Ukraina zachodnia

Ukraina zachodnia – przewodnik po atrakcjach

Opublikowany 14 komentarzy

Ukraina zachodnia to moje podróżnicze odkrycie ubiegłego roku. Atrakcji tam nie brakuje, a zabytki zapierają dech w piersiach. Przekroczenie naszej wschodniej granicy będzie dla Was prawdziwą wyprawą pełną przygód. Na naszej trasie znajdą się Kamieniec Podolski, Chocim, czy chociażby Lwów. Nie traćmy więc czasu i wyruszajmy!

Ukraina zachodnia – perła na mapie kraju

Ukraina zachodnia

Ukraina zachodnia jest uważana za jeden z atrakcyjniejszych regionów w kraju. Rzeczywiście jest tam co robić. Niemal każde większe miasto funduje turystom interesujące miejsca.

Ukraina zachodnia

Nie sposób opisać wszystkich zabytków i miejsc wartych odwiedzenia na terenie tego kraju. Przygotowałam więc dla Was wirtualną wycieczkę po najważniejszych lokalizacjach.

Ukraina zachodnia

Swoją przygodę z Ukrainą przeżyłam razem z biurem podróży i nie żałuję. Nasz przewodnik posiadał ogromną wiedzę na temat tamtejszych zabytków.  Dziś z pewnością wybrałabym się tam sama. Na początku warto jednak skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych.

Zamek w Chocimiu

Ukraina zachodnia

Moja przygoda z Ukrainą zachodnia rozpoczęła się od malowniczo położonego Chocimia. Mimo deszczowej pogody tamtejsze krajobrazy i zamek zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Kto czytał lub oglądał Trylogię Sienkiewicza od razu znajdzie w Chocimiu analogię. Miasteczko jest niewielkie (10 tysięcy mieszkańców).

Ukraina zachodnia

Zamek w Chocimiu leży nad brzegiem Dniestru i jest widoczny z większości punktów obserwacyjnych na terenie miasta. Historia budowli jest bardzo skomplikowana, wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk.

Ukraina zachodnia

Był przedmiotem sporów między Polską, Turcją, Rosją czy Rumunią. Zamek jest monumentalny i zajmuje ogromny teren. Rozpościera się stamtąd przepiękny widok na Dniestr. W miasteczku funkcjonuje hotel, w którym cena za noc jest bardzo przystępna. Bilet wstępu do zamku kosztuje 20 hrywien.

Kamieniec Podolski

Ukraina zachodnia

Ukraina zachodnia to także majestatyczny Kamieniec Podolski i tamtejszy zamek, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Kamieniec jest bardzo klimatycznym miastem z duszą. To jeden z moich ulubionych punktów na mapie zachodniej Ukrainy. Kamieniec Podolski to średniej wielkości miasto (100 tysięcy mieszkańców) z dobrze rozwiniętą infrastrukturą (pociągi, marszutki).

Ukraina zachodnia

Zamek pełni obecnie rolę muzeum Dzieli się na dwie części: Stary i Nowy Zamek. Od strony centrum miasta do zamku dotrzemy charakterystycznym Mostem Tureckim. Niegdyś był on jedynym łącznikiem pozwalającym na przemieszczanie się miedzy miastem a twierdzą. Bilet wstępu kosztuje zaledwie 20 hrywien. Z baszt roztacza się fantastyczny widok na miasto.

Monaster w Bakocie

Ukraina zachodnia

Monaster w Bakocie to kolejna atracja na mapie zachodniej Ukrainy, którą musicie zobaczyć. Naprawdę warto. Bakota jest położona około 50 kilometrów od Kamieńca. Najbardziej malownicza droga prowadząca do tego zabytku wiedzie drogą wodną. Rejs po Dniestrze zagwarantuje Wam krajobrazy zapierające dech w piersiach.

Ukraina zachodnia

Trwa około 3 godzin. Pozostałości Monasteru św. Michała Archanioła robią wrażenie na odwiedzających to miejsce turystach. Atrakcyjności dodaje fakt, że został on wykuty w skale.

