Atrakcje w Opocznie

Atrakcje w Opocznie – gdzie warto się wybrać?

Opublikowany Dodaj komentarz

Opoczno to miasto powiatowe na terenie województwa łódzkiego. Słynie głównie z produkcji płytek ceramicznych. Jednak poza imponującą ceramiczną tradycją ma do zaoferowania dużo, dużo więcej. Zresztą zobaczcie sami.

Atrakcje w Opocznie

Któż z nas nie słyszał o legendarnych płytach produkowanych na terenie Opoczna? Są one znane nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jednak poza płytkami ceramicznymi w tym mieście można znaleźć kilka naprawdę ciekawych atrakcji. Dobrego jedzenia również nie brakuje! A i na uprawianie aktywności fizycznej też znajdzie się miejsce. Od czego zatem zaczynamy?

Muzeum Regionalne w Opocznie

Atrakcje Opoczna

Muzeum Regionalne w Opocznie to zdecydowanie numer 1 na liście opoczyńskich zabytków. To istna kopalnia wiedzy historycznej na temat miasta i jego najbliższego otoczenia. Nie brakuje tam eksponatów związanych z kulturą i folklorem regionu. Muzeum powstało w 1976 roku na terenie zamku Kazimierza Wielkiego, którego losy bardzo silnie związane były z Opocznem.

Atrakcje w Opocznie

Początki tej budowli sięgają XIV wieku. Źródła historyczne podają, że zamek był wznoszony najprawdopodobniej wraz z murami obronnymi miasta. W swojej historii wielokrotnie był poddawany ciężkim próbom (pożar miasta w XV wieku, wielkie wojny szwedzkie).

W trakcie II wojny światowej pełnił rolę oddziału zakaźnego opoczyńskiego szpitala miejskiego św. Władysława. Po zakończeniu wojny mieściły się w nim biura administracyjne, biblioteka, zakład energetyczny, aż w końcu podjęto decyzję o adaptacji pomieszczeń zamkowych na Muzeum Regionalne w Opocznie.

Atrakcje w Opocznie

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8:00-15:30, sobota: 10:00 – 16:00. Bilet ulgowy 2 złote, zwykły – 3 zł.

Dom Esterki

Dm Esterki

Miejskie legendy głoszą, że król Kazimierz Wielki ufundował swojej ukochanej Esterce dom, który był połączony z jego zamkiem podziemnymi lochami. Budynek został wniesiony w XVI wieku w miejscu dawnej drewnianej karczmy ojca Esterki – Mordochaja. Pierwotnie został on zbudowany z kamienia wapiennego. W czasie powstania styczniowego budynek pełnił rolę więzienia dla powstańców. Po odzyskaniu niepodległości Dom Esterki był siedzibą Komendy Wojskowej, a w trakcie II wojny światowej mieściły się tam biura Spółdzielni Spożywców „Społem”. Budynek został gruntownie odrestaurowany w 1927 roku.

Dom Esterki w Opocznie

Po zakończeniu wojny użytkowało go wiele instytucji, dziś jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Panuje tam niesamowity klimat, a duch dawnego miasta unosi się w tamtejszych pomieszczeniach. Czy Kazimierz Wielki rzeczywiście przechadzał się ukradkiem do swojej ukochanej podziemnymi przejściami? To już chyba na zawsze pozostanie tajemnicą. Jedno jest pewne Dom Esterki to jedna z najważniejszych atrakcji na terenie Opoczna!

Czytaj także: Biblioteka w Opocznie

PEGAZ z Opoczna

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 16756513-5A03-4DCB-9F70-13876D63823E-819x1024.jpg

Opoczno bez PEGAZA byłoby jak Zakopane bez Giewontu. To zdecydowanie najbardziej charakterystyczny punkt na terenie miasta. Nie da się przejść obok niego obojętnie. Pomnik PEGAZA został wykonany w 1982 roku, a jego twórcą był Jan Sikorski. W 2021 roku pomnik został odrestaurowany i dziś prezentuje się naprawdę pięknie!

Kościół św. Bartłomieja

Atrakcje w Opocznie

Powstanie kościoła św. Bartłomieja w Opocznie datuję się na 1370 rok. Początkowo był budowlą jednonawową, z czasem go rozbudowywano. W trakcie swojego istnienia przechodził masę perturbacji. W trakcie potopu szwedzkiego był rozkradziony, a potem zaczął popadać w ruinę. W 1934 roku zaczęła się jego rozbudowa, jednak II wojna światowa pokrzyżowała plany budowniczych. Ostatecznie poświęcenie powiększonej i odrestaurowanej budowli odbyło się w 1949 roku.

