Polin – zwiedzanie jednego z najlepszych polskich muzeów

Opublikowany 13 komentarzy

Polin jest bez wątpienia jednym z najlepiej zaprojektowanych obiektów muzealnych w naszym kraju. Jednak jego wyjątkowość polega na czymś zupełnie innym. To miejsce, w którym duch żydowskiej kultury unosi się w powietrzu.

Polin na przestrzeni lat

Polin

Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich prezentuje tysiącletnią historię narodu żydowskiego od czasów średniowiecza aż do lat współczesnych. Na przestrzeni 4 tysiąca metrów kwadratowych zostały usytuowane interaktywne galerie, które przybliżają zwiedzających dzieje i tradycje żydowskie.

Genialne muzeum

Polin

Znajdziemy  tam zarówno zdjęcia, pamiątki, rzeczy osobiste, jak i ważne dokumenty, czy też filmy. Zabieram Was zatem w wirtualną podróż po tym niezwykłym obiekcie. Przygotujcie się na potężną dawkę historycznej wiedzy i moc wzruszeń.

Fiński projektPolin

Twórcą projektu tego nowoczesnego muzeum jest Fin, Rainer Mahlamäki. Koncepcja wyglądu tego budynku niemal od samego początku zbierała bardzo dobre recenzje, co więcej została uhonorowana wieloma nagrodami w branży architektonicznejPolin

Budynek przyciąga uwagę już z zewnątrz, jednak to co zostaniemy w środku jeszcze bardziej będzie cieszyć nasze oczy. Jest ogromny, przestrzenny i przede wszystkim komfortowy. Kierując się w stronę wystawy stałej z każdym krokiem będziecie się przenosić do zupełnie innego świata…

Polin

Zwiedzanie rozpoczyna się od „Lasu”- artystycznej instalacji, prezentująca legendę o przybyciu Żydów do naszego kraju. Następnie czekać na nas będzie 8 galerii, poświęconych następujących po sobie okresom historycznym. Sale z ekspozycjami kryją prawdziwe perełki, dokumenty, pamiątki, filmy, przedmioty i genialnie wykonane imitacje miejsc bliskich historii i kulturze żydowskiej.

Polin

Co tam zobaczymy? Dawne domy, kościoły, synagogę, sklep, kino, ulicę, czy dworzec. Twórcy wystaw prezentują niesamowitą kulturę, tradycję, wybitne postaci i ważne wydarzenia. To prawdziwa podróż do przeszłości.  Fakty historyczne zostają nam podane w bardzo przystępny sposób. Zwiedzający chętnie zagłębiają się w szczegóły, czytają, oglądają, analizują. Cześć poświęcona trudnym czasom II wojny światowej wywołuje ciarki na ciele i zmusza do przemyśleń. Okazuje się, że gdyby nie Polin o wielu faktach, czy wydarzeniach nawet nie mieliśmy szansy się dowiedzieć. Na mnie ta wizyta zrobiła ogromne wrażenie. Z całą pewnością jeszcze tam wrócę…Wystawa Stała znajduje się na poziomie -1 i muszę Wam powiedzieć, że kiedy tam schodzicie nie tylko przenosicie się do innej rzeczywistości, Wasze telefony nie maja zasięgu, a Wy kompletnie zapominacie o świecie znajdującym się piętro wyżej.

Zobacz także: Muzeum II Wojny Światowej

Polin

Polin praktycznie

Zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich zajmuje około 3 godzin. Normalny bilet uprawniający do zwiedzania indywidualnego kosztuje 25 złotych, ulgowy 15. Zwiedzanie z przewodnikiem: normalny 35 zł, ulgowy 25 złotych. W czwartki do Polin wejdziecie całkowicie za darmo. Muzeum jest czynne w każdy dzień tygodnia poza wtorkiem. Na terenie budynku znajduje się sklep, biblioteka i restauracja z pysznym jedzeniem.

Polin

Ten obiekt od samego początku istnienia cieszy się ogromną popularnością. Dlatego jeśli macie taką możliwość zdecydujcie się na wizytę w tygodniu i na koniec – koniecznie się tam wybierzcie. Warto!

Related content