Ukraina zachodnia

Po zwiedzeniu tego zabytku, koniecznie wejdźcie na szczyt Białej Góry. Rozpościera się stamtąd piękny widok na najbliższą okolicę oraz Dniestr.

Czerwonogród

Monaster w Bakocie

Czerwonogród to opuszczona osada, która zrobiła na mnie chyba największe wrażenie spośród wszystkich miejsc, które odwiedziłam za naszą wschodnią granicę. Historia Czerwonogrodu jest bardzo tragiczna.

Ukraina zachodnia

Czerwonogród znajduje się w odległości około 3 km na wschód od Szutrominiec. Jest przepięknie położony – na samym dole porośniętego drzewami jaru Dżurynu. Niegdyś Czerwonogród był tętniącą życiem stolicą powiatu i starostwa.

Ukraina zachodnia

Niegdyś najważniejszym zabytkiem tamtego regionu był kościół pw. Wniebowzięcia NMP. W noc noc z 2/3 lutego 1945 roku. Wtedy wieś licząca 400 mieszkańców (w przeważającej części Polaków) została otoczona przez ukraińskich nacjonalistów.

Ukraina zachodnia

Mieszkańcy szukali schronienia w budynku kościoła. Niestety aż 60 osób straciło tam życie. W Czerwonogrodzie znajdują się także pozostałości po pałacu Ponińskich oraz niezwykle zapadający w pamięć cmentarz. Mnóstwo tam polskich nagrobków.

Magiczny Lwów

Ukraina zachodnia

Wisienką na torcie wśród atrakcji zachodniej Ukrainy jest oczywiście klimatyczny Lwów. Zakochałam się w tym mieście bez pamięci. Każdy, kto się tam choć raz pojawi, bardzo chętnie wraca. Zdaniem branży turystycznej za kilka lat Lwów będzie jedną z najważniejszych atrakcji na naszym kontynencie. Nie ma się czemu dziwić. Miasto jest bardzo klimatyczne.

Ukraina zachodnia

Po tamtejszych uliczkach spaceruje się z ogromną przyjemnością. Budynek Opery zapiera dech w piersiach. Pomnik Adama Mickiewicza w sercu miasta przypomina o polskiej historii.

Ukraina zachodnia

Cmentarz Orląt Lwowskich jest świadectwem tragedii naszych obywateli. To miasto jest najlepszą wizytówką Ukrainy. Jeśli nie byliście, koniecznie się tam wybierzcie.

Ukraina zachodnia – przewodniki

Ukraina zachodnia

Przed przygotowaniem tego wpisu posiłkowałam się dwoma bardzo dobrymi przewodnikami : „Przewodnik po Ukrainie część II: Podole” autorstwa Grzegorza Rąkowskiego, wyd. Oficyna Wydawnicza  Rewasz oraz „Lwów” autorstwa Aleksandra Strojny, wyd. Helion.

Ukraina zachodnia

Pierwszy z nich to nie tylko czysto przewodnikowe informacje, ale także potężna dawka historycznej wiedzy. Zostały tam przedstawione losy konkretnych miast. Nie brakuje dat czy nazwisk. Dzięki temu przewodnikowi możecie solidnie przygotować się do wyjazdu na Ukrainę zachodnią.

Ukraina zachodnia

„Lwów” wydawnictwa Helion w pigułce przedstawia większość atrakcji i ciekawostek związanych z miastem. Zostały tam zawarte informacje praktyczne,  propozycje noclegów, restauracji czy kawiarni, a także krótki słownik i mapy. Rynek księgarski oferujący przewodniki i wydawnictwa związane z Ukrainą zachodnią nie jest zbyt duży. Te dwie pozycje będą dla Was wystarczające. Przewodniki i książki związane z podróżami znajdziecie w księgarniach stacjonarnych i stronie internetowej ArtTravel.

W kolejnych wpisach przygotuję dla Was garść praktycznych informacji dotyczących wjazdu i podróżowania po Ukrainie.

 

Related content