Trójmiasto to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc na polskim wybrzeżu. W porównaniu do innych, mniejszych nadmorskich miejscowości w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na pewno nie będziecie się nudzić. Poza morzem czekać na Was będzie masa atrakcji. Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej to tylko niektóre z nich.
Nie będę ukrywać – kocham Trójmiasto. Gdybym tylko mogła, trasę Warszawa – Gdańsk pokonywałabym właściwie co tydzień.
Na szczęście w dzisiejszych czasach podróż zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Poza wylegiwaniem się na plaży w Trójmieście jest co robić. Właściwie każdy znajdzie coś dla siebie.
Trójmiasto oferuje turystom spore pole do popisu. Jeśli jesteście fanami aktywnego wypoczynku, koniecznie zdecydujcie się na weekendowy wypad do Trójmiasta. Można tam robić właściwie wszystko bez względu na porę roku.
Przygotowałam dla Was mini przewodnik po miejscach, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Mam nadzieję, że Wam również przypadną do gustu.
Jak dotrzeć do Trójmiasta?
Opcji jest mnóstwo – samochodem, autokarem, pociągiem albo samolotem. Ja najczęściej korzystam z opcji dojazdu pociągiem PKP Intercity. Pendolino dojeżdża do Trójmiasta w nieco ponad 2 godziny. A w jego wnętrzu jest naprawdę komfortowo. W zależności od klasy jaką wybierzecie, możecie otrzymać: 2 klasa: ciepły bądź zimny napój, 1 klasa napoje + przekąski ze specjalnej karty dań).
Ceny biletów rozpoczynają się od 49 złotych. Polecam Wam opcję zakupu biletu weekendowego. Możecie go wykorzystać od 19:00 w piątek do poniedziałku do 6:00 rano. W ramach biletu weekendowego macie prawo wykonać nieograniczoną ilość przejazdów pociągami PKP Intercity i TLK. Do przejazdu pendolino należy dopłacić.10 złotych za miejscówkę. Pamiętajcie, że bilet weekendowy nie uprawnia Was do wejścia na pokład pociągu. Musicie mieć miejscówkę, w pendolino jest to absolutnie obowiązkowe!
Pociąg zatrzymuje się w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, więc bez problemu dotrzecie z centrum do poszczególnych miejsc. Ceny biletów weekendowych rozpoczynają się od 81 złotych.
Zobacz także: pendolino praktycznie
Transport po Trójmieście
Trójmiejska komunikacja jest bardzo rozwinięta. Bez problemu będziecie poruszać się tamtejszymi SKMkami, PKMką, autobusami, autobusami, trolejbusami, czy tramwajami. Warto zdecydować się na bilet czasowy, który gwarantuje Wam nielimitowana liczbę przejazdów na danej trasie. Do wyboru macie mnóstwo opcji. Dla przykładu dobowy bilet na SKMkę kursującą po całym Trójmieście będzie Was kosztował około 14 złotych.
Pakiet turysty Gdańsk
Planujecie aktywne zwiedzanie? Jeśli Wasza odpowiedź brzmi „tak”, zainwestujcie w Pakiet Turysty. Na czym to polega? To szereg zniżek, które ułatwią Wam łatwe i tańsze poruszanie się po Gdańsku, a przy okazji gwarantują darmowe wyjścia lub duże upusty przy zakupie biletów do przeróżnych instytucji i muzeów.
Trójmiasto – najpiękniejsza plaża
Moją ulubioną plażą na terenie Trójmiasta jest Gdynia Orłowo. Pisałam o niej i wielokrotnie to miejsce polecałam, ponieważ uważam, że jest to jedna z najpiękniejszych plaż na polskim wybrzeżu. Jest tam wszystko czego będziecie potrzebować.
Napijecie się pysznej kawy, zjecie tradycyjne lody i posmakujecie tamtejszej ryby. Orłowska plaża jest malowniczo położona, szeroka i świetnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju aktywnościach.
O poranku genialnie się tam biega czy uprawia nordic walking. Drewniane molo w Orłowie ma długość 430 metrów. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także charakterystyczny Klif o długości 650 metrów.
