Pałac Poznańskich

Pałac Poznańskich – perła na mapie Łodzi

Opublikowany 15 komentarzy

Pałac Poznańskich jest wyjątkowym zabytkiem na mapie województwa łódzkiego. Niegdyś zamieszkiwały go znamienite osobistości. Dziś jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi i jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. Podczas zwiedzania przeniesiecie się do przeszłości i spędzicie bardzo przyjemnie czas. Zatem zwiedzanie czas zacząć!

Wyjątkowe miejsce

Pałac Poznańskich

Pałac Poznańskich znajduje się w północnej części Łodzi, w sąsiedztwie fabryk i robotniczych mieszkań. Kilkaset metrów dalej stoi słynna Manufaktura, na którą ja podczas mojej wizyty w tym mieście kompletnie nie zwróciłam uwagi. Dlaczego? Bo zakochałam się w dawnej rezydencji Poznańskich od pierwszego wejrzenia i to dosłownie. Ależ tam jest klimatycznie!

Pałac Poznańskich

Pałac Poznańskich

Izrael Poznański był uważany za jednego z największych przedsiębiorców bawełnianych w Europie Środkowo-Wschodniej. Stworzył ogromne imperium włókiennicze, które w latach swojej świetności było obiektem zazdrości nie tylko wśród naszych przedsiębiorców, ale także i tych zagranicznych.

Pałac Poznańskich

Izrael z roku na rok mnożył swój majątek i inwestował kolejne pieniądze. W roku 1877 w jego ręce trafił teren, na którym stoi dziś Pałac. Właściciel wielokrotnie go przebudowywał. Z czasem udało mu się stworzyć prawdziwe imperium, w którego skład wchodził kompleks mieszkalny (Pałac z ogrodem), a także zabudowania fabryczne z bocznicą kolejową i innymi budynkami.

Podróż w czasie

Pałac Poznańskich

Właściciel dbał o odpowiedni stan rezydencji. Dziś ochroną i renowacją Pałacu Poznańskich zajmuje się Muzeum Miasta Łodzi. Jego współczesny obraz nawiązuje do dawnego wyglądu z drugiej połowie XIX wieku. Muszę przyznać, że to właśnie wystrój wnętrz  zrobił na mnie największe wrażenie. Ogromne sale pobudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść się w czasie do zupełnie innej epoki… Dźwięk skrzypiących schodów to jest to!

Wokół Wielkiej Łodzi

Pałac Poznańskich

Podczas mojej wizyty w tym reprezentacyjnym obiekcie zobaczyłam wystawę czasową Wokół Wielkiej Łodzi, prezentującą rozwój miasta, jego architekturę i przemysłową potęgę. Na zdjęciach można zobaczyć jak Łódź wyglądała dawniej, w jakim stylu budowano obiekty użyteczności publicznej i na jakie części aglomeracji stawiano najbardziej.

Pałac Poznańskich współcześnie

Pałac Rodziny Poznańskich”

Zwiedzanie Pałacu Poznańskich to niepowtarzalna podróż w czasie. Zobaczycie tam ogromne reprezentacyjne sale, takie jak balowa, w których można poczuć iście królewski klimat. Muzeum Miasta Łodzi dba o aby zwiedzający mogli zobaczyć jak żyła rodzina Poznańskich, ale także dowiedzą się o związkach wybitnych Łodzian z miastem.

Pałac Poznańskich

W pałacowych  wnętrzach jest wiele zapierających dech w piersiach przestrzeni: przepiękna Sala Lustrzana, a także wyjątkowa jadalnia z porcelanową zastawą. Nie brakuje także przestrzeni nawiązujących do słynnych mieszkańców Łodzi. Między innymi byli to Jan Karski, Julian Tuwim, Władysław Reymont. Marek Edelman, ukończył Łódzki Uniwersytet Medyczny i pracował między innymi w szpitalu im. Michała Pirogowa. Artur Rubinstain urodził się w Łodzi i w tym mieście pobierał lekcje gry na fortepianie u Adolfa Prechnera.

Na wspólnym podwórku

Pałac Poznańskich

W podziemiach Pałacu Poznańskich warto zobaczyć wystawę „Na wspólnym podwórku”, prezentującą dzieje Łodzi do czasów II wojny światowej. 8 stref tematycznych to obraz dawnego życia w mieście, w którym krzyżowały się różne kultury i zwyczaje. Są kamienice czynszowe, targ, wnętrza sklepów, zakłady rzemieślnicze i dźwięki miejskiego zgiełku. Ale to musicie zobaczyć i poczuć na własnej skórze. Wybierzcie się do Pałacu Poznańskich – naprawdę warto!

Zwiedzanie

Pałac Poznańskich

Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00-16:00
* Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-16:00
Piątek: 12:00-18:00
Sobota: 12:00-18:00
Niedziela: 12:00-18:00

Wystawa stała:

bilet normalny 12 zł, ulgowy 8 zł.

Wystawy czasowe

bilet normalny 7 zł

ulgowy 5 zł.

Related content