Helsinki

Magiczne Helsinki

Opublikowany Dodaj komentarz

Wydawać by się mogło, że Finlandia to spokojny kraj na północy Europy. Jednak to, że codzienne serwisy informacyjne milczą na jej temat wcale nie znaczy, że niewiele się tam dzieje. Wręcz przeciwnie, dzieje się bardzo dużo, a sukcesów w tym kraju także nie brakuje. Finowie wiodą prym w bardzo wielu dziedzinach gospodarki, a jakby tego było mało są uważani za jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Największą chlubą Finlandii jest jej stolica, o czym można się przekonać od razu po wylądowaniu na lotnisku Helsinki – Vantaa. Terminale są świetnie zorganizowane, znalezienie miejsca odbioru bagażu czy toalety nie stanowi żadnego problemu. Nie panuje tam chaos, nie spotkamy biegających i zdezorientowanych ludzi. Przed wyjściem z lotniska warto wybrać się do punktu informacji turystycznej, z którego uzyskamy pełną wiedzę na temat chociażby transportu do centrum miasta. Niemal wszystkie takie punkty są w Finlandii wyposażone w darmowe mapy, przewodniki czy też broszury z informacjami o odbywających się w tym czasie imprezach. Do ścisłego centrum miasta dotrzemy autobusem w około 30 minut. Z pewnością pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę w czasie podróży będzie doskonały stan tamtejszych dróg. Ale uwaga jeśli poruszacie się po Finlandii własnym samochodem, przestrzegajcie obowiązujących tam przepisów. Przekroczenie dozwolonej prędkości może słono kosztować! Mandaty w Finlandii należą do najdroższych w Europie- ich wysokość jest ustalana na podstawie zarobków.

Podróż z lotniska będzie ogromną przyjemnością, a to co zobaczymy po wyjściu z autobusu może naprawdę przyprawić o zachwyt. Przed oczami pojawi się wspaniały dworzec zaprojektowany przez jednego z najpopularniejszych fińskich projektantów – Eliela Saarinena. Mogę zapewnić, że po wejściu do środka jeszcze bardziej pokochacie podróżowanie po tym kraju. Genialny projekt, przestrzeń, brak brzydkiego zapachu i przede wszystkim świetna organizacja. Reprezentacyjny dworzec zobowiązuje – w doskonałym stanie jest także fińska kolej i komunikacja autobusowa. Trzeba jednak pamiętać, że Finowie uwielbiają spokój. W pociągach panuje cisza. Jeśli chcecie w czasie podróży porozmawiać przez telefon możecie to zrobić tylko w przeznaczonych do tego pomieszczeniach.

W Helsinkach mieszka nieco ponad pół miliona mieszkańców. Stolica ma dwa oblicza: miejskie, na które składają się biurowce, dzielnica portowa, oraz to wyspiarskie. Ta część miasta jest niemal w całości zarezerwowana dla artystów. Właśnie tam znajdują się najlepsze restauracje, kluby itd. Jeśli chcemy zwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki i miejsca przeznaczmy na to 3 dni i wypożyczmy rower. To miasto jest świetnie przygotowane do wycieczek rowerowych: ogromna ilość wypożyczalni i 750 km specjalnie wyznaczonych tras rowerowych – ta liczba zdecydowanie robi wrażenie!

Zwiedzanie Helsinek rozpocznijmy od najbardziej reprezentacyjnego miejsca- Placu Senackiego (Senaatintori ), gdzie znajduje się pomnik cara Aleksandra II, a także Tuomiokirkko (Katedra Luterańska). Biały gmach Katedry jest widoczny zarówno z morza, jak i z bardzo wielu punktów obserwacyjnych w mieście. Stara Fabrykę Kabli, kościół wykuty w skale – Tamppeliaukio Kirkko, pełne uroku wyspy: Katajanokka i Kallio, a także muzeum Sibeliusa- najsłynniejszego fińskiego kompozytora, to obowiązkowe punkty w harmonogramie naszej podróży po stolicy Finlandii. Koniecznie wybierzmy się również na wycieczkę do twierdzy morskiej Suomelinna. Rejs promem z centrum miasta zajmie zaledwie kilkadziesiąt minut. Na archipelag Suomelinny składa się 6 wysp, z których cztery połączone są mostami i różnego rodzaju zsypami. Na terenie wyspy turyści znajdą między innymi muzeum jej historii, Muzeum Lalek i Zabawek czy też Muzeum Artylerii Wojskowej. Twierdza, działa, broń, bunkry, surowy brzeg Bałtyku w połączeniu z dźwiękiem fal uderzających o skały tworzą niemal mistyczny klimat tego miejsca. Po zwiedzeniu tej niesamowitej wyspy koniecznie spróbujcie tradycyjnych fińskich potraw. Możecie to zrobić od razu po wyjściu z promu, bowiem cumuje on w pobliżu największego targu miejskiego w Helsinkach. ( Plac Kauppatori). Dużym zaskoczeniem może się okazać fakt, że znajduje się on pod oknami samego Pałacu Prezydenckiego. Na Kauppatori znajdziemy absolutnie wszystko. Kupimy tam pamiątki, rękodzieła, ubrania, świeże owoce, warzywa, ryby, ale przede wszystkim także tradycyjne fińskie dania. Warto skosztować na przykład kotleta z renifera, grillowanego łososia, Karjalanpirakka (karelskie pierogi) czy pullę (słodki chleb z kardamonem ). Jeśli jesteście fanami mocnej kawy musicie przygotować się na to, że w Finlandii jej raczej nie wypijecie. Owszem Finowie uwielbiają kawę (kahvi), w ciągu dnia wypijają nawet 5-6 filiżanek, ale jest to kawa bardzo słaba i raczej nie podniesie wam ciśnienia.

