Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Opublikowany 22 komentarze

Europejskie Centrum Solidarności to prawdziwa perełka na mapie naszego kraju. Nowoczesne, interaktywne muzeum pozwala poznać i zrozumieć trudne czasy w naszej historii. Każdy z nas powinien zobaczyć to miejsce na własne oczy!

Karty historii naszego kraju są przepełnione trudnymi wydarzeniami, wojnami i krwią. Nasz naród na przestrzeni wieków doświadczał wielu okrucieństw. Jednak bywały także dni chwały i zwycięstw. Mieliśmy ogromny wpływ na przemiany jakie nastąpiły w całej Europie.

Czego niewątpliwym przykładem jest działanie Solidarności, która doprowadziła do upadku komunizmu i narodzin demokracji. Europejskie Centrum Solidarności upamiętnia właśnie tamte wydarzenia.

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności to jedno z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w  Polsce, ale i Europie.

Na ogromnej powierzchni historycznego zespołu obiektów Stoczni Gdańskiej znajduje się świetnie zaprojektowany budynek ECS, który robi ogromne wrażenie również z zewnątrz.

Poza  wystawą stałą mieszczą się tam również: biblioteka, mediateka, archiwum, restauracja, taras widokowy i wydział zabaw.

Wystawa stała w Europejskim Centrum Solidarności to potężna dawka historycznej wiedzy podana zwiedzającym w niezwykle przystępny sposób.

Na terenie 1 i 2 piętra (w sercu budynku) znajduje się 7 sal wyposażonych w mnóstwo ekspantów z tamtych czasów. Nie brakuje zdjęć, filmów, czy nagrań.

Wartość zbiorów wystawy stałej w ECS została wyróżniona przez UNESCO – Tablice 21 postulatów  zostały wpisane na listę międzynarodowego projektu „Pamięć świata”. W skład wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności wchodzą:

 • SALA A – NARODZINY  SOLIDARNOŚCI – w której znajdziecie między innymi: listę żądań robotników, plan stoczni, wózek akmulatorowy, czy miejsce pracy Anny Walentynowicz

 • SALA B – SIŁA BEZSILNYCH ze zdjęciem prezentującym robotników niosących na drzwiach ciało zamordowanego kolegi, oraz eksponatami dotyczącymi inteligentom, opozycjonistom

 • SALA C – SOLIDARNOŚĆ I NADZIEJA z historią kinematografii („Człowiek z żelaza”) i literatury (Nagroda Nobla dla Czesława Miłosza)

 • SALA D – WOJNA ZE SPOŁECZEŃSTWEM przedstawia masowe aresztowania, cierpienie polaków, przesłuchania, więzienia i pragnienie wolnego życia
 • Sala E – DROGA DO WOLNOŚCI to historia Okrągłęgo Stołu i wolnych wyborów

 • SALA F TRIUMF WOLNOŚCI z ze ścianą wypełnioną tysiącami karteczek zawierających słowa napisane przez odwiedzających wystawę
 • SALA G – SALA JANA PAWŁA dotycząca idei solidarności i pokoju.

Podczas zwiedzania wystawy nie będziecie się nudzić. Każda z sal różni się tematycznie od poprzedniej. Dzięki filmom i dźwiękom możecie wrócić do tamtych wydarzeń. Eksponaty z czasów PRLu pozwolą wielu z Was przypomnieć sobie czasy dzieciństwa. Nowoczesny wygląd tego miejsca i sposób prezentacji przedmiotów pozwala naprawdę zrozumieć, co tak naprawdę wydarzyło się na terenie Stoczni Gdańskiej.

Europejskie Centrum Solidarności praktycznie

Bilet wstępu na teren Europejskiego Centrum Solidarności kosztuje 17 złotych, za tę cenę otrzymujecie także autoprzewodnik, który dodatkowo przybliża Wam historię tego miejsca. Podczas zwiedzania na bieżąco poznajecie historię danych eksponató, filmów, itd.

Dostępne są także bilety:

 • ulgowe: 11 złotych
 • rodzinne 47 złotych
 • grupowe: 11 złotych

Budynek ECS znajduje się przy placu Solidarności.

Koniecznie się tam wybierzcie – warto!

 

 

Related content

 • Ilona Wróblewska

  Super miejsce. Bardzo lubimy Gdańsk i mieliśmy już okazję odwiedzić Stocznię, ale zanim powstało ECS. Przy najbliższej okazji z pewnością odwiedzimy.

