrzeni wieków doświadczał wielu okrucieństw. Jednak bywały także dni chwały i zwycięstw. Mieliśmy ogromny wpływ na przemiany jakie nastąpiły w całej Europie.

Czego niewątpliwym przykładem jest działanie Solidarności, która doprowadziła do upadku komunizmu i narodzin demokracji. Europejskie Centrum Solidarności upamiętnia właśnie tamte wydarzenia.

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności to jedno z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w  Polsce, ale i Europie.

Na ogromnej powierzchni historycznego zespołu obiektów Stoczni Gdańskiej znajduje się świetnie zaprojektowany budynek ECS, który robi ogromne wrażenie również z zewnątrz.

Poza  wystawą stałą mieszczą się tam również: biblioteka, mediateka, archiwum, restauracja, taras widokowy i wydział zabaw.

Wystawa stała w Europejskim Centrum Solidarności to potężna dawka historycznej wiedzy podana zwiedzającym w niezwykle przystępny sposób.

Na terenie 1 i 2 piętra (w sercu budynku) znajduje się 7 sal wyposażonych w mnóstwo ekspantów z tamtych czasów. Nie brakuje zdjęć, filmów, czy nagrań.

Wartość zbiorów wystawy stałej w ECS została wyróżniona przez UNESCO – Tablice 21 postulatów  zostały wpisane na listę międzynarodowego projektu „Pamięć świata”. W skład wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności wchodzą:

  • SALA A – NARODZINY  SOLIDARNOŚCI – w której znajdziecie między innymi: listę żądań robotników, plan stoczni, wózek akmulatorowy, czy miejsce pracy Anny Walentynowicz

  • SALA B – SIŁA BEZSILNYCH ze zdjęciem prezentującym robotników niosących na drzwiach ciało zamordowanego kolegi, oraz eksponatami dotyczącymi inteligentom, opozycjonistom

  • SALA C – SOLIDARNOŚĆ I NADZIEJA z historią kinematografii („Człowiek z żelaza”) i literatury (Nagroda Nobla dla Czesława Miłosza)

  • SALA D – WOJNA ZE SPOŁECZEŃSTWEM przedstawia masowe aresztowania, cierpienie polaków, przesłuchania, więzienia i pragnienie wolnego życia
  • Sala E – DROGA DO WOLNOŚCI to historia Okrągłęgo Stołu i wolnych wyborów

  • SALA F TRIUMF WOLNOŚCI z ze ścianą wypełnioną tysiącami karteczek zawierających słowa napisane przez odwiedzających wystawę
  • SALA G – SALA JANA PAWŁA dotycząca idei solidarności i pokoju.

Podczas zwiedzania wystawy nie będziecie się nudzić. Każda z sal różni się tematycznie od poprzedniej. Dzięki filmom i dźwiękom możecie wrócić do tamtych wydarzeń. Eksponaty z czasów PRLu pozwolą wielu z Was przypomnieć sobie czasy dzieciństwa. Nowoczesny wygląd tego miejsca i sposób prezentacji przedmiotów pozwala naprawdę zrozumieć, co tak naprawdę wydarzyło się na terenie Stoczni Gdańskiej.

Europejskie Centrum Solidarności praktycznie

Bilet wstępu na teren Europejskiego Centrum Solidarności kosztuje 17 złotych, za tę cenę otrzymujecie także autoprzewodnik, który dodatkowo przybliża Wam historię tego miejsca. Podczas zwiedzania na bieżąco poznajecie historię danych eksponató, filmów, itd.

Dostępne są także bilety:

  • ulgowe: 11 złotych
  • rodzinne 47 złotych
  • grupowe: 11 złotych

Budynek ECS znajduje się przy placu Solidarności.

Koniecznie się tam wybierzcie – warto!

 

 

Related content