Zabrze

Zabrze – atrakcje idealne na weekendowy wypad

Opublikowany 3 komentarze

Zabrze jest niezwykle klimatycznym miastem na terenie województwa śląskiego. Mimo, że większość z nas kojarzy je z przemysłem wydobywczym, to współcześnie zastaniemy tam mnóstwo zieleni, parków i genialnych atrakcji turystycznych. Gwarantuję, że nudzić nie będziecie!

Zabrze – historia

Zabrze

Historia Zabrza sięga XIII wieku. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o Biskupicach – najstarszej części ówczesnego Zabrza. Ogromny przełom dla dziejów miasta nastąpił  w wieku XVIII, kiedy to w 1790 roku odkryto bogate złożą węgla kamiennego.

Zabrze

W kolejnych latach tamtejsza infrastruktura rozwijała się w piorunującym tempie. Powstała Kopalnia Królowa Luiza oraz Kanał Kłodnicki. Budowano kolejne kopalnie, w tym GUIDO, huty i fabryki. Choć dziś spora część tych obiektów już nie funkcjonuje, to na całe szczęście świadectwa tamtej potęgi miasta możemy oglądać także współcześnie.

Podróż pociągiem

Zabrze

Ja o zwiedzaniu zabrzańskich kopalni marzyłam do dawna. Na szczęście wreszcie udało mi się te plany zrealizować. Z Warszawy do Zabrza dojechałam pociągiem. Tym razem ze względu na porę zdecydowałam się na przesiadkę.

Zabrze na weekend

Dojechałam do Katowic pociągiem PKP Intercity (pociąg międzynarodowy do Pragi), a następnie przesiadłam się do TLKi. Łączny czas podróży to 3h w  bardzo komfortowych warunkach. Z Warszawy do Zabrza możecie dojechać także bezpośrednio pendolino w zaledwie 2,5 godziny! W przypadku weekendowych wypadów warto zakupić Bilet Weekendowy lub Bilet Weekendowy Max.

Zobacz także: PKP Intercity – jak podróżować taniej

Zabrzańskie Biskupice

Zabrze

Jeśli chcecie poczuć prawdziwy klimat śląska, koniecznie wybierzcie się do Biskupic. To najstarsza dzielnica miasta. Na osiedlu Borsiga zastaniecie charakterystyczne budynki z czerwonej cegły (familioki). Ich budowa trwała w latach: 1863-1871.

Zabrze na weekend

Duża część familoków została odrestaurowana. Jednak gwarantuję Wam, że jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie tam także te przed remontem.

Zabrze na weekend

Po biskupickich chodnikach spacerują rodowici Ślązacy, w tle brzmi charakterystyczny śląski akcent. Największe wrażenie zrobił na mnie dawny ewangelicki cmentarz.

Zabrze na weekend

Przechadzanie wśród opuszczonych nagrobków miało dla mnie nie mal mistyczny wymiar. Kiedy spojrzałam do wnętrza pustej kaplicy, poczułam ciarki na całym ciele.

Zabrze na weekend

Wybierzcie się do tej wyjątkowej dzielnicy, naprawdę warto. W drodze powrotnej do centrum miasta zakupiłam moje ulubione Kopalnioki. Spróbujcie koniecznie!

Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia GUIDO

Zabrze na weekend

Kolejnym punktem na mapie weekendowej wyprawy do Zabrza powinna być Sztolnia Królowa Luiza, która razem z Kopalnią GUIDO tworzą ogromny kompleks obiektów turystycznych. Miasto Zabrze od wielu lat wspiera tę inicjatywę i szczerze mówiąc wcale się temu nie dziwię.

Zabrze na weekend

Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia GUIDO to najlepsze wizytówki tego miasta!  Nudzić nie będą się tam ani dorośli ani najmłodsi. Poza popularnymi, historycznymi trasami zwiedzania, możecie zdecydować się na najprawdziwszą górniczą szychtę, czy chociażby na  zwiedzanie kopalni o mroku.

Zabrze na weekend

Odbywa się tam całe mnóstwo eventów (koncerty, przedstawienia, spotkania, wystawy, walki w paintbolla czy turbogolfa). Dzieciaki mogą brać udział w przeróżnych grach i zabawach. Moja przygoda ze Sztolnią Królowa Luiza rozpoczęła się od niedawno oddanej Łaźni Łańcuszkowej. Z każdym kolejnym krokiem zakochiwałam się w tym miejscu coraz bardziej.

Zabrze na weekend

Tamtejsi przewodnicy to ludzie z pasją, którzy oba obiekty traktują z ogromnym szacunkiem. Podziemne korytarze sztolni zrobią wrażenie nawet na największych malkontentach. Warto podzielić zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza i Kopalni GUIDO na dwa dni. Nie będziecie w stanie zobaczyć wszystkiego w 1 dzień.

Zabrze na weekend

Nie zapominajcie o spacerze po zabrzańskich ulicach. Są one wyjątkowo klimatyczne. Centrum miasta jest wyłączone z ruchu samochodowego.

Zabrze na weekend praktycznie

Zabrze na weekend

Zabrze jest położone w województwie śląskim, bez problemu dotrzecie tam z większości naszych miast. Choć przede wszystkim polecam Wam przyjemny spacer po urokliwych ulicach Zabrza, to muszę przyznać, że tamtejsza infrastruktura komunikacji miejskiej jest bardzo rozwinięta.

Zabrze na weekend

Do niemal wszystkich miejsc dojedziecie tramwajami. Koszt biletu jednorazowego to 3,20 zł. Rozważcie opcję noclegu w Hostelu GUIDO. Ceny są bardzo przystępne. Nocleg dla dwóch osób to około 50 złotych. Wyśmienite potrawy zjecie Restauracji Tunkan w samym sercu miasta. Spróbujcie pysznych makaronów, zwłaszcza z owocami morza. Ceny dań są bardzo przystępne. Mam nadzieję, że Zabrze się Wam spodobało i odwiedzicie to urokliwe miasto – naprawdę warto!

 

Related content