Malbork

Zamek w Malborku

Opublikowany Dodaj komentarz

Zamek w Malborku to perła gotyckiej architektury!

Ogromny, majestatyczny, niezwykły – tak właśnie opisałabym wygląd Zamku w Malborku. To jeden z najważniejszych zabytków na historycznej mapie Polski, który po prostu trzeba zobaczyć! Budowla zajmuje powierzchnię prawie 20 ha i jest widoczna praktycznie ze wszystkich miejsc w Malborku, ale nie tylko. Jeśli kiedykolwiek pokonywaliście pociągiem trasę Warszawa-Trójmiasto na pewno w oczy rzuciła się wam zbudowana z czerwonej cegły ogromna fortyfikacja.

Malbork2

Historia – czyli jak to wszystko się zaczęło?
Zdaniem historyków twierdza w Malborku była jednym z największych tego typu obiektów w średniowiecznej Europie. Jego budowa rozpoczęła się w 1280 roku i zakończyła się w połowie XV wieku. Kluczowym wydarzeniem w historii zamku było przejęcie budynku przez mistrzów Zakonu Krzyżackiego i ustanowienie go jego stolicą w latach 1309-1457.

Zobacz także:Gdańsk

Malbork3

Klęska Krzyżaków w Bitwie pod Grunwaldem i Wojna Trzynastoletnia ostatecznie sprawiły, że budynek Zamku został przekazany w ręce polskich władców i pozostał w nich do pierwszego rozbioru polski (1772). Rozbiory, I i II wojna światowa doprowadziły do licznych zniszczeń dawnej krzyżackiej stolicy. W 1945 roku rozpoczęła się ostateczna odbudowa Zamku w Malborku. Przywrócono jego dawny blask, a dziś jest on jednym z najchętniej odwiedzanych polskich zabytków.

Malbork4

Architektura i wygląd zamku

Każdy kto choć raz stanie w bramie zamku w Malborku zakocha się w tym miejscu bez pamięci! Choć budynek powstał kilka wieków temu do dziś zachwyca budowniczych. Czerwona cegła, rdzawy kolor zewnętrznej fasady i surowe wnętrza to jego znaki charakterystyczne. Położenie nad malowniczym brzegiem Nogatu potęguje zachwyt odwiedzających Malbork turystów. Na konstukcję budynku składają się trzy elementy: Zamek Wysoki, Zamek Niski i Zamek Średni, a w nim Wielki Reflektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, Reflektarz Letni i Zimowy.

Zobacz także:Orłowska plaża

malbork9

Spacerując po terenie zamku w Malborku możecie zobaczyć jak wyglądały średniowieczne kaplice i kuchnie, miejsca odpoczynku. Poznacie także zwyczaje krzyżaków, ich codzienne rytuały. Dowiecie się jakie potrawy spożywali i czym poza szerzeniem swoich idei się zajmowali. Przekraczając bramę zamku krzyżackiego w Malborku przeniesiecie się do zupełnie innego świata, w których poczujecie klimat średniowiecza. Przechadzając się po surowych wnętrzach i pustych pomieszczeniach wasza wyobraźnia będzie miała spore pole do popisu. A pamięcią będziecie sięgać do kultowych „Krzyżaków”

malbork10

Transport do Malborka
Do Malborka dotrzecie miedzy innymi pociągiem. Trasę Warszawa- Malbork pokonacie w 2,20 minut pociągiem Express Intercity Premium (pendolino). Jeśli zdecydujecie się na wyjazd odpowiednio wcześnie, bilet będzie kosztował tylko 49 złotych.

Malbork6

Zamek w Malborku – cennik

Bilet normalny upoważniający was do zwiedzania zamku w Malborku kosztuje 29 złotych. W ramach biletu możecie wybrać dwie opcje: zwiedzanie z przewodnikiem, bądź z audioprzewodnikiem. Dostajecie urządzenie i słuchawki, poruszając się po terenie budynku wciskacie kolejne cyfry na ekranie (oznaczające konkretne miejsce, zabytek) , a głos w słuchawkach przedstawi wam jego historię.

malbork5

Ja wybrałam tą opcję, ze względu na to że miałam w planie zrobienie na terenie Zamku w Malborku sesji zdjęciowej. Podążanie za przewodnikiem i grupą innych turystów pewnie by to utrudniało. Zwiedzanie trwało prawie 3 godziny. Zdecydowanie bardziej polecam wam pierwszą opcję. Poznacie dużo więcej informacji, ciekawostek itd. Czas zwiedzania z przewodnikiem to jakieś 3,5 h.

malbork7

Related content