Opoczno to miasto powiatowe na terenie województwa łódzkiego. Słynie głównie z produkcji płytek ceramicznych. Jednak poza imponującą ceramiczną tradycją ma do zaoferowania dużo, dużo więcej. Zresztą zobaczcie sami.

Któż z nas nie słyszał o legendarnych płytach produkowanych na terenie Opoczna? Są one znane nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jednak poza płytkami ceramicznymi w tym mieście można znaleźć kilka naprawdę ciekawych atrakcji. Dobrego jedzenia również nie brakuje! A i na uprawianie aktywności fizycznej też znajdzie się miejsce. Od czego zatem zaczynamy?
Muzeum Regionalne w Opocznie

Muzeum Regionalne w Opocznie to zdecydowanie numer 1 na liście opoczyńskich zabytków. To istna kopalnia wiedzy historycznej na temat miasta i jego najbliższego otoczenia. Nie brakuje tam eksponatów związanych z kulturą i folklorem regionu. Muzeum powstało w 1976 roku na terenie zamku Kazimierza Wielkiego, którego losy bardzo silnie związane były z Opocznem.

Początki tej budowli sięgają XIV wieku. Źródła historyczne podają, że zamek był wznoszony najprawdopodobniej wraz z murami obronnymi miasta. W swojej historii wielokrotnie był poddawany ciężkim próbom (pożar miasta w XV wieku, wielkie wojny szwedzkie).
W trakcie II wojny światowej pełnił rolę oddziału zakaźnego opoczyńskiego szpitala miejskiego św. Władysława. Po zakończeniu wojny mieściły się w nim biura administracyjne, biblioteka, zakład energetyczny, aż w końcu podjęto decyzję o adaptacji pomieszczeń zamkowych na Muzeum Regionalne w Opocznie.

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8:00-15:30, sobota: 10:00 – 16:00. Bilet ulgowy 2 złote, zwykły – 3 zł.
Dom Esterki

Miejskie legendy głoszą, że król Kazimierz Wielki ufundował swojej ukochanej Esterce dom, który był połączony z jego zamkiem podziemnymi lochami. Budynek został wniesiony w XVI wieku w miejscu dawnej drewnianej karczmy ojca Esterki – Mordochaja. Pierwotnie został on zbudowany z kamienia wapiennego. W czasie powstania styczniowego budynek pełnił rolę więzienia dla powstańców. Po odzyskaniu niepodległości Dom Esterki był siedzibą Komendy Wojskowej, a w trakcie II wojny światowej mieściły się tam biura Spółdzielni Spożywców „Społem”. Budynek został gruntownie odrestaurowany w 1927 roku.

Po zakończeniu wojny użytkowało go wiele instytucji, dziś jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Panuje tam niesamowity klimat, a duch dawnego miasta unosi się w tamtejszych pomieszczeniach. Czy Kazimierz Wielki rzeczywiście przechadzał się ukradkiem do swojej ukochanej podziemnymi przejściami? To już chyba na zawsze pozostanie tajemnicą. Jedno jest pewne Dom Esterki to jedna z najważniejszych atrakcji na terenie Opoczna!
Czytaj także: Biblioteka w Opocznie
PEGAZ z Opoczna

Opoczno bez PEGAZA byłoby jak Zakopane bez Giewontu. To zdecydowanie najbardziej charakterystyczny punkt na terenie miasta. Nie da się przejść obok niego obojętnie. Pomnik PEGAZA został wykonany w 1982 roku, a jego twórcą był Jan Sikorski. W 2021 roku pomnik został odrestaurowany i dziś prezentuje się naprawdę pięknie!
Kościół św. Bartłomieja

Powstanie kościoła św. Bartłomieja w Opocznie datuję się na 1370 rok. Początkowo był budowlą jednonawową, z czasem go rozbudowywano. W trakcie swojego istnienia przechodził masę perturbacji. W trakcie potopu szwedzkiego był rozkradziony, a potem zaczął popadać w ruinę. W 1934 roku zaczęła się jego rozbudowa, jednak II wojna światowa pokrzyżowała plany budowniczych. Ostatecznie poświęcenie powiększonej i odrestaurowanej budowli odbyło się w 1949 roku.

