Zamek Królewski w Warszawie

Opublikowany 3 komentarze

Zamek Królewski w Warszawie to jedna z perełek na turystycznie mapie naszej stolicy. Jeśli znajdziecie wolną chwilę, koniecznie się tam wybierzcie. Na pewno nie będziecie żałować.

Jakiś czas temu postanowiłam sporą przestrzeń mojego bloga poświęcić Warszawie. Mieszkam tu od dobrych kilku lat, a na mojej stronie ciężko znaleźć posty i zdjęcia dotyczące tego miasta. Nic straconego! Zabieram się zatem do roboty i przedstawiam kolejną po Tarasie Widokowym PKiN atrakcję – Zamek Królewski. Zawsze mijałam go podczas wycieczek po Starym Mieście i nawet nie miałam pojęcia jak genialnie jest w jego wnętrzach.

Zamek Królewski w Warszawie – historia

Zamek Królewski powstał w XIV wieku. W kolejnych stuleciach był rozbudowywany. Prawdziwy rozkwit przeżywał za czasów Zygmunta III Wazy, który spogląda dziś na budynek z wysokiej kolumny swojego imienia. Stanisław August podjął decyzję o przebudowie komnat. Powstały wtedy Apartamenty: Wielki i Królewski. W czasie zaborów spora część wyposażenia Zamku została wywieziona do Rosi.

Na szczęście wkrótce po odzyskaniu niepodległości wróciła w nasze ręce. Trudnym momentem w historii tego budynku był wrzesień 1939 roku, kiedy to został on zbombardowany. Dzięki akcji prof. Stanisława Lorentza i muzealników część pamiątek udało się uratować i potajemnie ukryć. Jednak kilka lat później (wrzesień 1944) wojska niemieckie wysadziły ten niezwykły zabytek. Na jego miejscu pozostały właściwie tylko gruzy.

Odbudowa

Władzom komunistycznym wcale nie spieszyło się z odbudową Zamku Królewskiego. Decyzję o rozpoczęciu prac rekonstrukcyjnych podjęto dopiero w 1971 roku. Na szczęście środki udało się zebrać dzięki akcjom społecznym i w 1984 roku drzwi Zamku Królewskiego zostały otwarte dla zwiedzających.

Choć być może tak jak mi wydaje się Wam, że ten budynek jest bardzo niepozorny. Nic bardziej mylnego! Zwiedzanie pomieszczeń Zamku Królewskiego zajęło mi ponad 2 godziny. Poszczególne komnaty i sale są ogromne i naprawdę zachwycają.

Zwiedzanie

Jeśli interesujecie się sztuką na pewno się Wam tam spodoba. Zwiedzania jest mnóstwo. Zastaniecie tam obrazy, tron królewski, zastawę, zdjęcia króli , przepięknie wyposażone komnaty i całe mnóstwo przedmiotów, które będą wywoływać Wasz zachwyt. Myślę, że wizyta w tym niezwykłym budynku zrobi wrażenie na największych malkontentach.

Zamek Królewski praktycznie

Zamek Królewski w Warszawie jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli.

Wtorek – sobota: 10:00 – 16:00

Niedziela: 11:00 – 16:00

Arkady Kubickiego:

Wtorek – sobota: 10:00 – 17:00

Niedziela: 11:00 – 17:00

Ceny biletów:

  • bilet normalny – 30,00
  • bilet ulgowy – 20,00
  • bilet rodzinny* – 15,00 zł/os.

Możecie zwiedzać zamek z przewodnikiem, wtedy jesteście zobowiązani do zakupu audioprzewodnika za cenę 5 złotych za osobę. Grupy mogą liczyć do 30 osób.

Zwiedzanie z audioprzewodnikim: bilet normalny 17 złotych, 15 złotych ulgowy.

W niedzielę zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie jest bezpłatne!

 

 

Related content