jak założyć bloga

Jak stworzyć bloga? Praktyczny poradnik

Opublikowany Dodaj komentarz

Stworzenie własnego bloga wbrew pozorom trwa dłużej niż nam się może wydawać. Od czego należy zacząć i na czym się skupić? Oto kilka podpowiedzi.

Fakt, jeśli myślicie o mało profesjonalnym blogu, który nie będzie wyróżniał się niczym szczególnym, możecie wykupić domenę, hosting, a potem skorzystać z darmowych szablonów. Takie rozwiązanie należy do najprostszych i najmniej wymagających. Jeśli jednak chcecie podejść do tego profesjonalnie i w dłuższej perspektywie planujecie zarabiać na własnej stronie, należy włożyć w jej tworzenie nieco więcej zaangażowania.

Wybierz tematykę i nazwę

Tematyka bloga to sprawa kluczowa. Zanim zabierzecie się do budowania stron, warto przemyśleć w jakich tematach czujecie się najlepiej. Bycie ekspertem w danej dziedzinie to klucz do sukcesu. Czytelnicy od razu wyczują fałsz i brak wiedzy. Każdy z nas wie ile w internecie można znaleźć fake newsów. Dlatego warto stawiać na wartościowe i sprawdzone treści. W sieci znajdziecie pełen wachlarz kategorii blogów, a wśród nich: moda, uroda, podróże, kulinaria, czy chociażby finanse. Nazwa bloga to jego wizytówka. Powinna być charakterystyczna i zapadać w pamięć. Najlepiej jeśli tematyka bloga i jego nazwa są ze sobą ściśle połączone.

Stworzenie bloga a content

Zakładając, że wiemy jaka będzie tematyka bloga i jakie treści będziemy publikować, trzeba zastanowić się jak logicznie podzielić wpisy na poszczególne sekcje. Np przy blogach podróżniczych treści możemy podzielić na te o Polsce, Europie. Blogi kulinarne są najczęściej stosują podział na śniadania, obiady, kolacje itd. To jak posortujemy kategorie contentu zależy tylko i wyłącznie od nas. Warto zastanowić się co będzie najbardziej czytelne dla przyszłych użytkowników.

Domena, hosting

Czas na informacje techniczne. Do funkcjonowania bloga będą potrzebne domena i hosting. Domena to nic innego niż adres, pod którym będzie można znaleźć stronę, a hosting to z kolei miejsce na serwerze, na którym zainstalujemy WordPress’a. Wybranie odpowiedniego hostingu to bardzo kluczowa kwestia, ma on ogromny wpływ na działanie strony . Przy jego wyborze należy się skupić przede wszystkim na minimalnych wymaganiach technicznych. Warto porównać ze sobą kilka ofert.

Tworzenie stron www

Po tym jak będziemy już pewni jakie treści chcemy publikować i jakie elementy koniecznie powinny powinny pojawić się ba blogu, należy skupić się na projekcie i budowie strony. Wszystkie swoje założenia najlepiej rozrysować. To bardzo pomaga w dalszych etapach. Tworzenie stron www
nie należy do najprostszych. Jeśli chcemy to zrobić profesjonalnie, warto zgłosić się do firm oferujących tego typu usługi. One nie tylko zrealizują nasze wymagania, ale także doradzą. To bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z blogowaniem.

Kiedy te wszystkie elementy będą już gotowe, rozpoczynamy przygodę z blogowaniem. Z każdym kolejnym postem będzie nam coraz łatwiej 🙂

Powodzenia!

Przeczytaj także: Jak być rozpoznawalnym w sieci?


Related content