Atrakcje w Opocznie

Na co warto zwrócić szczególna uwagę przebywając w Kościele św. Bartłomieja w Opocznie? Na pewno na Kaplicę Matki Boskiej z gwiaździstym sklepieniem i późnogotycką chrzcielnicą z połowy XV wieku oraz na marmurowy nagrobek Anny i Jerzego Karwickich. Przy wejściu do plebanii znajduje się kamienna płyta z połowy XVII wieku. Po lewej stronie od wejścia do kościoła mieści się zabytkowa dzwonnica z XIX wieku. Ta budowla zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Kościół jest ogromny, a kiedy znajdziecie wejdziecie do środka poczujecie niemal mistyczny klimat.

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny

Atrakcje w Opocznie

Drewniany kościół p.w. św. Marii Magdaleny znajduje się na terenie cmentarza przy ulicy Moniuszki w Opocznie. Źródła historyczne uznają go za najstarszy kościół na terenie miasta. Nie zachowały się niestety żadne dokumenty przedstawiające jego pierwotny wygląd. Współczesna budowla powstała w XVIII wieku. Funkcję kościoła parafialnego pełniła do 1780 roku, następnie stała się kaplicą cmentarną. W XIX wieku przekształcono go na magazyn zbożowy. W 1919 został odrestaurowany i znów pełnił funkcje sakralne. W 1933 nadano mu status zabytku. Obecnie drewniany kościółek nadal pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Przechadzając się po cmentarzu znajdziemy nagrobki powstańców styczniowych, żołnierzy II wojny światowej, a także opoczyńskiej inteligencji.

A nad opoczyńskim zalewem…

Atrakcje w Opocznie

Po zwiedzaniu opoczyńskich atrakcji czas na chwilę relaksu. W tym celu warto wybrać się nad miejski Zalew. Kilka lat temu został on odrestaurowany i przystosowany do wszelkich form rekreacji. Jest tam plaża, molo, plac zabaw, ścieżka rowerowa i siłownia na świeżym powietrzu. Chwila oddechu w takim miejscu to czysta przyjemność. Jeśli będziecie w Opocznie, koniecznie się tam wybierzcie. Zachody słońca bywają tam naprawdę spektakularne!

Aktywnie…

Opoczno jest świetnie przystosowane do uprawiania aktywności fizycznej. W kilku miejscach (np. przy ul.Biernackiego) znajdziemy siłownie na świeżym powietrzu. Jedna z nich (przy Armii Krajowej) została zbudowana z elektroodpadów. Prężnie funkcjonują także orliki. Ścieżki rowerowe wiodą niemal przez wszystkie części miasta. Jeśli macie ochotę na dłuższą wyprawę rowerową warto wybrać się chociażby do pobliskich lasów: Łąckiego i Januszewskiego. Genialnym pomysłem jest wycieczka do sąsiedniego Inowłodza, Spały, czy Tomaszowa Mazowieckiego.

Opoczyńska Fala

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_3466-1024x768.jpg

Kryta Pływalnia „Opoczyńska Fala” to nie tylko świetne miejsce dla fanów pływania. Ten nowoczesny kompleks ze strefą relaksu. Czekają tam na was: basen pływacki i rekreacyjny, zjeżdżalnia, sauny, łaźnia parowa, tor przeszkód i pomieszczenia do masażu .

Zmiana Klimatu

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 7017F676-D63F-4B51-9A91-20FB6EA644C6-878x1024.jpg

Najwyższy czas na coś pysznego! W tym celu kierujemy się do restauracji Zmiana Klimatu . Ależ tam jest genialnie! Zjecie tam wybitne pasty, pizze, burgety, dania rybne, ale także rozpływające się w ustach desery. Jakby jeszcze tego było za mało można tam znaleźć przeróżne drinki. W ofercie są te z sokami z warzyw i owoców z domieszką przypraw. W okresie letnim warto skosztować bezalkoholowych shaków (np. z algami, selerem, pietruszką  owocami), czy też orzeźwiających lemoniad.

Zobacz także: Zmiana Klimatu w Opocznie

Lody Naturalne Opoczno

No i nareszcie przyszedł czas na deser lodowy. Najpyszniejsze lody zjecie w Lody Natualne Opoczno (Westerplatte 7). Smaków do wyboru jest tam mnóstwo. Poza lodami kupicie tam także orzeźwiające lemoniady mrożone kawy i herbaty. Wybierzcie się tam, gwarantuję, że nie będziecie żałować 🙂

Jeśli będziecie w okolicy Opoczna, koniecznie zatrzymajcie się w tym mieście. Warto odwiedzić tamtejsze kościoły Muzeum Regionalne, Dom Esterki, a także zobaczyć zapierający dech w piersiach zachód słońca nad opoczyńskim zalewem. Skorzystajcie także z oferty Zmiany Klimatu, Wilczej Kawiarenki Ceramicznej i Lodów Naturalnych Opoczno. Nie będziecie żałować. Opoczno ma niepowtarzalną atmosferę, warto ją poczuć!

Related content