Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Opublikowany 2 komentarze

Muzeum Mydła i Historii Brudu to genialne miejsce na turystycznej mapie Bydgoszczy. Poznacie tam nie tylko mnóstwo historycznych  ciekawostek, ale wytworzycie także własne mydło, a na domiar wszystkiego, dzięki sympatycznym przewodnikom będziecie się także świetnie bawić!

Muzeum Mydła I Historii Brudu

Muzeum Mydła I Historii Brudu to stosunkowo nowe miejsce w Bydgoszczy. Powstało w 2012 roku i bardzo szybko zaczęło zyskiwać zwolenników. Tak skutecznie, że w wielu przewodnikach i rankingach podróżników wymieniane jest jako jedno z najważniejszych atrakcji miasta.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Zdecydowanie zasłużenie! Czas spędzony w Muzeum Historii Mydła i Brudu mija naprawdę błyskawicznie. To pierwsze tego typu miejsce na świecie. Zaskoczeni? Spokojnie – czeka Was tam jeszcze więcej atrakcji!

Muzeum Mydła

Muzeum Mydła i Historii Brudu usytuowane jest przy ulicy Długiej –  jednej z najbardziej klimatycznych bydgoskiej ulic. Fasada budynku wyróżnia się spośród tamtejszych budowli. Charakterystyczny szyld i mnóstwo gadżetów związanych z muzeum nie pozwolą Wam przejść tamtędy obojętnie.

Muzeum Mydła

Muzeum Mydła i Historii Brudu

W pierwszy pomieszczeniu muzeum mieści się sklepik z mnóstwem przeróżnego rodzaju mydeł. Wszystkie Tradycyjne kostki, zapachowe, mydła w kształcie smakołyków, czy zwierzątek – dla każdego coś miłego.

Muzeum Mydła

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od wykonania własnego mydła. Pracownik muzeum czyta recepturę z ogromnej starej księgi, a następnie instruuje w procesie produkcji. Po zakończeniu nasze mydła zostają odstawione do chłodni i otrzymujemy je tuż przed zakończeniem zwiedzania.

Muzeum Mydła

Przewodnik muzealny zabiera zwiedzających w historyczną podróż. Opowiada o powstawaniu mydła i doskonalenia jego produkcji na przestrzeni wieków. To potężna dawka wiedzy związana z brudem i higieną od czasów starożytnych aż po współczesność. Nie brakuje anegdot i zabawnych historii. Muzealne eksponaty to między innymi  średniowieczna łaźnia, urządzenia do mycia, pralki i suszarki. Oczywiście są także mydła i proszki do prania z przeróżnych części świata.

Myzeum Mydła i Historii Brudu

Pracownicy muzeum prowadzą mnóstwo warsztatów również poza siedzibą muzeum. To miejsce, w którym zarówno dorosły, jak i dzieci będą się świetnie bawić. Zwiedzanie, słuchanie anegdot, a na dodatek warsztaty związane z wytwarzaniem mydła.

Muzeum Mydła

To genialny pomysł na spędzenie czasu z rodziną. Na pewno nie będziecie żałować!

Muzeum Mydła

Muzeum Mydła i Historii Brudu praktycznie

Ulica Długa 13-17

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 – 18:00

Cena biletu: 13 zł normalny

Czas zwiedzania – 1 godzina

Related content