Centralne Muzeum Włókiennictwa to zdecydowanie numer jeden na mapie łódzkich zabytków. Przekraczając jego bramy przeniesiecie się w do przeszłości i poznacie niezwykłą historię miasta, które niegdyś było bardzo ważnym ośrodkiem przemysłu tkackiego.
Gmach muzeum jest świadectwem istnienia prawdziwej przemysłowej potęgi. Łódź w XIX I XX wieku tętniła życiem.
Zarówno wtedy, jak i dziś w Muzeum Włókiennictwa krzyżują się ścieżki przemysłu, sztuki, mody, designu i architektury, Jeśli lubicie którąkolwiek z tych dziedzin, po prostu musicie się tam wybrać!
Centralne Muzeum Włókiennictwa – siedziba
Centralne Muzeum Włókiennictwa znajduje się przy Piotrkowskiej 282 na terenie Białej Fabryki, wybudowanej przez Ludwika Geyera w latach 1835-1838. To właśnie tam powstały: pierwsza zmechanizowana przędzalnia, tkalnia bawełny i tam uruchomiono maszynę parową.
Budynek muzeum robi ogromne wrażenie. To ogromny czteroskrzydłowy gmach z trzema piętrami. Jest symbolem architektury industrialnej i po prostu świetnie wygląda. To co zobaczycie w jego wnętrzach na pewno jeszcze bardziej się Wam spodoba.
Przy Muzeum Włókiennictwa znajduje się także Skansen, prezentujący dawne życie mieszkańców Łodzi. Sami widzicie – jest tam co robić.
Wystawy
Muzeum jest podzielone na kilka sekcji, w których możecie zobaczyć eksponaty, maszyny, narzędzia, stroje, czy dawne wnętrza. Zastaniecie tam zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Odbywają się tam także przeróżnego rodzaju eventy i warsztaty rzemieślnicze.
Podczas mojej wizyty udało mi się zobaczyć Kotłownię – to multimedialna wystawa stała, podczas, której dowiecie się jak wyglądała praca w dawnej fabryce. Pojawiają się tam filmy i prezentacje kapitalnie oddające klimat dawnych lat.
W tej części Białej Fabryki zobaczycie także rekonstrukcję dawnej tkalni.
W części A na parterze prezentowane są dawne narzędzia i maszyny włókiennicze. Ta sekcja zrobiła na mnie zdecydowanie największe wrażenie.
W budynku na wyższych kondygnacjach widziałam także wystawę Łódzkie Klimaty w hafcie oraz „15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi w oczach Młodego Widza” .
Skansen
Historia Centralnego Muzeum Włókiennictwa nieodłącznie związana jest z mieszkańcami Łodzi. Dlatego też w bardzo bliskiej odległości Białej Fabryki znajduje się Skansen, prezentujący dawne życie, tradycję i kulturę łódzkich robotników, ale nie tylko.
Skansen składa się z domków, stanowiących rekonstrukcję dawnych domostw, warsztatów. Zostały one przeniesione z różnych części miasta. Poza domkami zobaczycie między innymi willę letniskową, dawny kościół, dom czynszowy, ale też budynek przystanku.
Przechadzając się pomiędzy tamtymi budynkami poczujecie klimat dawnego życia, w ich wnętrzach zobaczycie jak dawniej pracowano, jak wyglądało codzienne życie robotników, jakie potrawy najczęściej jadano.
Centralne Muzeum Włókiennictwa to prawdziwa perełka na mapie naszego kraju. Na mnie to miejsce zrobiło ogromne wrażenie. Widząc budynek Białej Fabryki z zewnątrz byłam pewna, że wewnątrz niego kryją się niesamowite rzeczy i się nie pomyliłam. Historia tego miejsca jest naprawdę niezwykła, a klimat dawnej fabryki unosi się w powietrzu.
Centralne Muzeum Włókiennictwa praktycznie
Piotrkowska 282
Godziny otwarcia:
Poniedziałek nieczynne
Wtorek – środa 9.00 – 17.00
Czwartek* 12.00 – 19.00 w czwartki wstęp jest bezpłatny
Piątek – sobota 12.00 – 19.00
Niedziela 9.00 – 17.00
Ceny biletów:
Bilet na wszystkie wystawy
normalny: 12 zł
ulgowy: 8 zł
Cennik znajdziecie na stronie Centralnego Muzeum Włókiennictwa