Szczyrbskie Jezioro na Słowacji (Štrbské pleso)

Szczyrbskie Jezioro w Tatrach Słowackich

Opublikowany Dodaj komentarz

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) to miejsce, które po prostu musicie zobaczyć! Nie dość, że jest łatwo dostępne niemal dla każdego, to znajduje się w odległości zaledwie 49 km od granicy z Polską!

Tatry Słowackie to moje tegoroczne podróżnicze odkrycie. Kto by pomyślał, że trafiłam tam zupełnie przypadkiem. Dlaczego? Polska część Tatr jest niemal w całości zamknięta dla czworonogów i na całe szczęście. Gdyby nie to, może nigdy nie pomyślałabym, że czas na wyprawę do naszych południowych sąsiadów. Takim właśnie sposobem razem z Frankiem przekroczyłam granice w Jurgowie i trafiłam do bajecznie pięknej krainy, do której z całą pewnością będę wracać

Podróż samochodem

Szczyrbskie Jezioro

O tym, że Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) jest wyjątkowym miejscem wiedziałam od kiedy zobaczyłam pierwsze zdjęcia. Nie pomyliłam się – na żywo było tam jeszcze piękniej! Dotrzeć tam możecie na kilka sposobów. Ja wybrałam samochód. Czas przejazdu od granicy Jurgów – Podspady zajmuje około 50 minut. Widoki, które dostrzeżecie w trakcie podróży zapierają dech w piersiach. Przejedziecie między innymi przez niezwykle malowniczą miejscowość Zdziar, a także słynną Tatrzańską Łomnicę. Jeśli lubicie podróż koleją, mam coś dla was – pomiędzy poszczególnymi miejscowościami w regionie Tatry Wysokie kursuje kolejka, która zatrzymuje się także w miejscowości Szczyrbskie Jezioro. Tak, tak – Štrbské Pleso to nie tylko oznaczenie jeziora, ale też miejscowości. Szczegółowe info o kolejce w Tatrach Wysokich.

Szczyrbskie Jezioro – raj dla turystów

Szczyrbskie Jezioro

Szczyrbskie Jezioro jest miejscowością uzdrowiskową. Można tam leczyć wszelkie choroby układu oddechowego. W związku z tym, tamtejsza baza noclegowa i infrastruktura dla turystów jest na najwyższym poziomie. W porównaniu z tą, którą mamy dostępną w Polsce, u południowych sąsiadów jest o niebo lepiej. Na terenie miejscowości znajduje się kilka parkingów, w tym piętrowy z możliwością umieszczenia opłaty w parkomacie. Na niektórych parkingach zapłacicie także w złotówkach. Średnia cena to około 5 euro. Oczywiście nie brakuje tam także restauracji i punktów z pamiątkami. Jednak nie zobaczycie tam tłumów takich jak nad Morskim Okiem. Ja zanim dotarłam nad główną atrakcję wiedziałam, że w kwestii turystyki nasze Podhale może się od Słowaków jeszcze sporo nauczyć.

Szczyrbski krajobraz

Szczyrbskie Jezioro

No i wreszcie po zostawieniu samochodu poruszam się w kierunku Szczyrbskiego Jeziora, które chowa się za pięknymi drzewami. Wreszcie docieram do celu i w mojej głowie pojawia się tylko jedna myśl „WOW”. To było coś wspaniałego. Ten widok zrobi wrażenie nawet na największych malkontentach. Góry, jezioro i zieleń robią niezwykłe wrażenie. Štrbské Pleso (1346 m) ma wymiary 640 x 600 m i powierzchnię 19,67 ha. Jego głębokość to 19-20 metrów. Jest to piąte co do wielkości jezioro w Tatrach i 3 po stronie słowackiej.

Hotel Patria

Wokół zbiornika wodnego, które co ciekawe nie ma odpływu znajduje się ścieżka spacerowa, a także kilka hoteli. W tym chyba ten najbardziej charakterystyczny Hotel Patria, który oferuje turystom całą masę atrakcji, w tym także chyba najlepszy widok w mieście. Na jego terenie znajduje się strefa spa, restauracja, czy basen. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Štrbské Pleso aktywnie

Štrbské pleso

Spacer wokół Štrbskégo Plesa zajmuje około 45 minut i jak się domyślacie jest to niezwykle przyjemny spacer. Możecie tam także biegać, uprawiać nordic walking, czy wynająć łódź i wiosłować.

Ośrodek sportowy Szczyrbskie Jezioro

Zimą działa tam ośrodek narciarski z kapitalną drogą dla narciarzy biegowych. Co równie ważne w miejscowości znajduje się także ośrodek sportowy z dwoma skoczniami narciarskimi.

Czytaj także: Bezpieczeństwo w górach

Tatras Tower

Tatras Tower Szczyrbskie Jezioro

Jest tam także wieża widokowa Tatras Tower z niepowtarzalnym widokiem nie tylko na Jezioro ale przede wszystkim na piękne Tatry. Tego krajobrazu nie zapomnicie już nigdy. Cena biletów różni się w zależności od rodzaju zakupu. Tańsza opcja to bilet online – normalny 12 euro, ulgowy 8,50. Na miejscu zapłacicie 13 euro za bilet normalny, 9 ulgowy. Są także dostępne opcje biletów rodzinnych.

Czytaj także: Podróże z psem w praktyce

Tatras Tower z psem

Tatras Tower z psem

Słowacja przyjmuje czworonogów z otwartymi rękami. Ze swoimi przyjaciółmi możecie poruszać się niemal wszędzie. Wyjątkiem jest wstęp na Tatras Tower, ale spokojnie psiaka możecie zostawić w tamtejszych budach znajdujących się obok wejścia na wieżę widokową. Cóż za genialny pomysł.

To już koniec naszej dzisiejszej wycieczki po Szczyrbskim Jeziorze. Na sam koniec zostawiam was z filmem o całym regionie Tatry Wysokie <3

Related content