Wybierzcie się na spacer do Kolibek. To zaledwie 15 min drogi od Skweru Królowej Marysieńki wzdłuż plaży. Zastaniecie tam opuszczoną szklarnię, która genialnie sprawdza się podczas sesji zdjęciowych.
Zobacz także: Gdynia Orłowo
Gdańska Starówka
Starówka w Gdańsku jest niezwykle urokliwa i świetna na weekendowe spacery. Nie brakuje tam przytulnych kawiarenek, pysznego jedzenia i niepowtarzalnego klimatu.
To oczywiście także przede wszystkim historyczne miejsce i jestem pewna, że będziecie nim zachwyceni. Warto zobaczyć tamtejszą: Bramę Wyżynną, Muzeum Bursztynu, Złotą Bramę, ulicę Długą, Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Historii Miasta Gdańska, Fontannę Neptuna, Złotą Kamienicę, Bramę Zieloną, Bramę Mariacką, Bazylikę Mariacką, spichlerze, Narodowe Muzeum Morskie, oraz charakterystycznego Żurawia.
Zobacz także: Gdańsk
Muzeum II Wojny Światowej
To miejsce, które wzrusza i wywołuje ciarki na całym ciele. Bardzo się cieszę, że udało mi się je zwiedzić i z ogromną przyjemnością polecam je znajomym i moim czytelnikom. Muzeum II Wojny Światowej jest jednym z najlepiej zaprojektowanych tego typu obiektów w naszym kraju.
A jego wnętrze kryje zbiór pamiątek z tego trudnego okresu. Zastaniecie tam przeróżne eksponaty. Między innymi są to filmy, zdjęcia, rzeczy osobiste. Wystawy są nowoczesne i interaktywne. Zobaczycie jak wyglądało codzienne życie w tamtych czasach, jakiej broni używano. Na mnie największe wrażenie zrobiły zdjęcia i filmy przedstawiające dramat wojny.
Europejskie Centrum Solidarności
To absolutna wizytówka Trójmiasta, ale nie tylko ECS to wizytówka naszego kraju. Po wizycie w Europejskim Centrum Solidarności stwierdziłam, że to jeden z najważniejszych polskich muzeów.
Ten ogromny i niezwykle nowoczesny obiekt przedstawia ważne momenty z naszej historii. Budynek jest genialne zaprojektowany, funkcjonalny, a tamtejsze wystawy są interaktywne i bardzo interesujące. Dzięki filmom, zdjęciom, mapom, a także eksponatom możemy wrócić do czasów Solidarności przeżyć tamte chwile jeszcze raz. To lekcja historii, którą zapamiętacie do końca życia.
Europejskie Centrum Solidarności jest czynne każdego dnia od 10:00 do 20:00. Kasy są czynne do godziny 19:00. Bilet normalny kosztuje 20 złotych.
Zobacz także: Europejskie Centrum Solidarności
Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni to stosunkowo nowy punkt na mapie Trójmiasta. Choć powstał nie tak dawno, cieszy się ogromną popularnością i zdecydowanie mogę Wam go polecić. Przedstawia losy polskiej, ale także światowej imigracji.
Przypomnicie sobie tam losy naszego kraju, dowiecie się, gdzie najchętniej emigrują nasi rodacy. Jak rozwijała się nasza gospodarka, jak budowano porty i statki. W Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się mnóstwo interaktywnych eksponatów. To absolutne must have podczas weekendowej wycieczki do Trójmiasta.
Muzeum Emigracji w Gdyni jest nieczynne w poniedziałek, godziny otwarcia: wtorek: 12:00 – 20:00, środa – niedziela: 10:00 – 18:00. Kasy zamykane są na godzinę przed zamknięciem. Bilet normalny kosztuje 10 złotych.
Trójmiasto na weekend – port w Gdyni
Port w Gdyni to świetne miejsce na weekendowe spacery. Znajdziecie tam nie tylko obiekty historyczne, ogromne statki, ale przede wszystkim poczujecie prawdziwy klimat Gdyni. Port jest usytuowany w samym sercu miasta, tuż obok popularnego Skweru Kościuszki.
