Twierdza Modlin – zwiedzanie

Opublikowany Dodaj komentarz

Twierdza Modlin to unikatowy zabytek położony zaledwie 35 kilometrów od Warszawy. Nie tylko fani historii i militariów poczują się tam wyjątkowo dobrze. To doskonałe miejsce dla całych rodzin. Przygotujcie się na fajną przygodę i zabierzcie wygodne buty.

Widok Twierdzy Modlin od zawsze robił na mnie ogromne wrażenie. Widziałam ją kilkadziesiąt razy w trakcie podróży kolejowych na północ od stolicy. W mojej pamięci zapisał się obraz mgły unoszącej się nad Nowym Dworem Mazowieckim i majestatyczne budynki przyporządkowane do tamtejszej twierdzy. To było magiczne…

W sierpniu wreszcie udało mi się tam dotrzeć z przyjaciółkami i Wam także polecam taką grupową wyprawę. Teren twierdzy jest naprawdę ogromny i warto zwiedzać ją większą grupą.

Budowa

Historia Twierdzy Modlin jak to w przypadku większości polskich obiektów historycznych jest trudna i skomplikowana. Wszystko zaczęło się od decyzji Napoleona, który w 1806 roku podjął wstępną decyzję o rozpoczęciu budowy. Pomysł wodza bardzo szybko został odzwierciedlony w projekcie szefa inżynierii napoleońskiej gen. Francoisa de Chasselop -Laubata przy udziale płk. Jana Malleta.

Twierdza Modlin została wybudowana u zbiegu trzech rzek: Wisły, Narwi i Kry.. Wszystko rozpoczęło się od powstania  w 1809 roku obwodu zewnętrznego dzisiejszej cytadeli. Z czasem prace stawały się coraz bardziej zaawansowane.  W 1832 rozpoczęto budowę kompleksu koszarowego. W 1873 roku rząd carski podjął decyzję o otoczeniu twierdzy łańcuchem fortów.

Od początku istnienia budynki modlińskiej twierdzy pełniły funkcje militarne. Szczególnie ważną rolę pełniły podczas I i II wojny światowej, ale te fakty poznacie już w czasie zwiedzania….

Zwiedzanie Twierdzy Modlin

Twierdzę można zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i z wycieczką.

Zwiedzanie indywidualne jest możliwe 24 godziny na dobę. Jednak jeśli chcecie zobaczyć obiekty wewnętrzne, warto wybrać się do Modlina w weekend w godzinach 10:00 – 18:00. Obowiązkowo wybierzcie się na teren Frontów Poligonalnych, gdzie będziecie mieli możliwość przejścia korytarzami podziemnymi, a także do Muzeum Kampanii Wrześniowej. Pokonajcie kilka schodków żeby zobaczyć krajobraz z tamtejszej Wieży Widokowej.

Wyprawę warto rozpocząć od wizyty w tamtejszym Biurze Informacji Turystycznej ( Baśki Murmańskiej 164), zaopatrzcie się w mapki i rozpocznijcie szaloną przygodę.

Twierdza Modlin z przewodnikiem

Możliwe jest również zwiedzanie obiektów ze zorganizowaną grupą z przewodnikiem – powyżej 20 osób. Jeśli planujecie wyjazd większą grupą warto zajrzeć na stronę Twierdzy Modlin i sprawdzić informacje o najbliższych datach zwiedzania.

Koszty takiego zwiedzania:

1,5 godziny: zwiedzanie cytadeli i niektórych obiektów

21- 30 osób – 10zł/osoba

31 – 40 osób – 9,50zł/osoba

41 – 50 osób – 9zł/osoba

3 godziny: – pełny program zwiedzania

21 – 30 osób – 15zł/osoba

31 – 40 osób – 14zł/osoba

41 – 50 osób – 13zł/osoba

Cena biletów do poszczególnych obiektów to 8-10 złotych.

Jak dojechać do Modlina

Nowy Dwór Mazowiecki jest położony około 35 kilometrów od Warszawy. Najtańszą opcją jest podróż pociągiem Kolei Mazowieckich. Czas przejazdu to około 50 minut. A bilet kosztuje około 11 złotych.

Related content