Popradzkie Jezioro z psem

Popradzki Staw w Tatrach Słowackich

Opublikowany Dodaj komentarz

Popradzki Staw (Popradzkie Pleso) jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc po słowackiej części Tatr. Droga, która do niego prowadzi jest asfaltowa, a jej pokonanie nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Popradzkie Pleso leży na wysokości około 1494 metrów n.p.m., co powoduje, że jest jednym z najwyżej położonych jezior w Tatrach. Znajduje się w Dolinie Popradzkiej, w południowo-wschodniej części Słowacji. Jezioro jest dostępne dla turystów wędrujących po szlakach tatrzańskich i znajduje się na popularnym szlaku z Doliny Popradzkiej do Doliny Zielonej Kieżmarskiej.

Historia Popradzkiego Stawu

Podobnie jak większość jezior w Tatrach, Popradzkie Pleso powstało wskutek procesów lodowcowych podczas ostatniego zlodowacenia plejstoceńskiego. Jego kształt i formę ukształtowało topnienie lodowców, które pokrywały te tereny wiele tysięcy lat temu. Jezioro jest również ważne z historycznego punktu widzenia, ponieważ znajdują się w nim pozostałości po dawnym schronisku, które zostało zniszczone podczas II wojny światowej.

Dlaczego warto się tam wybrać?

Popradzki Staw w Tatrach Słowackich

Wokół Stawu biegną liczne szlaki turystyczne, które prowadzą do innych malowniczych zakątków Tatr. Popularne szlaki prowadzą m.in. na Rysy, Gerlach czy Zamkovskiego Chata. Okolica jeziora oferuje także możliwość obserwowania tatrzańskiej fauny, w tym kozic, świstaków i orłów. To świetne miejsce na rodzinne spacery. Tamtejszy krajobraz zapiera dech w piersiach.

Czytaj także: Szczyrbskie Jezioro

Droga do Popradzkiego Stawu

Droga, która prowadzi do Popradzkiego Stawu nie jest wymagająca. Różnica wzniesień wynosi 260 metrów, a jej długość to 4 m w jedną stronę. Warto też wspomnieć, że cała trasa jest pokryta asfaltem. Pokonanie tej trasy w dwie strony może trwać od 2 do 3 godzin. Wszystko zależy od kondycji.

Popradské pleso

Do Popradzkiego Stawu możecie dotrzeć z kilku miejsc. Ja za zawsze wybieram okolice stacji kolejki – tak zwanej elektriczki Popradské pleso. Jest tam też dostępny parking. Trasa biegnąca do Stawu jest także dostępna dla czworonogów. Wejście na ten szlak jest darmowe. Odległość, która dzieli Popradzki Staw od Zakopanego to około 70 km.

Schronisko i infrastruktura

Popradzki Staw

Nad Stawem znajduje się świetnie wyposażone schronisko Chata Popradské pleso, które nie tylko oferuje nocleg z niesamowitym widokiem na Tatry, ale także przepyszną kuchnię. Kupicie tam obiad, smakołyki, a także napijecie się pysznej kawy. To idealne miejsce na odpoczynek po spacerze. Miejsce jest także przyjazne czworonogom.


Related content