Fiński design w Polin

Opublikowany 14 komentarzy

Fiński design i architektura w Warszawie? Tak, to możliwe. Do 23 lutego na terenie Muzeum Historii Żydów Polskich możecie zobaczyć wyjątkową wystawę: „Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture”, prezentującą prawdziwe perełki z dziedziny wzornictwa i architektury.


Fiński design oparty jest na  prostocie, surowości i naturalnych surowcach. Mieszkańcy Finlandii w życiu codziennym kierują się zasadą „im mniej, tym lepiej” i sukcesywnie wykorzystują ją także w sztuce, modzie i wielu innych dziedzinach.

Rozwiązania prezentowane przez tamtejszych projektantów charakteryzują się przede wszystkim funkcjonalnością. Barokowe formy Finowie zostawiają daleko za sobą. Uwielbiają łączyć ze drewno i szkło. Ich zdaniem to duet idealny.


Wystawa  “Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture” na terenie Polin prezentuje największe osiągnięcia fińskich projektantów, ale także przede wszystkim filozofię życia mieszkańców Finlandii. Dzięki niej zrozumiecie fenomen fińskiego wzornictwa.

Zobacz także: fiński design


Ekspozycja nie znalazła się na terenie Polin  przypadkiem. Bowiem autorem projektu budynku Muzeum jest wybitny fiński architekt  Rainer Mahlamäki.
Co znajdziecie na wystawie?


Ekspozycja „Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture” została  zorganizowana z okazji stulecia Republiki Finlandii i jest jej najlepszą wizytówką. To potężna dawna wiedzy z zakresu historii, filozofii życia i zwyczajów panujących w tym kraju. Nie brakuje wiadomości o zamiłowaniu Finów do natury i uprawiania sportu.

Helsinki w 2012 roku otrzymały tytuł „Światowej Stolicy Designu” i z roku na rok udowadniają jak bardzo ten tytuł jest zasłużony. Eksponaty, które znalazły się na wystawie to istne  skarby. Zobaczycie tam legendarną Kalevalę, t-shirt Marimekko, czy słynny wazon. „Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture” to miejsce dla fanów Finlandii, Skanynawii, oraz wszystkich tych, którzy interesują się designem, architekturą i sztuką. Jestem pewna, że wyjdziecie stamtąd zainspirowani.


Ekspozycję “Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture” znajdziecie na terenie Muzeum Historii Żydów Polskich . Możecie ją odwiedzać w godzinach pracy muzeum, czyli:
poniedziałek | czwartek | piątek
muzeum czynne:  10:00–18:00
środa | sobota | niedziela
muzeum czynne:  10:00–20:00
Wstęp bezpłatny

Related content