Füssen

Füssen – urokliwe miasteczko w pobliżu Zamku Neuschwanstein

Opublikowany Dodaj komentarz

Füssen to to jedno z najpiękniejszych niemieckich miast! Otoczone majestatycznymi Alpami zrobi wrażenie na największych malkontentach. Z Monachium dotrzecie tam w zaledwie 2 godziny jazdy pociągiem i gwarantuję, że zakochacie się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia!

Füssen leży na terenie Bawarii, zaledwie 1km od granicy ze Szwajcarią. Zamieszkuje tam około 15 tysięcy mieszkańców. Choć ta miejscowość dla wielu turystów stanowi bazę wypadową do zamków: Neuschwanstein i Hohenschwangau, to dla mnie jest jednym z najpiękniejszych miejsc na terenie Niemiec!

Jak dotarłam do Füssen?

Füssen

Wizyta w słynnym zamku Disneya była jednym z moich największych podróżniczych marzeń. Na szczęście w tym roku wreszcie udało mi się je ziścić! Wyjazd do Neuschwanstein był na czele mojej listy must have w Niemczech i zaplanowałam go z największymi detalami. Wam też to polecam, bo to miejsce jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w tym kraju! Moją bazą wypadową było Monachium, do którego dotarłam samolotem. Lot na trasie Warszawa – Monachium trwa zaledwie 1,5 godziny. Przed podróżą do Niemiec warto zajrzeć na stronę Omio.com, gdzie znajdziecie nie tylko informacje o wszelkich możliwych dostępnych połączeniach, ale także aktualne promocje!

Podróż pociągiem

Füssen

Wiedziałam, że moja podróż do Zamku Disneya musi odbyć się pociągiem! Zdecydowałam się na ten środek transportu głównie ze względu na bajeczne alpejskie krajobrazy. To był bardzo dobry wybór. Podróż bezpośrednim pociągiem na trasie Monachium – Füssen trwa 2 godziny, a bilet na pociąg można kupić za 9 euro. Przejazd jest naprawdę bardzo komfortowy. Przed podróżą warto sprawdzić czy nie będzie wam potrzebna maseczka.

Baza wypadowa z Füssen

Füssen

Dworzec kolejowy w Füssen leży w samym sercu miasta. W budynku znajduje się także dość dobrze wyposażony sklep spożywczy, sklep z pamiątkami i piekarnio – kawiarnia z pyszną kawą, kanapkami i deserami. W pobliżu dworca stacjonują autobusy, które dowożą turystów w okolicę zamków Neuschwanstein i Hohenschwangau (bilet w jedną stronę kosztuje 2,50 euro). Zanim jednak skierujecie się w stronę tych atrakcji, zdecydujcie się na spacer po tej urokliwej miejscowości i zajrzyjcie do lokalnych perełek. A wśród nich są: Kościół szpitalny św. Ducha, Kościół i klasztor św. Manga, Muzeum Miejskie, Wysoki Zamek, Kościół św. Mikołaja, Klasztor franciszkański.

W drodze do Neuschwanstein

Neuschwanstein

Do Zamku Neuschwanstein można dotrzeć właściwie na 3 sposoby. Autobusem + pieszo, zupełnie pieszo, pieszo + autobusem. Autobusy spod dworca kolejowego przewożą turystów w okolice Jeziora Alpsee. Czas przejazdu to około 10 minut. Aby dostać się do Zamku należy przejść jeszcze około 30-40 minut pieszo pod górę. Droga jest dość wymagająca. Można też skorzystać z opcji transportu autobusem, który dowiezie nas na sam szczyt. Bilet kosztuje 3 euro. Ja zdecydowałam się na wędrówkę pieszą. Pokonanie tej trasy zajęło mi około godziny. Zakupu biletów do Zamku na miejscu jest właściwie niemożliwy. Należy je zakupić wcześniej przez internet i stawić się na miejscu o określonej godzinie. Jeśli się spóźnicie, bilet niestety przepada. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 17 euro. Budowlę można zwiedzać między innymi z audio przewodnikiem w języku polskim. Na terenie budynku poruszamy się z maseczkami. Obowiązuje tam także zakaz fotografowania!

Alpsee

Füssen

Jezioro Alpsee to must see po wizycie w Zamku Disneya! Ależ tam jest pięknie! Ten zbiornik wodny ma powierzchnię i 88 hektarów, a jego otoczenie stanowią majestatyczne Alpy. Całość prezentuje się naprawdę wyjątkowo! To kapitalne miejsce na spacer, albo chwilę oddechu.

Serce Bawarii

Bawaria

Füssen to jedna z najlepszych wizytówek Bawarii. Niezwykłe krajobrazy i atrakcje to jedno, ale nie można zapominać o tym w jaki sposób to niewielkie miasteczko dba o lokalną tradycję! W tamtejszych restauracjach skosztujecie regionalnej kuchni, niemal na każdym kroku widoczne są symbole związane z tym regionem. Podczas mojej wizyty odbywał się lokalny festiwal i to było iście wyjątkowe wydarzenie! Nie zabrakło regionalnych strojów, rękodzieła, czy przeróżnych pokazów. Każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie. W tym mieście spokojnie porozumiecie się w języku angielskim. Mieszkańcy są niezwykle sympatyczni. Füssen to miasto, które po prostu warto zobaczyć!

Artykuł sponsorowanyRelated content