Tatry zimą oferują turystom mnóstwo atrakcji. Stoki narciarskie, trasy biegowe i spacerowe, baseny termalne, a na koniec karczmy i restauracje z regionalnym jedzeniem. Gwarantuję, że w Tatrach nie będziecie się nudzić!
Zimą w Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie. Aktywni mają do wyboru mnóstwo miejsc do uprawiania sportu ( narciarstwo, wspinaczka, bieganie, nordic walking, spacery).
Osoby, które stawiają na relaks w czystej postaci mogą zdecydować się na pobyt w SPA, czy hotelach z basenami termalnymi. Fani zakupowego szaleństwa chętnie przespacerują się Krupówkami, a tam pewnie znajdą kilka zakupowych perełek.
Kwaśnica i pierogi z bryndzą to dania, które znajdziecie w większości zakopiańskich restauracji. Jestem pewna, że nawet weekendowy wypad w góry naładuje was energetycznie. A widok malowniczych Tatr zapamiętacie na dobrych kilka miesięcy. Ceny noclegów w prywatnych kwaterach rozpoczynają się do 35 złotych.
Narty w Tatrach
Tatry zimą to przede wszystkim raj dla narciarzy. Stoków w Zakopanem i okolicach brakuje, a infrastruktura ośrodków z roku na rok jest coraz lepsza. W okresie zimowym ze śniegiem nie powinno być problemu. Jeśli jednak śniegu zabraknie, wszystkie ośrodki narciarskie uruchamiają armatki ze sztucznym śniegiem (minimalna temperatura to – 2 stopnie Celsjusza). Czytaj także: Dolina Kościeliska
Na terenie Zakopanego i okolic funkcjonuje kilka ośrodków narciarskich, które posiadają trasy o zróżnicowanej trudności.
Gigant
Nosal
Harenda
Witów
Polana Szymowszkowa
Budzowski Wierch
Kasprowy Wierch
Zdobywanie tatrzańskich szczytów w okresie zimowym to zdecydowanie sport dla wyczynowców. Nawet tym najbardziej doświadczonym turystom zdarzają się wypadki, a najlepszym dowodem na to jest czarna seria wypadków na początku tego roku. Odpowiednie przygotowanie i znajomość Tatr nie uchroniła kilku taterników przed śmiercią.
Zamiast wyczerpujących wypraw na najwyższe szczyty Tatr polecam Wam spacer po Dolinie Kościeliskiej, czy Chochołowskiej. Tamtejsze szlaki są stosunkowo mało wymagające. Genialnie sprawdzają się do nordic walkingu. Długość Doliny Kościeliskiej to około 9 kilometrów – czas przejścia – 4 godziny.
Czytaj także: wywiad z Maciejem Pałahickim – reporterem RMF z Zakopanego
Gubałówka
Tatry zimą to także zapierające dech w piersiach krajobrazy. Jeśli chcecie zobaczyć najwyższe szczyty koniecznie wybierzcie się na Gubałówkę (1126 m n.p.m). Dotrzecie tam zarówno kolejką PKL jak również na piechotę. Wejście od strony Zakopanego wymaga chyba najwięcej wysiłku. Warto rozważyć opcję wejścia od strony stacji narciarskiej Harenda. Najłatwiejsza droga na Gubałówkę prowadzi z Kościeliska. Czas przejścia to 30-40 minut.
Tatry zimą – historyczna podróż
Zimowa Stolica Polski to także góralska historia i tradycja. Ich kwintesencję znajdziecie w Muzeum Tatrzańskim, znajdującym się w Willi Koliba. To pierwszy budynek na terenie Zakopanego, który został wybudowany w zakopiańskim stylu. Autorem jej projektu jest genialny Stanisław Witkiewicz.
Cmentarza na Pęksowym Brzyzku to jeden z najważniejszych obiektów na historycznej mapie Zakopanego. Na terenie cmentarza znajdują się grobowce najważniejszych postaci związanych z Podhalem. Między innymi Tytus Chałubiński. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej powstał w 1847 roku, a tym samym najstarszy kościół na terenie Zakopanego. Znajduje się w odległości zaledwie kilku metrów od cmentarza.
Fani góralskiej kuchni mają na Podhalu prawdziwe pole do popisu. Restauracji z pysznym góralskim jedzeniem w Zakopanem i okolicach nie brakuje! Kwaśnica, pierogi z bryndzą czy wyskokowe napoje alkoholowe to tylko niektóre pozycje z tamtejszego menu. Skupisko barów i restauracji znajduje się oczywiście przy Krupówkach, jednak w innych częściach miasta także zjecie pyszny obiad.
Koniecznie spróbujcie jedzenia serwowanego w Karczmie Holny w pobliżu Kościeliska, a także w Karczmie Obrochtówka, która przeszła Kuchenne Rewolucje. Kawiarnia z najlepszym widokiem na Tatry to Cafe Tygodnik Podhalański. Jeśli lubicie huczne imprezy zajrzycie do klubu Dworzec Tatrzański – to największy klub na terenie Zakopanego.
Krupówki to skupisko sklepów z tradycyjnymi wyrobami, a także istne centrum handlowe. Kupicie tam chyba wszystko. Swoje siedziby mają tam sieciówki. Krupówki 29 to Fashion Street to skupisko sklepów znanych projektantów.