Ogrody Tivoli

Ogrody Tivoli w Kopenhadze

Opublikowany 28 komentarzy

Ogrody Tivoli są jednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Kopenhagi. W okresie przedświątecznym zamieniają się w iście bajkową krainę.

Kopenhaga jest jedną z tych europejskich stolic, które po prostu trzeba zobaczyć. Genialna architektura i setki rowerzystów to jej znaki rozpoznawcze. Pomimo faktu, że jest największym duńskim miastem, próżno w niej szukać smogu czy wyścigu szczurów. Jest za zamiłowanie do natury, mnóstwo parków i przemili mieszkańcy. W okresie przedświątecznym stolica Danii zamienia się w jedną wielką świąteczną krainę, a jej sercem są ogrody Tivoli, w których rokrocznie odbywają się jarmarki świąteczne!

Ogrody Tivoli 2

Na początku grudnia miałam okazję zwiedzać Kopenhagę wspólnie z Unity Line. Hasłem przewodnim naszej wyprawy były właśnie jarmarki świąteczne! Spędziliśmy na terenie ogrodów Tivoli dobrych kilka godzin i muszę Wam powiedzieć, że to był genialny czas. Po przekroczeniu bram ogrodów miałam wrażenie, że właśnie przenoszę się do innego świata – świata bajek!

Tivoli 3

Na teren ogrodów Tivoli po pysznym obiedzie w restauracji Hercegovina weszłyśmy wspólnie z Natalią ze Szwecjablog i Magdą z bloga PolskaFika. Na początku przecierałyśmy trochę oczy ze zdumienia. Chyba żadna z nas nie spodziewała się tego, że to miejsce aż tak genialnie wygląda.

Tivoli 6

Ogrody Tivoli – ważny punkt na mapie Kopenhagi

Historia tego miejsca sięga XIV wieku. Jego twórcą był Georg Carstensen, który pozwolenie na jego budowę otrzymał  od króla Chrystiana VIII. Początkowo park leżał poza murami miasta. Jako, że na terenie ogrodów Tivoli znajduje się park rozrywki nie brakuje tam kolejek, rollercoasterów,  torów wyścigowych, czy też zwyczajnych karuzeli – łącznie 26 atrakcji. Jeśli poczulibyście nagły głód, bez obaw w Tivoli zjecie także pyszny obiad. W parku funkcjonuje ponad 40 restauracji.

Tivoli 4

Jarmark bożonarodzeniowy

W okresie zimowym ogrody Tivoli stają się niemal bajkową krainą. Drzewa, słupy i wszystkie atrakcje przyozdabiane są tysiącami świateł i lampionów. Przechadzając się alejkami będziecie mogli skosztować grzanego wina – gløgg. W tym roku większość sprzedawców oferowała ten napój w specjalnych świątecznych kubkach.

Tivoli 10

Cena całej butelki gløgg to około 50 koron. W okresie przedświątecznym Tivoli charakterystyczne skandynawskie domki zamieniły się w sklepy, a w nich: cała moc prezentów, dekoracji i przeróżnej maści przysmaków. Muszę przyznać, że ogrody Tivoli zrobiły na mnie naprawdę ogromne wrażenie. Każdy kto znajdzie się w tym miejscu, będzie miał szansę powrócić myślami do lat dzieciństwa, a to jest absolutnie bezcenne.

Tivoli 5

Ogrody Tivoli praktycznie

Bilet upoważniający Was do wejścia na teren ogrodów Tivoli kosztuje w dni powszednie około 100 koron duńskich. Jego cena uzależniona jest od dnia tygodnia. Aktualny cennik Tivoli. Dotyczy on jedynie wstępu, za poszczególne atrakcje musicie niestety zapłacić osobno.

Tivoli 8

Ogrody znajdują się w dzielnicy Vasterbro w pobliżu Duńskiego Centrum Wzornictwa. Do stolicy Danii dotrzecie wszelkimi możliwymi środkami transportu. My dotarliśmy do Kopenhagi drogą morką. Prom Unity Line wypływa ze Świnoujścia, cena biletu w dwie strony to około 400 złotych.

Tivoli 9

Szczególnie polecam Wam wizytę w Ogrodach Tivoli późnym popołudniem, kiedy na zewnątrz jest ciemno. Lampy i świece robią wtedy niesamowite wrażenie.

Jarmarki świąteczne w Tivoli trwają od 14 grudnia do 3 stycznia!

Related content