Przejazdy Pendolino z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Komfort, funkcjonalność, prędkość i skracający się czas przejazdu pomiędzy polskimi miastami sprawiają, że Polacy bardzo chętnie wybierają go jako środek transportu. Jak w praktyce wygląda przejazd EIP i wreszcie jak on wygląda w środku?
Pierwszy przejazd Pendolino po polskich torach oglądała chyba cała Polska. Na Dworcu Centralnym w grudniu 2014 roku witały go tłumy ludzi, w tym cały sztab mediów. Na wszystkich zrobił ogromne wrażenie, był symbolem ogromnego postępu technologicznego naszego kraju. Pierwsi pasażerowie nie wysiadali z tego pociągu bez selfie.
Minęło już sporo czasu od tamtych wydarzeń, jednak Pendolino nadal jest pociągiem numer jeden w Polsce. Pasażerowie ze względu na komfort i prędkość wybierają go bardzo często. EIP na wielu trasach jest bezkonkurencyjny.
Bilet na Pendolino
Podróż pociągiem EIP bezwzględnie wymaga posiadania wcześniej zakupionego biletu. Może go nabyć w kasach, poprzez stronę internetową, a aplikację mobilną IC Mobile Navigator. Bilet elektroniczny można wydrukować lub pokazać go podczas kontroli na ekranie urządzenia mobilnego
Ceny normalnych biletów rozpoczynają się od 49 złotych. Honorowane są także zniżki studenckie. PKP Intercity wprowadziło mnóstwo promocji, dzięki którym możecie kupić bilety taniej. Warto pamiętać o tym, że najbardziej opłacalne jest zakupienie biletu wcześniej. Aktualne promocje :
Superpromo
To pula najtańszych biletów, ich ceny zaczynają się o 49 złotych. Żeby skorzystać z tej promocji warto sprawdzać interesujące Was połączenia na miesiąc przed planowaną podróżą.
Wcześniej – taniej
W ramach oferty w zależności od terminu zakupu, pasażer otrzymuje rabat w wysokości 30, 20 lub 10%.
Biletowa Czwartkomania
W każdy kolejny czwartek, PKP Intercity prezentuje na stronie www i profilu FB listę wybranych pociągów (EIP i EIC) z dużą pulą biletów w najniższych cenach.
Bilety weekendowe
Bilet weekendowy obowiązuje na pociagi kategorii TLK i IC. Natomiast Bilet Weekendowy MAX na wszystkie kategorie pociągów, w tym EIC i EIP.
Cena Biletu weekendowego MAX na 2. klasę wynosi 161 zł.
Pendolino praktyczne
W pociągach EIP znajdują się:
- wagony klasy pierwszej: 45 miejsc
- wagony klasy drugiej: 357 miejsc
- miejsca dla osób niepełnosprawnych
- Strefa Ciszy w wagonie nr 7.
- 3 przedziały dla opiekunów z dziećmi.
- WARS
- strefy do przewożenia rowerów
- stojaki na większy bagaż.
- magazyn pokładowy
Podczas przejazdu pociągiem Pendolino pasażerowie otrzymują:
Klasa 1
- kawa lub herbata
- zimny napój
- słodka przekąska
- zimna przekąska z dedykowanego menu
Klasa 2:
- kawa, herbata lub woda
Trasy Pendolino
Maksymalna prędkość Pendolino wynosi 250 km/h. Na polskich torach pociągi rozpędzają się do 200 km/h. W ostatnim czasie miałam okazję zobaczyć jak wygląda kabina maszynisty i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Maszyniści, którzy prowadzą ten typ pociągów muszą być odpowiednio wykwalifikowani.
Prowadzą EIP na następujących trasach:
- Warszawą Wschodnią, Zachodnią, Centralną a Gdynią Główną
przystankami w Iławie Głównej, Malborku, Tczewie, Gdańsku Głównym, Gdańsku Wrzeszcz, Gdańsku Oliwie i Sopocie - Krakowem Głównym
- Katowicami: z przystankami: Włoszczowa Północ i Sosnowiec Główny
- Bielsko-Białą przedłużenie trasy z Katowic z przystankami: we Włoszczowie Północ i Sosnowcu Głównym, Zabrzu, Tychach, Pszczynie, Czechowicach – Dziedzicach,
- Rzeszowie: z przystankami w Bochni, Dębicy, Tarnowie
- Wrocławiem Głównym: z przystankami: w Częstochowie, Lublińcu i Opolu Głównym
- Jelenią Górą: przedłużenie trasy z Wrocławia z przystankiem w Wałbrzychu
- Kołobrzegu: przedłużenie trasy z Gdyni z przystankami: w Lęborku, Słupsku i Koszalinie
- Gdynia Główna – Kraków,
- Gdynia Główna – Rzeszów,
- Gdynia Główna – Katowice,
- Gdynia Główna – Bielsko Biała
Bilety i wszystkie potrzebne informacje na temat Pendolino znajdziecie na stronie PKP INTERCITY
Na koniec krótki film z wnętrza Pendolino