Na co warto zwrócić szczególna uwagę przebywając w Kościele św. Bartłomieja w Opocznie? Na pewno na Kaplicę Matki Boskiej z gwiaździstym sklepieniem i późnogotycką chrzcielnicą z połowy XV wieku oraz na marmurowy nagrobek Anny i Jerzego Karwickich. Przy wejściu do plebanii znajduje się kamienna płyta z połowy XVII wieku. Po lewej stronie od wejścia do kościoła mieści się zabytkowa dzwonnica z XIX wieku. Ta budowla zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Kościół jest ogromny, a kiedy znajdziecie wejdziecie do środka poczujecie niemal mistyczny klimat.
Kościół p.w. św. Marii Magdaleny

Drewniany kościół p.w. św. Marii Magdaleny znajduje się na terenie cmentarza przy ulicy Moniuszki w Opocznie. Źródła historyczne uznają go za najstarszy kościół na terenie miasta. Nie zachowały się niestety żadne dokumenty przedstawiające jego pierwotny wygląd. Współczesna budowla powstała w XVIII wieku. Funkcję kościoła parafialnego pełniła do 1780 roku, następnie stała się kaplicą cmentarną. W XIX wieku przekształcono go na magazyn zbożowy. W 1919 został odrestaurowany i znów pełnił funkcje sakralne. W 1933 nadano mu status zabytku. Obecnie drewniany kościółek nadal pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Przechadzając się po cmentarzu znajdziemy nagrobki powstańców styczniowych, żołnierzy II wojny światowej, a także opoczyńskiej inteligencji.
A nad opoczyńskim zalewem…

Po zwiedzaniu opoczyńskich atrakcji czas na chwilę relaksu. W tym celu warto wybrać się nad miejski Zalew. Kilka lat temu został on odrestaurowany i przystosowany do wszelkich form rekreacji. Jest tam plaża, molo, plac zabaw, ścieżka rowerowa i siłownia na świeżym powietrzu. Chwila oddechu w takim miejscu to czysta przyjemność. Jeśli będziecie w Opocznie, koniecznie się tam wybierzcie. Zachody słońca bywają tam naprawdę spektakularne!
Aktywnie…

Opoczno jest świetnie przystosowane do uprawiania aktywności fizycznej. W kilku miejscach (np. przy ul.Biernackiego) znajdziemy siłownie na świeżym powietrzu. Jedna z nich (przy Armii Krajowej) została zbudowana z elektroodpadów. Prężnie funkcjonują także orliki. Ścieżki rowerowe wiodą niemal przez wszystkie części miasta. Jeśli macie ochotę na dłuższą wyprawę rowerową warto wybrać się chociażby do pobliskich lasów: Łąckiego i Januszewskiego. Genialnym pomysłem jest wycieczka do sąsiedniego Inowłodza, Spały, czy Tomaszowa Mazowieckiego.
Opoczyńska Fala

Kryta Pływalnia „Opoczyńska Fala” to nie tylko świetne miejsce dla fanów pływania. Ten nowoczesny kompleks ze strefą relaksu. Czekają tam na was: basen pływacki i rekreacyjny, zjeżdżalnia, sauny, łaźnia parowa, tor przeszkód i pomieszczenia do masażu .
Zmiana Klimatu

Najwyższy czas na coś pysznego! W tym celu kierujemy się do restauracji Zmiana Klimatu . Ależ tam jest genialnie! Zjecie tam wybitne pasty, pizze, burgety, dania rybne, ale także rozpływające się w ustach desery. Jakby jeszcze tego było za mało można tam znaleźć przeróżne drinki. W ofercie są te z sokami z warzyw i owoców z domieszką przypraw. W okresie letnim warto skosztować bezalkoholowych shaków (np. z algami, selerem, pietruszką owocami), czy też orzeźwiających lemoniad.
Zobacz także: Zmiana Klimatu w Opocznie
Lody Naturalne Opoczno
No i nareszcie przyszedł czas na deser lodowy. Najpyszniejsze lody zjecie w Lody Natualne Opoczno (Westerplatte 7). Smaków do wyboru jest tam mnóstwo. Poza lodami kupicie tam także orzeźwiające lemoniady mrożone kawy i herbaty. Wybierzcie się tam, gwarantuję, że nie będziecie żałować 🙂
Jeśli będziecie w okolicy Opoczna, koniecznie zatrzymajcie się w tym mieście. Warto odwiedzić tamtejsze kościoły Muzeum Regionalne, Dom Esterki, a także zobaczyć zapierający dech w piersiach zachód słońca nad opoczyńskim zalewem. Skorzystajcie także z oferty Zmiany Klimatu, Wilczej Kawiarenki Ceramicznej i Lodów Naturalnych Opoczno. Nie będziecie żałować. Opoczno ma niepowtarzalną atmosferę, warto ją poczuć!