Nezpiecz

Ranking najlepszych polskich muzeów

Opublikowany Dodaj komentarz

Ranking najlepszych polskich muzeów to lista miejsc, które w naszym kraju po prostu trzeba zobaczyć. Każde z nich ma duszę i niepowtarzalny klimat. Część muzeów jest nowoczesna i interaktywna, a inne wyróżniają się niesamowitą historią. Jedno jest pewne, nawet na największych malkontentach topowe polskie muzea zrobią wrażenie. Zabieram Was w niesamowitą podróż. Będzie majestatycznie, odlotowo, a nawet brudno. Jeśli jesteście gotowi, to zaczynamy odliczanie.

Ranking najlepszych polskich muzeów

W ostatnich latach polskie muzea przeżywają lata świetności. Polska stała się popularnym kierunkiem turystycznym. Chętnie odwiedzają nas turyści z całej Europy, ale nie tylko. Nasz kraj uchodzi za bardzo bezpieczny, a w dodatku ceny biletów nie powalają z nóg i w porównaniu do zachodnich państw są przystępne. Każdego roku na naszej mapie powstaje kolejne, nowe, świetnie zaprojektowane muzeum, którym możemy się chwalić. Przygotowałam dziś dla Was ranking najlepszych polskich muzeów. Mam nadzieje, że ten post zainspiruje Was do odwiedzenia ich.

1. Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku to absolutna perełka na mapie polskich obiektów turystycznych! Zamek jest ogromny, majestatyczny i zapierający dech w piersiach. Na mnie zrobił ogromne wrażenie.

Budowla ma powierzchnię ponad 20 hektarów i dostrzeżecie ją niemal z każdego punktu widokowego na terenie miasta. Zamek zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły był wielokrotnie niszczony. Dziś świeci pełnym blaskiem.

W ramach biletu dostaniecie słuchawki i panel, dzięki którym w waszych uszach będzie wybrzmiewać historia tego miejsca, Zakonu Krzyżackiego i walk, które o ten obiekt toczono. Surowe wnętrza i ogromne przestrzenie tworzą niezwykłą atmosferę zamku. Moim zdaniem duch dawnych lat unosi się w tamtejszym powietrzu.

2. Muzeum Historii Polskiej Piosenki

Po typowo historycznym obiekcie przyszedł czas na nowoczesność. Drugie miejsce w rankingu najlepszych polskich muzeów zajmuje Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Choć od mojej wizyty w Opolu minęło już naprawdę mnóstwo czasu, do dziś jestem pod ogromnym wrażeniem.

Muzeum jest nowoczesne, interaktywne, świetnie zaprojektowane i szczerze mówiąc kompletnie nie chce się z niego wychodzić. Wystarczy, że się zasłuchacie w opowieściach o artystach, dziejach festiwalu, czy po prostu poznacie historie powstania konkretnych piosenek.

Poza filmami i słuchowiskami przymierzycie tam stroje festiwalowe, przejrzycie się w wirtualnych lustrach, nagracie własną wersję wybranej piosenki, albo zagracie na perkusji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ogromny plus dla Muzeum Polskiej Piosenki za niesamowitą, sympatyczną obsługę, która do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.

3. Muzeum Lotnictwa Polskiego

Bez względu na to, czy jesteście fanem latania, czy tez nie w Muzeum Lotnictwa Polskiego na pewno będziecie się świetnie bawić. Na terenie dawnego lotniska w Rakowice – Czyżyny powstał obiekt, którym spokojnie możemy chwalić się za naszymi granicami.

Zgromadzone zostały tam przeróżnego rodzaju modele samolotów. Macie szansę zobaczyć jak wyglądał helikopter transportujący św. Jana Pawła II, samoloty, którymi latały najważniejsze osoby w kraju, czy chociażby jednostki wykorzystywane przez nasze siły w czasie II wojny światowej.

Polscy piloci są uważani za jednych z najlepszych specjalistów na świecie, a nasi konstruktorzy również mają się czym pochwalić. Muzeum Lotnictwa Polskiego to miejsce dla całych rodzin. Jeśli choć trochę interesujecie się awiacją w tym miejscu poczujecie się tam jak w raju.

4. Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to stosunkowo nowy obiekt na mapie naszego kraju. Choć powstał nie tak dawno od samego początku funkcjonowania uważany jest za jedną z najlepszych inwestycji turystycznych ostatnich lat. Nie bez przyczyny!

Nie dość, że we wnętrzach czuć ducha Solidarności, to w tym miejscu po prostu nie można się nudzić, a nawet nie wypada. W nowoczesnym budynku znajdziecie interaktywne wystawy, mnóstwo filmów, wypowiedzi historyków, oraz przedmioty z czasów komunizmu.

Zobaczycie w rzeczywistości wyglądały obrady Okrągłego Stołu, kto koło kogo siedział i jakie racje wypowiadali konkretni politycy. To świetna lekcja historii zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warto to zobaczyć na własne oczy!

5. Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, które szczególnie warto zobaczyć w okresie wiosennym, gdy przyroda budzi się do życia. Przechadzając się pomiędzy tamtejszymi atrakcjami zobaczycie jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Lubelszczyzny.

Poznacie tradycje i zwyczaje, konstrukcje domów i pomieszczeń gospodarczych. Zobaczycie wnętrze dawnego salonu fryzjerskiego, poczty, czy izb mieszkańców.

To całodzienna wycieczka dla całych rodzin. Na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej zastaniecie mnóstwo zieleni, ptaków i przede wszystkim niepowtarzalny klimat.

6. Muzeum Śląskie w Katowicach

Naszym dzisiejszym numerem 6 w rankingu najlepszych polskich muzeów jest Muzeum Śląskie w Katowicach. To absolutnie jeden z ważniejszych zabytków an terenie Śląska.

Muzeum zostało wybudowane na terenie dawnej Kopalni Śląsk w bardzo bliskiej odległości od popularnego Spodka. Teren muzeum jest podzielony na kilka budynków, największą cześć stanowi hol główny z wystawami stałymi.

Jak na dawną kopalnię przystało część ekspozycji znajdziecie poniżej poziomu morza. Przygotujcie się wiec na chwilowy brak zasięgu. Ekspozycje i wystawy przedstawiają życie, tradycje i historię mieszkańców śląska. Większość z Was niektóre z przedmiotów będzie pamiętała z dzieciństwa. Wizyta w Muzeum Śląskim to lekcja historii podana w genialny sposób.

7. Zamek Książ w Wałbrzychu

I stało się – nasz ranking najlepszych polskich muzeów znów wyróżnia zamek,  tym razem jedziemy na Dolny Śląsk i będziemy przemierzać korytarze i podziemia majestatycznego Zamku Książ.

Budynek zamku jest ogromny i genialnie prezentuje się z punktu widokowego położonego, w odległości około 15 minut drogi spacerem. Spacerując po budynku i tamtejszych podziemiach poznacie losy tego budynku.

Dowiecie się kto niegdyś go zamieszkiwał i dlaczego Adolf Hitler tak uwielbiał spędzać tam czas. W tamtejszych pomieszczeniach duch dawnych lat jest nadal obecny, a podziemne korytarze do dziś kryją w sobie tajemnice. Czy z Zamku Książ prowadzi tunel kolejowy do słynnego „złotego pociągu”? Kto wie….

8. Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Ranking najlepszych polskich muzeów bez Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy nie byłby możliwy. To jedno z tych miejsc, które kompletnie mnie zaskoczyły i przede wszystkim rozbawiły.

Kiedy studiowałam przewodniki po Bydgoszczy, szukając atrakcji trafiłam właśnie tam i bardzo się cieszę, że udało mi się tam zajrzeć. Muzeum przedstawia proces powstania mydła, rozwój higieny, przedmioty służące do mycia.

Budynek Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się tuż przy bydgoskiej starówce i jest stosunkowo niewielkie. Jednak gwarantuję, że będziecie się tam świetnie bawić. Przewodnicy mają niezwykłe poczucie humoru,  a na koniec wizycie odbierzecie własnoręcznie wykonane przez Was mydło.

9. Muzeum Emigracji w Gdyni

Przedostatnie miejsce w rankingu najlepszych polskich muzeów zajmuje stosunkowo nowy obiekt na mapie Polski – Muzeum Emigracji w Gdyni. Budynek mieście się na terenie Dworca Morskiego w Gdyni.

Jeśli będziecie mieli szczęście, to zobaczycie jak z tamtejszego portu wypływają, albo wpływają ogromne wycieczkowce. Muzeum Emigracji przedstawia losy naszej, rodzimej emigracji, rozwój transportu, ale przede wszystkim także historię naszego kraju w pigułce.

Jeśli tylko będziecie w Trójmieście, wybierzcie się do tego miejsca. Naprawdę warto!

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ranking najlepszych polskich muzeów zamyka  Centralne Muzeum Włókiennictwa. To bardzo klimatyczne miejsce, które zrobiło ne mnie ogromne wrażenie głównie z powodu tamtejszego klimatu.

W pomieszczeniach muzeum czuć ducha dawnej Łodzi. Miasto było niegdyś potęgą gospodarczą, a Biała Fabryka, w której dziś mieści się muzeum była jednym z najważniejszych obiektów w mieście.

Zobaczycie tam jak wyglądała praca szwaczek, jakie maszyny wykorzystywano do szycia  i przede wszystkim jak rozwijało się miasto w XIX i XX wieku.

W bezpośrednim sąsiedztwie Białej Fabryki zastaniecie skansen, prezentujący prezentujący dawne życie, tradycję i kulturę łódzkich robotników, ale nie tylko. Centralne Muzeum Włókiennictwa to absolutny must have na mapie Łodzi.

Mam nadzieję, że ranking najlepszych polskich muzeów zainspiruje Was do podróży po naszym kraju i odwiedzenia tych wszystkich niesamowitych miejsc! 🙂

 

 

 

Related content