Turcja

Turcja – 5 powodów, dla których warto się tam wybrać

Opublikowany Dodaj komentarz

Turcja to kraj, który ma do zaoferowania turystom mnóstwo atrakcji. Od zapierających dech w piersiach krajobrazów, przez unikatową kulturę, aż do wybitnej kuchni.

Turcja - 5 powodów, dla których warto się tam wybrać

Turcja to 783 400 km 2 powierzchni, którą zamieszkują ponad 82 miliony ludzi. Ten kraj stanowi najlepsze możliwe połączenie Europy z Orientem. Choć na pozór może się to wydawać mieszanką wychuchową, to wcale tak nie jest. Nietuzinkowe zestawienie różnych kultur i religii stanowi genialną podstawę do tego, żebyśmy mogli zakochać się w tym kraju bez opamiętania! Kto raz tam pojedzie, nie będzie miał już odwrotu. Zresztą przekonajcie się sami.

1. Tureckie krajobrazy

Turcja - 5 powodów, dla których warto się tam wybrać

Zapierające dech w piersiach krajobrazy. Tak w najkrótszy możliwy sposób można opisać, to co będzie nas czekać w Turcji. Tych pięknych widoków jest naprawdę całe mnóstwo. Zaczynając od legendarnej Kapadocji z wygasłymi wulkanami, setkami wykutych w skale domów i kościołow i miastami Derinkuyu i Kaymakli, przez Pamukkale, gdzie zobaczymy niepowtarzalne formy powstałe z wapiennych wodospadów wypływających z gorących źródeł, a kończąc na starożytnym Efez.

Jakby tego było jeszcze mało w Turcji czeka na nas historyczna Troja czy Perge, a także rajskie Bodrum, Side, Antalya, będą stolicą Riwiery Tureckiej.

2. Tętniący życiem Stambuł

Stambuł

Choć to Ankara jest administracyjną stolicą Turcji, to źycie kulturane i rozrywkowe toczy się w Stambule. Tam też nagrywane są tak popularne w Polsce tureckie seriale. Atrakcji w tym mieście jest całe mnóstwo. Warto wybrać się do Błękitnego Meczetu, Cysterny Bazyliki, a także znaleźć się na szczycie widokowej Wieży Galata. Hagia Sophia to must have każdej wizyty w Stambule. Nie odmawiajcie sobie także podróży słynnym czerwonym tramwajem, który wyrusza z Placu Taksim w sercu miasta.

3. Poczuj turecki styl życia

Turcja

Kultura i zwyczaje, które obowiązują w Turcji zdecydowanie różnią się od tych, z którymi mamy do czynienia w Polsce. Mimo, że Stambuł jest nowoczesnym, kosmopolitycznym miastem, to jest tam zupełnie inaczej niż chociażby w Warszawie. Turcy bardzo poważnie traktują swoje tradycje, hucznie obchodzą narodowe święta, celebrują wspólne spożywanie posiłkow, uwielbiają głośno mówić i gestykulują. A co jedzą i piją?

4. Turecka kuchnia

Turecka kuchnia jest fenonenalna i bardzo zróżnicowana. W kraju nie brakuje wysokiej jakości produktów. Minus jest taki, że spożywanie dużej ilości tureckich przysmakow może zakończyć się nadprogramowymi kilogramami. Których dań warto spróbować? Obowiazkowo: kebap, köfte, pide i pilaf. A co na deser? Oczywiście tradycyjna turecka baklava.

5. Turecka herbata

Turecka herbata

Skoro była mowa o tureckiej kuchni, nie można nie wspomnieć o słynnej herbacie. To istny napój narodowy tego kraju! Turcy piją jej ogromne ilości. Mam wrażenie, że nawet mogą być to hektolitry. Jej przygotowanie, to coś więcej niż tylko zalanie wrzątkiem. To istny rytuał! Nigdzie na świecie herbata nie smakuje tak fenomenalnie jak w Turcji, ale żeby to poczuć po prostu musicie tam być…

Do Turcji warto wybrać się właściwie o każdej porze roku. Wszystko zależy od tego, w której części kraju będziemy przebywać. Stambuł świetnie zwiedza się wiosną i jesienią, z kolei nadmorskie kurorty idealnie sprawdzą się w okresie letnim. Bez względu na to na jaką opcję się zdecydujemy wakacje w Turcji na bardzo długo zostaną w naszej pamięci. Dlatego, tym bardziej warto skorzystać z oferty sprawdzonego biura podróży, np. R.pl. Ten kraj uzależnia i to pod każdym względem. Tamtejsze smaki, zapachy i kolory są intensywne jak w żadnym innym miejscu na świecie.Related content