012

Spacerując po Helsinkach bardzo szybko zorientujecie się, jak w dużym stopniu to miasto różni się od większości europejskich stolic. Mimo tego, że jest to prężnie rozwijająca się metropolia , w której mieszczą się siedziby największych firm, mam wrażenie, że tak zwany „wyścig szczurów” jest tam niemal nie do zauważenia. Spotkamy za to ludzi przyjeżdżających do pracy na rowerze, a w porze lunchu spożywających swój posiłek w parkach, których w Finlandii nie brakuje! Helsińczycy jak wszyscy Finowie bardzo dbają o ochronę środowiska naturalnego. Przebywając w tym mieście naprawdę możecie poczuć prawdziwy zapach lasu i przejrzeć się w krystalicznie czystej tafli jeziora. Jeśli na dodatek jesteście fanami sportu, stolica Finlandii będzie dla was istnym rajem. Miasto jest doskonale przystosowane do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów. Znajdziecie tam ogromną ilość ścieżek rowerowych, specjalnie wyznaczone trasy dla biegaczy, a także miejsca do uprawiania nornic walkingu. W Helsińskim Punkcie Informacji Turystycznej, (Pohjoisesplanadi 19) otrzymacie mapy i broszury, które z pewnością ułatwią wam decyzję o wyborze na przykład odpowiedniej trasy do joggingu. Moim zdaniem jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do biegania są okolice zatoki Töölö. Trasa licząca 10 kilometrów może okazać się dość męcząca, ale piękne widoki z pewnością zrekompensują każdy wysiłek.

Stolica Finlandii to raj dla fanów architektury. Jak już wspomniałam w 2012 roku została wybrana Światową Stolicą Designu. Z całą pewnością do tego wyboru przyczyniła się ogromna ilość muzeów, ośrodków kultury oraz niezwykli projektanci jak np.Alvar Aalto i Eliel Saarinen.Za jedno z najbardziej genialnych projektów architektonicznych Aalto uważane jest Finlandia Talo . Natomiast Gottlieb Eliel Saarinen- architekt, stworzył projekt banknotu fińskiej marki, dworca kolejowego czy Muzeum Narodowego w Helsinkach. Fińscy projektanci w swojej pracy wykorzystują innowacyjne rozwiązania w połączeniu z naturalnymi materiałami. Bez względu na to czy tworzą kolekcję ubrań, mebli czy zamierzają wybudować nowy biurowiec, w procesie projektowania obowiązuje jedna zasada: „im prościej tym lepiej”. Słynny fiński design można znaleźć prawie na każdej ulicy Helsinek. Jeśli zamierzacie przywieźć stamtąd prawdziwą pamiątkę, zdecydowanie powinniście wybrać się do jednego ze sklepów Marimekko. Firma założona w 1951 roku przez Armiego i Viljo Ratia bardzo szybko stała się symbolem fińskiego wzornictwa przemysłowego. Prosty kwiatowy motyw znajdujący się na produktach tej firmy jest niemalże drugą flagą Finlandii. W sklepach Marimekko znajdziecie odzież, ale również artykuły gospodarstwa domowego. Na zakupy warto wpaść do sieci sklepów największych światowych projektantów znajdujące je na ulicach: Aleksanterinkatu, Esplanadi, Korkeavuorenkatu, Fredrikinkatu i Bulevardi. Obowiązkowo odwiedźcie największe fińskie domy handlowe takie jak Sokos czy Stockmann. Kupicie w nich książki, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, ale i płyty najpopularniejszych fińskich zespołów.
Kończąc wizytę w Helsinkach warto zdecydować się także na wycieczkę do oddalonego o 50 km miasteczka Porvoo. To miejsce, w którym historia przeplata się ze współczesnością. Porvoo może pochwalić się niezwykle urokliwą starówką, która została odrestaurowana po wielkim pożarze miasta z 1760 roku. Gamla Stan (Stare Miasto) to brukowane uliczki oraz parterowe drewniane domki powstałe na kamienistych podmurówkach. Oczywiście duża część starówki jest nadal zamieszkiwana przez rodowitych jej mieszkańców. Domki niezamieszkałe wykorzystano jako sklepy, galerie, muzea.

Jak sami zobaczycie nawet kilkudniowa wizyta w Helsinkach i okolicach może sprawić, że zakochacie się w tym mieście bez pamięci. Trzeba jednak uważać odkrywanie Finlandii uzależnia!

Related content