Kraków w jeden dzień

Kraków w jeden dzień – to może się udać!

Opublikowany 23 komentarze

Zastanawiacie się czy uda się Wam zwiedzić kilka fajnych miejsc w Krakowie podczas jednodniowej wyprawy? Oczywiście, że jest to możliwe! Udało mi się zorganizować taki wyjazd i zdecydowanie polecam Wam taki sposób zwiedzania.

Kraków w jeden dzień – transport

Kraków w jeden dzień

Wsiadam do pendolino w sobotę o 6:45 i wcale nie jestem śpiąca, Wiem, że przede mną wspaniały dzień w magicznym Krakowie. Co prawda w międzyczasie okazało się, że w to najzimniejszy weekend tej zimy, a w stolicy małopolski czekała na mnie burza śnieżna, ale co tam! Podróż bez przygód to właściwie żadna podróż. W pociągu piję kawę, jem croissanta i czytam magazyn „W Podróż z PKP Intercity” (można tam znaleźć tam mnóstwo inspirujących tekstów).

Kraków w jeden dzień

Po nieco ponad 2 godzinach jazdy wysiadam w Krakowie Głównym i po przejściu 100 metrów od dworca przychodzi mi do głowy jedna myśl ” trzeba było zostać w pociągu – tu jest naprawdę zimno”. Wstępuję do punktu Informacji Turystycznej, zabieram ze sobą mapkę Krakowa i ruszam dalej.

Kraków w jeden dzień

Papierowy plan miasta zawsze się przyda. Górskie wyprawy nauczyły mnie tego, że smartfony przy minusowych temperaturach  najzwyczajniej w świecie bardzo szybko się rozładowują (power bank to podstawa) i taka mapka jest niezbędna. Zwłaszcza, że punkty info oferują mapki i broszury z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami.

Kraków w jeden dzień – must have

Kraków w jeden dzień

Idę w stronę Rynku, wstępuję do Bazyliki Mariackiej (ona zawsze robi na mnie wrażenie), przechodzę obok Sukiennic, spaceruję po Rynku, a następnie  zmierzam w stronę Wieży Ratuszowej. Niestety w lutym jest zamknięta. Tym razem odpuszczę sobie tą atrakcję, zwłaszcza, że przy tym wietrze mogłoby mi się nieźle zakręcić w głowie.Przemierzam Grodzką i idę w stronę Kazimierza. Mijam Wawal i znów się zachwycam…

Krakowski Kazimierz

Kraków w jeden dzień

Stare Miasto w Krakowie z absolutnie magicznym Kazimierzem zostało wpisane na listę UNESCO i nie ma się czemu dziwić. To część miasta trochę z innego świata. Spacerując po tej dzielnicy przenoszę się do zupełnie innej rzeczywistości. Tam można zupełnie zapomnieć o otaczającym nas, pędzącym świecie. Ulica Szeroka, Izaka, czy Bożego Ciała to prawdziwe perełki.

Żydowska historia Krakowa

Kraków w jeden dzień

Dzielnica Żydowska w Krakowie ma niepowtarzalny klimat. Znajduję wreszcie Synagogę Wysoką i przekraczam bramy do zupełnie innego świata. Wstępuję do księgarni z książkami poruszającymi głównie tematykę żydowską, a następnie po przejściu kilku schodków wchodzę do Synagogi Wysokiej.

Kraków w jeden dzień

Od progu słyszę charakterystyczną muzykę…. a tamtejsza przestrzeń zapiera dech w piersiach. To trzeba po prostu poczuć na własnej skórze… Synagoga Wysoka to moim zdaniem jedno z najbardziej mistycznych miejsc w Polsce.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Kraków w jeden dzień

Z Kazimierza ruszam w stronę kładki Ojca Bernatka (zbudowana w miejscu mostu Podgórskiego), kieruję się w stronę Muzeum Historii Współczesnej. Ekspozycja dotycząca najważniejszych polskich artystów z całą pewnością zrobią na Was wrażenie.

Kraków w jeden dzień

Znawcy sztuki i architektury poczują się tam jak w raju! Nudzić się tam nie będziecie  – gwarantuję! Wstąpiłam także do Centrum Szkła i Ceramiki, a potem czekała na mnie kolejna przygoda. Kraków w jeden dzień bez szalonej przygody?

Kopiec Krakusa

Kraków w jeden dzień

Ok to w takim razie czas na małą aktywność – ruszam na Kopiec Krakusa! To absolutny must have jednodniowej wyprawy do Krakowa. Wchodziłam już na kilka tatrzańskich szczytów, w tym na Rysy i muszę przyznać, że wejście na Kopiec to naprawdę mały pikuś. Po dosłownie kilku minutach będziecie widzieć panoramę miasta.

Kraków w jeden dzień

Na szczycie przy próbie nagrania krótkiego filmiku video mój telefon się wyłącza, minusowe temperatury i bardzo silny wiatr zmuszają mnie do szybkiego zejścia.  Ale i tak było warto! Widok jest naprawdę niepowtarzalny!

Kraków w jeden dzień

W drodze powrotnej szwendam się jeszcze po Kazimierzu, potem wstępuję do kilku ulubionych sklepów na Grodzkiej i idę wreszcie na obiad. Polecam Wam Kwadrans. Zjecie tam naprawdę pyszne potrawy w bardzo przystępnych cenach!

Kraków w jeden dzień

Po kilku godzinach spędzonych w mieście i przejściu 20 kilometrów kieruję się w stronę dworca. W pociągu zasypiam jak dziecko…

Kraków w jeden dzień praktycznie

Kraków w jeden dzień

Między Warszawą kursują pociągi PKP Intercity. Pendolino pokonuję tę trasę w 2 godziny 20 minut. Ceny biletów rozpoczynają się od 49 złotych. Warto zakupić Bilet Weekendowy lub Bilet Weekendowy Max. Uprawniają one Was do nieograniczonej liczby przejazdów  pociągami PKP Intercity i TLK podczas weekendu.

Bilet jednorazowy na przejazd krakowskim transportem publicznym kosztuje 3,80 złotych a 20-minutowy  2,80 zł. Po mieście można także jeździć Uberem.

Muzea i galerie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, bilet normalny 14 złotych

Synagoga Wysoka, bilet normalny 9 złotych.

Kwadrans – to klimatyczna restauracja z domowym jedzeniem w bardzo przystępnych cenach.

 

 

Related content