Wieża Galata

Wieża Galata – atrakcja Stambułu

Opublikowany Dodaj komentarz

Wieża Galata to jedna z najważniejszych atrakcji na mapie Stambułu. Z tamtejszego tarasu widokowego można zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę miasta.

Stambuł bez Wieży Galata byłby jak Zakopane bez Giewontu. Ta budowla jest symbolem miasta i jego najlepszą wizytówką. Jeśli więc chcesz zobaczyć jak kulturalna stolica Turcji prezentuje się w pełnej okazałości, koniecznie wybierz się na tamtejszy taras widokowy. Wieża (tur. Galata Kulesi) umożliwia turystom oglądanie miasta z perspektywy 360.

Wieża Galata – historia

Źródła historyczne podają, że Wieża Galata została zbudowana w 1384 roku jako tak zwana Wieża Chrystusa. Przetrwała wiele trudnych wydarzeń w historii miasta (trzęsienia ziemi, pożary) i pełniła przeróżne funkcje. W XVI wieku na jej terenie istniało więzienie. Od 1967 roku została oddana zwiedzającym i od tamtej pory do dziś można jest otwarta dla turystów.

Wizytówka Stambułu

Zwiedzanie Wieży Galata w Stambule

Wieża Galata (Galata Kulesi) to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych na terenie Stambułu. Znajduje się w dzielnicy Beyoğlu w pobliżu słynnego Placu Taksim. Budowla jest doskonale widoczna ze słynnego Mostu Galata, dzielnicy Sultanahmet , a także podczas przeprawy promowej po Bosforze.

Wielokrotnie można było zobaczyć ją w tureckich produkcjach filmowych i serialowych. Polscy widzowie mogli zobaczyć ta budowlę chociażby w popularnym serialu Wieczna Miłość (Kara Sevda) z Burakiem Özçivitem. Widok z wieży jest wyjątkowo spektakularny. Jeśli więc zależy ci na zrobieniu kapitalnego zdjęcia na Instagram, koniecznie się tam wybierz!

Przeczytaj także: #Stambuł – gdzie zrobisz najlepsze zdjęcie na IG?

Zwiedzanie Wieży Galata

Co zobaczyć w Stambule

Jeśli planujesz zwiedzanie Wieży Galata w Stambule musisz się liczyć z kolejkami. W końcu to jedna z najważniejszych atrakcji w mieście. Jak praktycznie wygląda jej zwiedzanie? Budowla ma w sumie 9 pięter. Taras widokowy znajduje się na najwyższej kondygnacji. Tuż przed wejściem do budynku można kupić bilety wstępu.

Następnie turyści kierowani się do windy, która transportuje zwiedzających na 9 piętro. Stamtąd trzeba się już przemieszczać pieszo. Kiedy tylko zobaczysz widok Stambułu z tak dużej wysokości niedogodności związane z pokonywaniem kręconych schodów znikają w sekundę. Bowiem turyści mogą oglądać miasto z perspektywy 360. Krajobrazy, które tam zobaczysz, zostaną w twojej pamięci do końca życia. Można tam poczuć jak kulturalna stolica Turcji tętni życiem.

Wieża Galata – bilety i godziny otwarcia w 2020 roku

wieża galata cena i godziny otwarcia

Budynek Galata Kulesi jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 9:00 – 20:30. Na terenie Wieży znajduje się także restauracja, w której goście mogą przebywać do 22:00. Bilet wstępu kosztuje 45 lir tureckich.

Adres:

Bereketzade Mahallesi
Büyük Hendek Caddesi, No: 2 – 34421
Related content