Pałac w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach

Opublikowany Dodaj komentarz

Pałac Popielów w Kurozwękach to prawdziwa perła na mapie regionu świętokrzyskiego. Na terenie tego gigantycznego obiektu znajdziecie hodowlę bizonów i koni, dwa labirynty, restaurację, a także browar. Ja zakochałam się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia i jestem pewna, że na was też zrobi wrażenie!

Pałace i zamki są zawsze dla mnie numerem jeden, jeśli chodzi o listę miejsc, które najbardziej lubię odwiedzać. Dlaczego? Bo są w stanie przenieść mnie do dawnych czasów i sprawić, że choć na chwilę zapominam o otaczającej rzeczywistości. Kiedy jechałam do Pałacu w Kurozwękach przeczuwałam, że mi się tam spodoba, ale to co zobaczyłam na miejscu, przerosło moje najśmielsze oczekiwania! Do tego obsługa jest przemiła i naprawdę bardzo pomocna! Ten obiekt zdecydowanie znalazł się w moim top 5 atrakcji na terenie Polski.

Pałac w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach

Pałac Popielów w Kurozwękach znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego. Z Kielc dojedziecie tam w około 50 minut. Jego dzisiejszy wygląd to wynik wieloletniej pracy właścicieli, którzy nie tylko starali się przywrócić jego dawny, przedwojenny blask, ale także wykorzystali w 100% potencjał tego miejsca i przystosowali je do wymogów współczesnej turystyki. Dzięki temu mówimy nie tylko o obiekcie historycznym, ale także o nowoczesnym centrum dla całych rodzin. Ale zacznijmy od początku.

Historia Pałacu

Pałac w Kurozwękach

Pierwsze wzmianki na temat tego miejsca pojawiły się już w wieku XIII. W drugiej połowie XIV Dobiesław z Kurozwęk wybudował drewniano – murowany zamek, który stanowił siedzibę rodu Kurozwęckich. Był to jeden z pierwszych tego typu obiektów w Polsce. Z zbiegiem lat był modernizowany, rozbudowywany i zmieniał swój charakter.

Pałac w Kurozwękach

Początkowo był zamkiem rycerskim, potem dworem obronnym, aż w końcu barokowo – klasyczną rezydencją. Zbudowała go rodzina Kurozwęckich, a następnie przechodził w ręce rodzin: Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Czarne chmury nad Pałacem zawisły w roku 1944, kiedy to rodzina Popielów została zmuszona do opuszczenia rodzinnego domu, który potem przez ponad 50 lat niszczał.

W dobrych rękach

Pałac w Kurozwękach

Na szczęście w roku 1991 obiekt został wykupiony przez właścicieli i rok później rozpoczął się wymagający proces renowacji. Jakie są efekty ? Imponujące! Obiekt jest świetnie dostosowany do wizyt turystów.

Zwiedzanie Pałacu w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach

Zwiedzanie Pałacu w Kurozwękach odbywa się z przewodnikiem. Do dyspozycji turystów są dostępne wszystkie pomieszczenia: lochy, piwnice, dziedziniec, I piętro – gdzie znajdują się: Salon Czerwony, Salon Zielony, Sala Balowa oraz Kaplica, i poddasze – gdzie dostępne jest Muzeum z pamiątkami należącymi do rodziny Popielów.

Pałac w Kurozwękach

Odwiedzający mogą podziwiać także największą w Polsce prywatną kolekcję dzieł Józefa Czapskiego. Warto także zwrócić uwagę na podświetlaną makietę Pałacu, która przedstawia obiekt w trakcie zmieniających się pór roku. Czas zwiedzania to około 1,5 godziny. Bilet wstępu kosztuje 57 zł. Kiedy w obiekcie odbywają się imprezy okolicznościowe, bilet jest tańszy. Recepcja jest otwarta od poniedziałku do niedzieli od 8:00 do 19:00.

Hotel i imprezy

Pałac w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach to nie tylko obiekt historyczny! To także miejsce, w którym można przenocować, zorganizować spotkanie biznesowe, a nawet ślub. Pokoje hotelowe przeszły proces renowacji i prezentują się teraz naprawdę pięknie!