Zjecie tam pyszną bałtycką rybę z frytkami i mixem surówek oraz typowo wakacyjne przysmaki: gofry z bitą śmietaną i różnego rodzaju lody.
Do portu w Gdyni chętnie wybierają się mieszkańcy miasta. Cumują tam historyczne jednostki: ORP Błyskawica i Dar Pomorza. Okręty są otwarte dla turystów.
W pobliżu mariny zlokalizowany jest ogromny diabelski młyn z genialnym widokiem na Gdynię i Morze Bałtyckie. Z gdyńskiego portu dostrzeżecie także charakterystyczne wieżowce. Sea Towers uplasowały się na 12 miejscu listy najwyższych polskich wieżowców.
Zobacz także: Port w Gdyni
Centrum Nauki Eksperyment
W przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego mieści się nowoczesny obiekt, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli będą mieli co robić. Centrum Nauki Eksperyment to pracownia doświadczalna. Dzięki niej poznamy mechanizmy kierujące fizyką chemią czy biologią. Centrum jest podzielone na kilka sekcji, w których możemy poznawać poszczególne informacje z konkretnej dziedziny.
Molo w Sopocie
Molo w Sopocie to absolutny must każdej wyprawy do Trójmiasta. Najdłuższe molo w Polsce robi wrażenie nawet na największych malkontentach. Widok Morza Bałtyckiego z jego perspektywy jest niepowtarzalny.
Gdzie zjeść w Trójmieście?
Moim absolutnym numerem jeden jeśli chodzi o trójmiejskie restauracje jest Główna Osobowa. To klimatyczna restauracja i miejsce spotkań. Tamtejsza kuchnia jest wyśmienita i oparta na sezonowych produktach.
Zjecie tam zarówno dania wegetariańskie, jak i mięsne. Od kiedy to miejsce pojawiło się na mapie Gdyni, od razu stało się popularne. Zjawiają się tam mieszkańcy miasta, turyści, a także blogerzy. Ceny są naprawdę przystępne i adekwatne do serwowanych posiłków. Zresztą sprawdźcie sami 🙂
Zobacz także: Główna Osobowa
Przewodniki po Trójmieście
W niemal każdą podróż zabieram ze sobą przewodnik. Doświadczona przeróżnymi sytuacjami w trakcie wypraw, wiem, że na internet nie zawsze można liczyć. Dlatego warto mieć ze sobą chociaż niewielki przewodnik, który na przykład zabiera mapę i przydatne informacje na temat danego miejsca. Planując podróże i pracując nad postami bardzo często korzystam z tego typu merytorycznego wsparcia. W przypadku Trójmiasta udało mi się znaleźć dwa genialne przewodniki.
- „Trójmiasto” , wyd. Bezdroża z mnóstwem informacji na temat zabytków, transportu, bazy noclegowej, a także klimatycznych restauracji na terenie całego Gdańska, Gdyni i Sopotu. Poza głównymi zabytkami znajdziecie w nim całe mnóstwo nieoczywistych kierunków zwiedzania. Autorzy przewodnika wyróżnili poszczególne miasta, posiadają one oddzielne mapy, a także kalendarium najważniejszych wydarzeń. Przewodnik „Trójmiasto” znajdziecie w księgarni podróżniczej ArtTravel.pl
- „Trójmiasto i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe”, wyd. Bezdroża, to kompendium wiedzy dla aktywnych. To popularne, ale też nieoczywiste ścieżki rowerowe, mapy, opisy poszczególnych zabytków, czas przejazdu,ocena trudności danej trasy. To także praktyczne informacje na temat wyboru i użytkowania rowerów. Autorzy tego przewodnika zabiorą Was w rowerową podróż także poza granice Trójmiasta. Pojedziecie na teren urokliwych Kaszub, Żuław, w pobliże Zatoki Puckiej, do Wejherowa, czy na najdalej położony na północ kraniec naszego kraju. „Trójmiasto i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe” w ArtTravel.pl
A na koniec piękny Gdańsk