Muzeum Kinematografii w Łodzi to istna świątynia dla fanów kina. Znajdziecie tam mnóstwo filmów, plakatów, elementów scenografii, rekwizyty, oraz urządzenia techniczne związane z produkcją filmową! Każdy kinoman znajdzie tam coś dla siebie!
Nie od dziś wiadomo, Łódź jest stolicą polskiego filmu. Na łódzkich ulicach powstały setki scen filmowych i serialowych, na ulicy Piotrkowskiej znajduje się słynna Aleja Gwiazd, a Łódzka Szkoła Filmowa uchodzi za jedną najlepszych tego typu placówek oświatowych w naszym kraju!
Nie bez przyczyny na terenie tego miasta powstało także kapitalne muzeum związane z historią polskiego filmu. Wielokrotnie słyszałam same superlatywy na temat tego miejsca, wreszcie postanowiłam się tam wybrać.
Transport do Łodzi
Ze względu na to, że Łódź znajduje się praktycznie w samym sercu naszego kraju, transport do tego miasta nie zajmuje wiele czasu. Ja do Łodzi z Warszawy dotarłam pociągiem Intercity w 1 godzinę i 30 minut. Komfortowo i przede wszystkim szybko.
Wysiadłam na Dworcu Łódź Widzew i muszę przyznać, że byłam pod wrażeniem w jaki sposób dworzec został odrestaurowany. Wygląda teraz zdecydowanie lepiej. Łódź przeszła sporą przemianę i widać, że wiele się tam zmienia.
Transport po Łodzi
Po Łodzi najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Cena biletu dobowego wynosi 12 złotych.
Muzeum Kinematografii znajduje się na terenie zabytkowego Pałacu Scheiblera.
Budynek należy do grona najchętniej filmowanych lokalizacji na terenie miasta. Służył jako plan filmowy blisko 30 produkcji filmowych, serialowych i teatralnych. W Pałacu Scheiblera powstają także etiudy realizowane przez studentów znajdującej się w bliskim sąsiedztwie szkoły filmowej.
Filmowcy wielokrotnie umiejscawiali Pałac w wielu Europejskich miastach: Rzym – w „Różańcu z granatów” , Paryż w „Lalce” , „Cafe Rose” – Stambuł.
Na terenie Muzeum Kinematografii w Łodzi znajdują się zarówno stałe, jak i czasowe wystawy. Zbiory muzeum stanowi około tysiąca filmów na taśmach celuloidowych, a także wideo. Ekspozycja stała związana jest z rozwojem technologicznym produkcji filmowej (kamery, projektory, sprzęt filmowy).
Przez cały rok można tam tez zobaczyć wystawę 60 lat animacji polskiejˈˈ, która przedstawia materiały ikonograficzne a także elementy scenografii związane z polską produkcją filmową. Na ścianach znajduję się cała masa plakatów filmowych.
Nie brakuj także informacji związanych z najwybitniejszymi polskimi twórcami. Na ekranach można zobaczyć fragmenty programów, spotkań i wypowiedzi i polskich reżyserów. Moją ulubioną częścią Muzeum Kinematografii jest wystawa nosząca tytuł „Pałac pełen bajek”, prezentująca pełen wachlarz najpopularniejszych polskich i zagranicznych bajek.
Koniecznie zobaczcie pokój Misia Uszatka i budę Reksia. Zwiedzanie muzeum przyniesie Wam naprawdę ogromną frajdę i pozwoli wrócić wspomnieniami do lat dzieciństwa.
Muzeum Kinematografii – cennik
Bilet normalny – 10 złotych
Bilet ulgowy – 5 złotych