Eko podróże

Jak być eko w podróży i nie tylko!

Opublikowany Dodaj komentarz

Podróżujmy w stylu eko! W dzisiejszych czasach hasło „zero waste” powinno odgrywać ważną rolę w życiu każdego z nas! Jak planować wyprawy żeby były maksymalnie ekologiczne? Oto kilka moich podpowiedzi.

Zanim wyruszycie w podróż, zaplanujcie jej kluczowe elementy. Już na etapie tworzenia zarysu wyjazdu, można zadbać o wyeliminowanie tych najmniej ekologicznych punktów. Od czego więc zacząć?

Czym jechać?

Od samego początku – czyli od wyboru środka transportu. Oczywiście bardzo ważny jest kierunek wyjazdu. Jeśli wybieracie się do innego kraju, najczęściej postawicie na samolot, ale na miejscu spokojnie można korzystać z komunikacji miejskiej (metro, autobusy, pociągi), a także wypożyczalni rowerów. Zostajecie w Polsce? Po kraju można poruszać się pociągami, autobusami, ale także własnym samochodem. Pod warunkiem, że nie jedziecie sami. Zainwestujcie w bagażnik rowerowy, dzięki temu Wasz rower zawsze będzie z Wami!

Eko gadżety do plecaka

A tych jest mnóstwo! Bambusowe szczoteczki do zębów, mydła i szampony w kostce, kosmetyki w szklanych opakowaniach. Maksymalnie ograniczajcie ilość plastiku. Nie korzystajcie z jednorazowych produktów. Zawsze w podróży przyda się szklana butelka na wodę, czy kubek termiczny. Dzięki temu nie musicie kupować jednorazowej plastikowej butelki, a kawę na wynos wypijecie z własnego kubka. Zabierzcie zapas szmacianych toreb na zakupy. Plastikowe torby będą zupełnie zbędne. Grunt to ograniczanie kupowania produktów, które do niczego się Wam nie przydadzą! Nie kupujcie pamiątek, o których szybko zapomnicie.

Podstawy ekologii

Na miejscu poruszajcie się lokalnymi środkami transportu, nie marnujcie wody, energii elektrycznej. Ekologia zaczyna się od prostych rzeczy – wyłączania strumienia wody podczas szczotkowania zębów, czy wyłączania światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywacie. Każdy kolejny krok będzie równie ważny. Podczas podróży z pewnością zauważycie, że mieszkańcy chociażby Europy są niezwykle świadomi – instalują w domach panele fotowoltaiczne, przykładają ogromną wagę do ograniczenia kupowania ubrań, czy w końcu po prostu eliminują toksyczny plastik z życia codziennego. To proces, który zaczyna się od najmniejszej jednostki, jednak tego typu działania mają kolosalne znaczenie dla losów świata! A podróżnicy powinni przykładać do tego szczególną wag!


Related content