Fiński design

Opublikowany Dodaj komentarz

Fiński design oparty jest na prostocie. Szkło w połączeniu z drewnem to znaki charakterystyczne architektury nowoczesnych Helsinek.

Helsinki są zamieszkiwane przez nieco ponad pół miliona mieszkańców. Miasto ma dwa oblicza: miejskie, na które składają się: architektura, biurowce, dzielnica portowa oraz wyspiarskie. Ta część miasta jest niemal w całości zarezerwowana dla artystów i różnej maści indywidualistów. To właśnie tam znajdują się najlepsze restauracje i kluby.

Bo sukces tkwi w prostocie 

Fundamentem fińskiego designu są niewątpliwie projektanci, którzy  w swojej pracy wykorzystują innowacyjne rozwiązania w połączeniu z naturalnymi materiałami. W ich projektach nie ma miejsca na przepych. Bez względu na to czy tworzą kolekcję ubrań, mebli czy zamierzają wybudować nowy biurowiec w procesie projektowania obowiązuje jedna zasada: „im prościej tym lepiej” Słynny fiński design możemy znaleźć na każdej ulicy Helsinek. Począwszy od zabytków po biurowce największych firm. Zamiłowanie Finów do prostoty jest spowodowane ich stosunkiem do natury . Mieszkańcy Finlandii bardzo dbają o ochronę środowiska naturalnego. Do produkcji wykorzystują surowce wtórne a zamiast wywieszać tabliczkę „nie deptać trawników” żyją w jak najbliższym kontakcie z naturą.

Genialni projektanci

Niewątpliwie do wyboru Helsinek jako Światowej Stolicy Designu 2012 roku przyczyniła się ogromna ilość muzeów i ośrodków kultury jak również niezwykli projektanci tacy jak i Alvar Aalto i Eliel Saarinen Alavar Aalto był jednym z pierwszych najbardziej cenionych skandynawskich projektantów. Dzięki jego humanistycznemu podejściu do architektury powstawały niezwykłe projekty z dziedziny architektury, mebli a także wyrobów szklanych. Za jedno z najbardziej genialnych projektów architektonicznych Aalto uważane jest Finlandia Talo. Natomiast Gottlieb Eliel Saarinen architekt secesji i modernizmu stworzył projekt banknotu fińskiej marki, dworca kolejowego czy Muzeum Narodowego w Helsinkach.

Helsinki IittalaShop 001 3221 2

Wnętrze sklepu Iittala

Kwintesencja fińskiego designu

Marimekko to firma założona w 1951 roku przez Armiego i Viljo Ratia jest symbolem fińskiego wzornictwa przemysłowego. Wkrótce po powstaniu Marimekko zaczęła odnosić swoje pierwsze sukcesy. Strategia firmy polegająca na tworzeniu niepowtarzalnego prostego wzornictwa kojarzącego się z Finlandią okazała się bardzo trafna. Projektanci Marimekko zajmują się głównie projektowaniem odzieży i artykułów gospodarstwa domowego.Marka Marimekko jest jedną z najbardziej rozpoznawanych fińskich firm na świecie i jest niemalże drugą flagą Finlandii.

Helsinki Design Week Helsiński tydzień designu odbywający się we wrześniu to jedno z najważniejszych wydarzeń w kulturalnym kalendarzu Helsinek. Na tej corocznej imprezie spotykają się przeróżne aspekty projektowania od wzornictwa, po grafikę i sztuki piękne aż do muzyki. Impreza obfituje w przeróżne wystawy, warsztaty, seminaria , pokazy mody. Projektanci mają wtedy szanse na zaprezentowanie swoich prac. Imprezie towarzyszy także Design Market czyli pchli targ , na którym mieszkańcy Helsinek mogą zakupić przeróżne produkty.

Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości co do słuszności wyboru Helsinek jako światowej stolicy Designu zdecydowanie powinien przyjechać i przekonać się o tym jak wspaniałe jest to miasto. Otoczenie tysięcy małych wysepek, bliskość morza, doskonała architektura, ponad 80 muzeów i liczne parki tworzą niesamowity krajobraz Helsinek. Stolica Finlandii to prężnie rozwijające się miasto, w którym mieszczą się jednocześnie siedziby największych fińskich firm jak również ośrodki kulturalne i muzea. Co więcej doskonale ze sobą współgrają. Może powinniśmy nauczyć się od fińskich projektantów zamiłowania do prostoty i skromności a na pewno wyjdzie to nam na dobre.

P1390455 8890 2

Zdjęcia pochodzą z serwisu Visit Finland

 

Related content