Jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram i zyskać popularność?

Opublikowany 3 komentarze

Jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram? Sposobów jest mnóstwo. Nie łudź się jednak, że dobry telefon czy aparat załatwi sprawę. Podstawą jest kreatywność, sumienność i samodoskonalenie. Jak mawiał Henri Cartier Bresson „Twoje pierwsze 10 000 fotografii jest Twoimi najgorszymi”. Każda kolejna doprowadzi Cię jednak do perfekcji. 

Instagram jest moją ulubioną formą komunikacji z czytelnikami. Bardzo chętne publikuję tam zdjęcia i filmiki. Mogę na bieżąco relacjonować swoje podróże i pokazywać miejsca, w których aktualnie przebywam.

Od momentu zrobienia fotografii do jej opublikowania mija zaledwie kilka chwil. Nie wspominając o relacjach na żywo, które dają nam ogromne pole do popisu. Instagram jest świetnym kanałem komunikacji dla blogerów podróżniczych. Kto pisze o podróżach, ten wie, że od momentu planowania wyjazdu do publikacji materiału mija sporo czasu. A na Instagramie mamy wszystko tu i teraz.

Jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram?

Aparat

Dobry aparat nie załatwi sprawy, a tym bardziej nie zapewni Wam popularności na Instagramie. Oczywiście wysokiej klasy sprzęt zawsze warto mieć, ale prawda jest taka, że dobre zdjęcie na Instagram zrobicie także smartfonem. Jak mawiał Chase Jarvis „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. Nie zawsze możemy zabrać  profesjonalny aparat z obiektywami, ale smartfon bez problemu zmieścimy do kieszeni.

Większość moich najpopularniejszych instagramowych fotografii wykonałam telefonem, co więcej działo się to zupełnym przypadkiem. Mój telefon jest zawsze w gotowości. Zdjęcia robię praktycznie wszędzie: w drodze do pracy, na wyprawie rowerowej, w pociągu, czy na płycie lotniska.

Bądźcie czujni

Rozglądajcie się, szukajcie ciekawych miejsc i zakątków. Czasami w trakcie zwiedzania warto oddalić się od głównej uliczki i poszukać prawdziwych skarbów. Nietypowej architektury, charakterystycznych barw, ciekawych twarzy. Czegoś, co zwróci uwagę Waszych odbiorców.

Tysięczne zdjęcie zatłoczonego Mostu Karola w Pradze niekoniecznie będzie dla kogokolwiek interesujące. Kiedy wkręcicie się w robienie fotografii, złapiecie się na tym, że zaczniecie wychwytywać idealne plany podczas oglądania filmów, siedząc w pociągu czy samochodzie. To na pewno przyjdzie z czasem.

Czas i miejsce

Odpowiedni moment na zrobienie dobrego zdjęcia na Instagram jest zawsze i wszędzie. Możecie je wykonać w domu, na plaży, wchodząc na Rysy czy podczas wycieczki rowerowej. Jeśli jednak uprzecie się na  Most Karola w Pradze, o którym pisałam w poprzednim punkcie, wybierzcie się tam wcześnie rano, kiedy nie będzie tam tłumu turystów. Ta rada dotyczy właściwie każdej atrakcji turystycznej.

Golden Hour

Czyli godzina po wchodzie słońca i przed jego zajściem to absolutnie najlepszy czas na wykonanie zdjęć krajobrazowych. Słońce emituje wtedy oświetlenie, które pomoże Wam dodatkowo uatrakcyjnić fotografię.

Bądźcie konsekwentni 

Jeśli przyzwyczailiście swoich followersów do zdjęć z określonej kategorii np.podróże, pozostańcie konsekwentni. Nie publikujcie fotek z nowym kremem do rąk. Oczywiście Wasze konto, Wasza sprawa ale dbajcie o własną markę i bądźcie wiarygodni.

Hasztagi

Specjaliści od social mediów zalecają publikację zdjęć z maksymalnie 30 hasztagami.  Wybierajcie te, które rzeczywiście dotyczą Waszego zdjęcia. Jeśli chcecie zyskać followersów  i uważacie, że fotografia jest naprawdę dobra możecie dodawać np. : #instagood, #photooftheday, #instaphoto.

Nie przesadzajcie z filtrami

Zbyt duża ilość filtrów nałożonych na fotografię nie wygląda dobrze, a wręcz sprawia, że przeciętny użytkownik odbiera je jako nienaturalne. Wystrzegajcie się tego! Zamiast sztucznych filtrów warto postawić na  na odpowiednie tło, które może nadać zdjęciu zupełnie innego charakteru. Aby znaleźć tło idealne, warto zajrzeć na stronę Bingoland. Jestem pewna, że znajdziecie tam coś idealnego!

Kiedy najlepiej wrzucać zdjęcie na Instagram?

Nie zasypujcie swoich followersów mnóstwem zdjęć jednocześnie. Liczy się umiar. Wrzucanie 9 postów po sobie w ciągu 5 minut to jednak przesada. Przyzwyczajcie odbiorców do Waszej systematyczności i publikujcie maksymalnie 3 zdjęcia dziennie w kilkugodzinnych odstępach czasu. Najlepiej zacznijcie od samego rana. Moje pierwsze zdjęcie pojawia się zazwyczaj między 7:00 a 8:00.

Jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram? Sami widzicie – pomysłów jest sporo. Wypracujcie swoją własną technikę i ćwiczcie, praktyka czyni mistrza.

Zobacz także:

Fotografie, które nie zmieniły świata

Materiał sponsorowany

Related content