Hagia Sophia ponownie meczetem

Hagia Sophia znów jest meczetem

Opublikowany Dodaj komentarz

Hagia Sophia – jeden z najważniejszych zabytków świata ponownie został meczetem. 11 lipca prezydent Tayyip Recep Erdogan podpisał dekret przekształcający muzeum w miejsce kultu religijnego.

Hagia Sophia to nie tylko jedno z największych muzeów na mapie Turcji, ale i całego świata. Ta monumentalna budowla przyjmowała każdego dnia setki turystów. 10 lipca Tayyip Recep Erdogan unieważnił decyzję rządu z 1934 roku w wyniku, której meczet stał się muzeum. Spory na temat statusu tego historycznego budynku trwały od dłuższego czasu. Wątek był poruszany także na arenie międzynarodowej. W dyskusję włączył się między innymi sekretarz stanu USA Mike Pompeo , który wezwał Turcję do zachowania statusu muzeum.

Czytaj także: Stambuł – gdzie zrobisz genialne zdjęcie na IG

Spór o Hagię Sophię

Stambuł

Spór o przekształcenie Hagii Sophi w meczet rozpoczął się od dążenia muzułmanów do przywrócenia miejsca kultu religijnego. Sprzeciwiali się temu świeccy przedstawiciele opozycji. Również zagraniczni politycy byli zdania, że po przekształceniu budowli nie będzie ona już dostępna dla turystów w tak dużym stopniu. Ostatecznie budowla ponownie zyska status meczetu, a pierwsze uroczystości religijne odbędą się już w lipcu.
Tayyip Recep Erdogan zapewnia Ayasofya (tur.) nadal będzie otwarta dla turystów z całego świata. Jak w praktyce będzie wyglądało zwiedzanie? Tego nie wiemy. Do tej pory żeby wejść na teren budynku trzeba było wykupić bilet wstępu. Można było tam spotkać podróżników z najbardziej odległych części świata.

Czytaj także: Co musisz wiedzieć o Stambule?

Hagia Sophia – serce Stambułu

Hagia Sophia  w Stambule

Hagia Sophia znajduje się na terenie dzielnicy Sulanahmed w pobliżu Błękitnego Meczetu. To istna perła architektury i zdecydowanie najważniejsza wizytówka miasta. W czasie Cesarstwa Bizantyjskiego pełniła rolę najważniejszej świątyni chrześcijańskiej. Po zdobyciu Konstantynopola stała się meczetem. W 1934 roku przekształconą ją w muzeum. Od tamtej pory odwiedziły ja miliony turystów. Przed wejściem do budynku ustawiały się długie kolejki. Wizyta w tym miejscu to absolutne must have podróży do Stambułu. Jak teraz będzie wyglądało zwiedzanie tego symbolu wielokulturowości? Tego dowiemy się już wkrótce. Jedno jest pewne sprawa wywołała ogromne emocje w skali międzynarodowej!

Related content