Pałac w Kurozwękach

We wnętrzach Pałacu znajduje się również kaplica. Jeśli tylko szukacie niesztampowego miejsca na organizację ważnego dla was wydarzenia, warto wybrać Kurozwęki! Wszelkie potrzebne informacje znajdziecie na miejscu lub przez kontakt mailowy:
recepcja@kurozweki.com

rezerwacje@kurozweki.com

Hodowla bizonów

Pałac w Kurozwękach

Pałac nie jest jedyną atrakcją na terenie Kurozwęk! Dla odwiedzających właściciele przewidzieli DUŻO więcej atrakcji. Świetnie bawić się tam będą zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie możecie przegapić tamtejszego Safari Bizon. Od grudnia 2000 roku do Kurozwęk przyjechało z Belgii 20 jałówek i 2 byki. Od tamtego czasu stado zdecydowanie się rozrosło! Mieszka tam już ponad 80 bizonów, a pewnie będzie jeszcze więcej! Turyści są przewożeni do miejsca przebywania tych niezwykłych zwierząt, a potem obserwując je po prostu świetnie się bawią!

Konie

W Kurozwękach mieszka także całkiem spora gromada koni. To prawdziwe słodziaki! Zwiedzanie stajni odbywa się z przewodnikiem. Na miejscu prowadzona jest nauka jazdy konnej.

Labirynt Bukowy i Labirynt w Kukurydzy

Kolejne atrakcje, które czekają na zwiedzających w Kurozwękach to rozwijające wyobraźnię labirynty. Spacerując po tych miejscach dzieciaki mogą sprawdzić swoją orientację w terenie i logiczne myślenie. Każdego roku wyznaczane są nowe trasy, a tym samym zmienia się także poziom trudności! Warto się z tym zmierzyć!

Restauracja i Browar Popiel

Na smakoszy czeka w Kurozwękach prawdziwa uczta dla podniebienia. Przy Pałacu funkcjonuje restauracja z bogatą kartą. Kluczowa pozycja to oczywiście dania z bizona. A rosół to prawdziwy hit! Koniecznie skosztujcie też kawy i sernika z lodami. Mistrzostwo!

Browar Popiel to już „wyższa szkoła jazdy”! Piwo produkowane jest tam z najwyższej jakości drożdży, chmielu, słodów, a wisienką na torcie jest woda wydobywana ze studni znajdującej się na terenie Kurozwęk! Wybór jest ogromny! W Browarze możecie także posmakować burgerów, w tym burgera z bizona! Dla fanów pizzy też jest spory wybór. W ofercie znajduje się m.in. pizza „Bizon” czy „Kurozwęcka”. To prawdziwe rarytasy dla kubków smakowych! Trzeba nadmienić, że Browar jest wyposażony w najnowszy sprzęt do ważenia piwa, a całego procesu dogląda sam właściciel – Andrzej Popiel. Organizowane są tam spotkania „Piwo od zaplecza”, podczas których piwowar opowiada o procesie wytwarzania piwa, jego składnikach i różnych rodzajach piw. Oczywiście czeka was też degustacja!

Kurozwęki – informacje praktyczne

Recepcja i rezerwacja hotelu są czynne: od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00-19:00.

Poszczególne atrakcje:

Safari bizon – z przewodnikiem
Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli i święta: 10:00 -18:00. Cena biletu normalnego 20 zł, ulgowego 7 zł.

Zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem
Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli (także w święta): 10:00 – 18:00. Cena biletu normalnego 57 zł, ulgowego 50 zł.

Labirynt bukowy (czynne w okresie 1 maja—15 października)
Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli:. 10:00-18:00. Cena biletów: 7 zł.

Labirynt w kukurydzy (czynne w okresie połowy lipca — połowy października). Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli: 10:00-18:00. Cena biletu normalnego 15 zł, ulgowego 12 zł.

Browar Popiel

Poniedziałek – Czwartek 14:00 – 22:00
Piątek – Sobota 13:00 – 00:00
Niedziela 11:00 – 23:00

Jeśli zdecydujecie się na wyjazd do Kurozwęk, weźcie pod uwagę, że zwiedzanie wszystkich atrakcji zajmie wam dobre kilka godzin. Myślę, że warto rozważyć skorzystanie z możliwości noclegu w hotelu.

Oficjalna strona Pałacu Kurozwęki

Do zobaczenia w Kurozwękach!


Related content