Muzeum Lotnictwa Polskiego to zdecydowanie mój numer jeden na mapie Krakowa. To miejsce robi wrażenie na każdym odwiedzającym, jeśli jednak interesujecie się lotnictwem i samolotami, to tak jak ja poczujecie się tam jak w raju!
Muzeum Lotnictwa Polskiego
Historia Muzeum Lotnictwa
Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice – Czyżyny. Zajmuje całką sporą powierzchnie. Inspiracją do jego powstania była przygotowana przez Aeroklub Krakowski w 1964 roku wielka Wystawa Lotnicza.
Po jej zakończeniu powstał Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim i z roku na rok na koncie Ośrodka eksponatów związanych z lotnictwem było coraz więcej i tak historia tego miejsca trwa do dziś.
Lotnisko Rakowice – Czyżyny powstało w 1921 roku i pełniło ważną rolę najpierw w historii lotnictwa Austro-Węgier, potem powstały tam „I Niższa Szkoła Pilotów”,” 2 Pułk Lotniczy” w połowie lat 20-tych władze polskie podjęły decyzję o rozbudowie tej jednostki.
W konsekwencji Rakowice – Czyżyny było drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce. W czasie wojny było wielokrotnie zbombardowane, w 1945 zajęli je Rosjanie, a następnie ponownie oddane w polskie ręce w 1955. Zostało zamknięte w 1963 roku.
Muzeum Historii Lotnictwa Polskiego zajmuje ogromną powierzchnię. Składa się z nowoczesnego budynku Gmachu Głównego, hangarów magazynowych, wystawy plenerowej, wystawy silników lotniczych i pojazdów z czasów II wojny światowej.
Budynek Gmachu Głównego to zdecydowanie najbardziej multimedialna i nowoczesna część Muzeum Historii Lotnictwa Polskiego.
Obiekt został wybudowany stosunkowo niedawno (otwarcie w 2010 ). Znajdziecie tam gabloty ze strojami i mundurami lotników, statki powietrzne i ich fragmenty, silniki samolotowe, fotele, urządzenia związane z lotnictwem i symulator lotów.
W budynku warto także odwiedzić bibliotekę, sklep z książkami i gadżetami związanymi z lotnictwem, W tamtejszej kawiarni po zakończeniu zwiedzania pierwszego obiektu możecie posilić się także pyszną kawą.
Wystawa plenerowa to istne królestwo dla fanów lotnictwa. Zobaczycie tam samoloty z czasów I i II wojny światowej, helikopter papieski, samoloty bojowe, samolot pasażerskich Polskich Linii Lotniczych i Tupolewa transportującego niegdyś najważniejsze osoby w państwie.
Nie zabrakło helikopterów czy samolotów, które były wykorzystywane w czasie II wojny światowej przez wojsko niemieckie.
Silniki
Samoloty bez charakterystycznego zapachu paliwa? To niemożliwie. Ten zapach możecie poczuć w pomieszczeniu z silnikami. Niektóre z nich naprawdę robią wrażenie
Szybowce
Jedno z pomieszczeń krakowskiego Muzeum Lotnictwa jest poświęcone szybowcom i niewielkim jednostkom.
Hangary magazynowe
W hangarach magazynowych znajdują się interaktywne ekspozycje.
Muzeum Lotnictwa Polskiego – praktycznie
Godziny i dni otwarcia:
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek: 9:00–17:00 – wstęp wolny
na ekspozycje stałe Muzeum - środa – niedziela: 9:00–17:00
Bilety:
- bilet normalny: 15 zł
- bilet ulgowy: 7 zł
- bilet rodzinny: 34 zł
- zwiedzanie z przewodnikiem: język polski: dodatkowo 40 zł
- zwiedzanie z przewodnikiem,
język angielski/niemiecki: dodatkowo 65 zł