Muzeum Śląskie w Katowicach

Opublikowany 16 komentarzy

Muzeum Śląskie w Katowicach to jedno z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w naszym kraju!

Katowice

Ogromna powierzchnia, kapitalny design, przestronne wnętrza i mnóstwo interesujących wystaw – takie właśnie atrakcje czekają na Was w niedawno otwartym Muzeum Śląskim w Katowicach. Jeśli interesujecie się historią i sztuką po prostu musicie tam być!

Muzeum Śląskie

Na temat Muzeum Śląskiego w Katowicach powstało mnóstwo artykułów, recenzji, a także postów na  znanych blogach. Zachęcona wieloma pochlebnymi opiniami  postanowiłam wreszcie zobaczyć  to miejsce na własne oczy i muszę powiedzieć, że naprawdę było warto!

Muzeum Śląskie

Jeszcze kilka lat temu będąc w szkole podstawowej wizyta w muzeach i teatrach nie należała do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie! Dziś to się zmieniło a zwiedzanie tego typu obiektów to dla mnie sama przyjemność!  Zwłaszcza jeśli mam do czynienia z tak nowoczesnym spojrzeniem na architekturę. Do Katowic wybrałam się pociągiem PKP Intercity. Pomiędzy Warszawą a Katowicami kursują pociągi  pendolino. Podróż w jedną stronę trwała zaledwie 2 godziny i 20 minut. Minęła mi błyskawicznie, mogłam w tym czasie bliżej poznać historię powstała Muzeum Śląskiego. Bilety na trasie Warszawa – Katowice kupicie od 49 zł.

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie – nowa siedziba

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach powstała na terenie dawnej kopalni „Katowice”. Teren muzeum tworzy kompleks budynków, także tych zabytkowych. Nad całością góruję wieża wyciągowa, będąca pozostałością po dawnym szybie kopalnianym. Najważniejszą część kompleksu muzealnego tworzy przeszklony hol główny. Większość wystaw znajduje się pod powierzchnią ziemi.

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie znajduje się na w samym centrum Katowic w pobliżu słynnego Spodka, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Muzeum Śląskie

Budynek główny Muzeum Śląskiego

Wygląd budynku głównego Muzeum Śląskiego został zaprojektowany przez pracownię Riegler Riewe Archiitekten. Jest nowoczesny, przestrzenny i przede wszystkim przestronny.

Muzeum Śląskie

Dzięki przeszklonej części nadziemnej odwiedzający mają szansę oglądać większość wystaw przy promieniach światła dziennego. Najniższy poziom ekspozycji znajduje się 13 metrów poniżej poziomu terenu.

Muzeum Śląskie

Wystawy stałe w Muzeum Śląskim

  • Galeria sztuki polskiej 1800-1945
  • Galeria sztuki polskiej po 1945 roku
  • Galeria śląskiej sztuki sakralnej
  • Światło historii. Góry Śląsk na przestrzeni dziejów
  • Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie to także wystawy czasowe dotyczące archeologii, historii czy fotografii. Odwiedzający mają także szansę odwiedzić tamtejszą bibliotekę, czytelnię, zrobić zakupy w sklepie muzealnym, a także wypić pyszną  kawę w kawiarni. Jak sami widzicie atrakcji tam nie brakuję. Na mnie największe wrażenie zrobiła wystawa dotycząca historii Śląska na przestrzeni dziejów. To potężna dawna historycznych informacji.

Muzeum Śląskie

Genialnie zostały tam odzwierciedlone fakty, ale także wygląd dawnego Śląska. Niektóre z eksponatów powodowały śmiech, inne wzruszenia. Jedno jest pewne – po Muzeum Śląskim w Katowicach nie można przejść obojętnie!

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie cennik

Bilet normalny – 24 zł.

Bilet ulgowy – 16 zł.

Wieża widokowa – bilet normalny 5 zł, ulgowy 2 zł.

Muzeum Śląskie wszystkie wystawy – ul. Korfantego i Dobrowskiego

Normalny – 27 zł

Ulgowy – 18 zł

Muzeum Śląskie w Katowicach

Related content