Kościelisko zimą

Kościelisko zimą

Opublikowany 14 komentarzy

Kościelisko to niewielka wieś u podnóża Tatr. W przeciwieństwie do przepełnionego turystami Zakopanego jest tam dużo spokojniej i przede wszystkim klimatycznie. W okresie zimowym to miejsce zamienia się w iście bajeczną krainę.

Kościelisko

Kościelisko znajduje się zaledwie 4 kilometry od zimowej stolicy Polski. Nie znajdziecie tam jednak tłumu turystów, zatłoczonych ulic i straganów z podhalańskimi bibelotami. Widok na góry jest także o niebo lepszy niż w Zakopanem.

Kościelisko

Giewont i inne szczyty są widoczne niemal z każdego miejsca w Kościelisku. Zdecydowaną większość stanowią tamtejsze pensjonaty i prywatne kwatery.

Kościelisko zimą

Poczujecie tam iście góralski klimat. Mieszkańcy są przesympatyczni i zawsze chętni do pomocy. Z łatwością  zaopatrzycie się tam w zakupy spożywcze, jak i zjecie pyszny obiad, złożony z regionalnych produktów.

Kościelisko – położenie

Kościelisko

Kościelisko ma korzystne położenie. Nie dość, że znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Zakopanego, to możecie stamtąd wyruszyć na Gubałówkę, Polanę Szymoszkową, czy do bajecznej Doliny Kościeliskiej. W tamtych okolicach kursuje także kolejka krzesełkowa Butorowy Wierch.

Polana Szymowszkowa

Kościelisko

Droga z Zakopanego do Kościeliska jest bardzo malownicza. Górski krajobraz jest wybitnie spektakularny. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się Polana Szymoszkowa ze stokiem narciarskim oraz basenem termalnym. Możecie więc tam poszusować na nartach, a w okresie letnim następnie zrelaksować w kąpielisku.

Gubałówka

Kościelisko

Z Kościeliska na Gubałówkę dotrzecie w maksymalnie 30 minut. Droga jest asfaltowa, a nachylenie jest naprawę niewielkie. Bez problemu zdołają się tam wspiąć nawet najwięksi malkontenci. Zobacz mój wpis: wejście na Gubałówkę zimą

Kościelisko zimą

Podczas niemal każdej wyprawy na Gubałowkę przypominam sobie obrazek ludzi ślizgających się i łapiących się za siatkę wzdłuż trasy kolejki.

Kościelisko

Z Kościeliska możecie dojść na sam szczyt drogą niewymagającą wielkiej kondycji. To sama przyjemność. Widoki zapierają dech w piersiach. W noc sylwestrową napotkacie tam mnóstwo ludzi oglądających pokaz fajerwerków z Zakopanego. Szczerze mówiąc,  to chyba najlepsza miejscówka w tamtym regionie!

Dolina Kościeliska i Chochołowska

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska znajduje się równie blisko. Możecie zdecydować się na spacer albo złapać busa kursującego na trasie Zakopane – Dolina Kościeliska. Podróż zajmie Wam dosłownie kilka minut. Dolina jest uważana za najpiękniejszą w Tatrach.

Schronisko Ornak

Pokonanie trasy do schroniska zajmuje nieco ponad godzinę. To około 9 kilometrów w jedną stronę. Schronisko na Hali Ornak jest bardzo klimatyczne. Zjecie tam pyszną szarlotkę.  Koniecznie spróbujcie! Wejście do Doliny Chochołowskiej znajduje się po drugiej stronie od wejścia do Kościeliskiej.

Baza wypadowa

Kościelisko zimą

Aby wybrać się na Kasprowy czy na Morskie Oko kierujcie się w stronę Zakopanego.Na tyłach dworca PKP stacjonują busy, które zawiozą Was do pod kolejkę na Kasprowy, czy też pod bramę wejściową do trasy na Morskie Oko. Bilety kosztują 10 złotych w jedną stronę. Ja z Kościeliska wyruszałam na Giewont. Oczywiście w okresie letnim 🙂

Restauracja Holny

Kościelisko zimą

Po górskich wędrówkach na pewno będziecie chcieli posilić się regionalnym jedzeniem. Zdecydowanie polecam Wam Karczmę Holny. Ależ tam jest pysznie. Zjecie tam kwaśnice, oscypki na gorąco z żurawiną, pyszny placek po zbójnicku i całe mnóstwo innych regionalnych przysmaków. Tamtejsze grzane winko jest wyborne!

Kościelisko praktycznie

Kościelisko zimą

Z Zakopanego do Kościeliska dotrzecie busem. Bilet kosztuje 3 złote w jedną stronę. Busy stacjonują na tyłach dworca kolejowego. Noclegi w Kościelisku są w bardzo przystępnych cenach. Poza sezonem  znajdziecie tam noclegi już za 35 złotych. W Sylwestra noc kosztuje 50 złotych. Większe zakupy możecie zrobić w Lewiatanie czy Groszku. Żabka jest otwarta nawet w dni świąteczne.

Related content