Centrum Nauki i Techniki

Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

Opublikowany 7 komentarzy

Centrum Nauki i Techniki to prawdziwa perełka na mapie Łodzi. To część ogromnego kompleksu edukacyjno-kulturalno – artystycznego EC1 z potężnym zapleczem dydaktycznym. Ja zakochałam się w tym miejscu bez pamięci. Wam też na pewno się spodoba, zresztą zobaczcie sami.

Nowoczesny kompleks

Centrum Nauki I Techniki

Centrum Nauki I Techniki jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Planetarium, które stanowi jego sporą część zajęło pierwsze miejsce w plebiscycie „7 Nowych Cudów Polski 2016” przyznawanym przez National Geographic Traveler.

Centrum Nauki I Techniki

Centrum znajduje się na terenie dawnej Elektrowni Łódzkiej, przeobrażonej w dzisiejsze  EC1. Dziś to obszar o Nowego Centrum Łodzi. Ten tytuł doskonale oddaje charakter zarówno kompleksu nowoczesnych budynków, jak i kierunek, w którym podąża współczesna  Łódź. Genialna postindustrialna architektura dodaje tylko uroku temu genialnemu miejscu.

Centrum Nauki i Techniki  – lokalizacja

Centrum Nauki i Techniki

EC 1 jest położone zaledwie 5 minut drogi od dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Tuż obok znajdują się także przystanki tramwajowe i autobusowe. Dotrzecie tam więc bez żadnego problemu. Zwłaszcza, że kompleks jest widoczny z naprawdę sporej odległości.

Planetarium

Centrum Nauki i Techniki

Ja swoją przygodę z Centrum Nauki i Techniki rozpoczęłam od wizyty w Planetarium. Miałam okazję tam zobaczyć  genialną wystawę Leonardo da Vinci, prezentującą projekty tego wybitnego mistrza. Jest tam co oglądać! Nudzić się tam nie będziecie na pewno. Ekspozycja zawiera całe mnóstwo eksponatów, przedmiotów, wynalazków, multimedialnych prezentacji, a także słuchowisk.

Centrum Nauki i Techniki

Dzięki nim można zrozumieć ogromny talent tego niesamowitego człowieka. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dowiecie się tam między innymi, jak Leonardo wpłynął na powstanie największego, współczesnego samolotu pasażerskiego świata.

Dawna Elektrownia

Centrum Nauki i Techniki

Z Planetarium podążyłam w stronę budynku Centrum Nauki i Techniki. Tam to się dopiero dzieje! Budynek dawnej Elektrowni Łódzkiej został zaadaptowany na potrzeby obiektu edukacyjnego z nowoczesnymi multimedialnymi eksponatami.

Centrum Nauki i Techniki

Lepszego wykorzystania tamtejszych przestrzeni chyba nawet nie można sobie wyobrazić. W Centrum Nauki I Techniki dowiecie się mnóstwa ciekawych rzeczy: jak powstaje prąd, jak dostarczano energię do łódzkich mieszkań i budynków użyteczności publicznej.

Centrum Nauki i Techniki

Mało tego – wejdziecie do wnętrza kotła, poznacie zasady działania ogromnych maszyn. Nie mówiąc o tym, że samodzielnie wyprodukujecie prąd. Włączycie całe mnóstwo guzików  i zadecydujecie o tym, które dzielnice najpierw oświetlacie. Centrum to także stare zdjęcia miasta. Eksponaty są interaktywne i zachęcają zwiedzających do aktywności.

Centrum Nauki i Techniki

Do wyboru gości Centrum Nauki i Techniki pozostają trzy ścieżki tematyczne: „Przetwarzanie energii” – poświęconej procesowi produkcji energii elektrycznej, „Rozwój wiedzy i cywilizacji” i „Mikroświat–makroświat” to z kolei opowieści o prawach i zjawiskach fizycznych i chemicznych. Nie brakuje tam miejsc na eksperymenty. To miejsce stworzone zarówno z myślą o dorosłych, jak i dzieciach. Wybierzcie się tam – naprawdę warto 🙂

Centrum Nauki i Techniki

 

Godziny otwarcia Centrum Nauki i Techniki EC1:

  • od wtorku do piątku w godz. 9:00 – 19:00
  • w soboty i niedziele w godz. 10:00 – 20:00

Cennik biletów:

Planetarium:

  • normalny:  wtorek – piątek: 18 zł; sobota niedziela 20 zł
  • ulgowy: wtorek – piątek: 13 zł; sobota niedziela 14 zł.

Wystawa Leonardo da Vinci

  • normalny: wtorek – piątek 39 zł, sobota – niedziela 49zł
  • normalny: wtorek – piątek 24zł, sobota – niedziela 29zł

Centrum Nauki i Techniki

  • normalny wtorek piątek: 25 zł, święta 34
  • ulgowy: wtorek – piątek 18 zł, święta 24

Dostępne są także bilety rodzinne.

 

Related content