 • Zbyt wiele miejsc i zbyt mało czasu, żeby je wszystkie zobaczyć!

 • Z każdym dniem odkrywam coraz to ciekawsze zakątki w naszym kraju. A Gdańsk już sam w sobie jest perłą w koronie. Uwielbiam to miasto. Wydawało mi się, że widziałem w nim już najważniejsze miejsca warte odwiedzenia. I choć nie przepadam za muzeami, to po odwiedzeniu m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum Powstania Warszawskiego, jestem przekonany, że potrafimy tworzyć niezwykle ciekawe muzea. Na pewno przy okazji kolejnej wizyty w Gdańsku będę chciał zobaczyć na własne oczy Muzeum Solidarności.

  • Zgadzam się! W Polsce genialnych miejsc nie brakuje i co więcej niczym nie ustępujemy innym krajom. ECS to prawdziwa perełka i serdecznie polecam 🙂

  • ja również zgadzam się z Mikołajem – zarówno Polin, jak i muzeum Powstania Warszawskiego to propozycje na światowym poziomie, wykorzystujące chyba wszystkie możliwości w nowoczesnym podejściu do muzealnictwa. Po Twoich zdjęciach widać, że to samo podejście zostało wykorzystane w Europejskim Centrum Solidarności i bardzo bym chciała się osobiście o tym przekonać.

 • Super miejsce, byłam tam i naprawdę dobrze to zorganizowali! Na dodatek uważam, że jest bardzo ważne kultywowanie pamięci o takich czasach, wydarzeniach.

 • Szymon | pomensku

  Uwielbiam interaktywne muzea, szczególnie o niedalekiej historii. Będzie pretekst, by znów wybrać się do pięknego Gdańska 🙂

 • eV

  Pamiętam, jak budynek powstawał. Ludzie wściekali się, że tyle publicznych pieniędzy zostało w niego włożone, wielu osobom się nie podobał. Część uznawała, że na potrzeby muzeum powinno się wykorzystać jeden z istniejących obiektów historycznych. Tymczasem powstało muzeum na skalę Europejską, takie z którym nie wstyd się pokazywać za granicą. Też kiedyś o nim pisałam, nawet widzę że fotograficznie zwróciłyśmy uwagę na podobne ujęcia :D.

  • Tak, to miejsce jest genialne, świetnie zaprojektowane i przede wszystkim robi ogromne wrażenie! 🙂 Nie mamy się czego wstydzić

 • Podczas ostatniej dwudniowej wizyty w Gdańsku niestety nie starczyło mi czasu na zwiedzenie Centrum 🙁 Muszę nadrobić! Zwłaszcza, że z Wrocławia tanie loty mają być w końcu do Gdańska 😀

  • Tak, dziś o tym czytałam, będą loty między Gdańskiem a Wrocławiem 🙂

 • Koniecznie trzeba zobaczyć, to idealne miejsce do nauki historii. Sal i eksponatów jest tyle, że nie sposób w pełnej uwadze przejść przez całość, dlatego chcemy przyjechać tam jeszcze raz.

 • Fru

  Mnie nie udało się odwiedzić Centrum w środku i bardzo żałuję 🙁 Pamiętam tylko, że będąc przed budynkiem bardzo się wzruszyłam bo to miejsce mówi o tak ważnych dla nas minutach historii. https://uploads.disquscdn.com/images/e7273260332c45c3be97b90d274a4d9d3236127d5ba3dd692077bc301e53942d.jpg

 • Agnieszka Legat

  Chciałabym bardzo się tam wreszcie wybrać. Na zdjęciach Centrum prezentuje się bardzo ładnie i nowocześnie. Mam nadzieję, że za świetną formą idzie równie dobra treść. No i bilet nie taki drogi, tak sądzę.
  Pozdrawiam!
  Agnieszka
  http://www.musmozolu.com

 • Nie lubie tradycyjnych smutnych muzeow, gdzie eksponaty pokryte kurzem pochowane są w gablotkach. Takie interaktywne są o wiele ciekawsze!

 • To co przedstawiłaś na zdjęciach – sale, eksponaty – już mnie zachęciło do odwiedzenia Centrum. Szkoda tylko, że dla nas to drugi koniec Polski …