Bezpieczna wakacje

Bezpieczeństwo w górach – poradnik

Opublikowany 16 komentarzy

Bezpieczeństwo w górach daje gwarancję przeżycia. Pamiętaj, że nieodpowiednie przygotowanie i brawura mogą doprowadzić do  poważnego wypadku, a nawet śmierci.  Przygotowałam krótki przewodnik, dzięki któremu przed wyprawą w polskie góry dowiesz się, czego się wystrzegać. 

Bezpieczeństwo w górach

bezpieczeństwo w górach

W Polskich górach doszło do mnóstwa nieszczęśliwych wypadków. Część z nich miała miejsce tylko i  wyłącznie z winy człowieka. Brak odpowiedniego przygotowania i lekkomyślność często kończą się tragicznie. Weźmy pod uwagę chociażby 22 sierpnia 2019 roku kiedy to w wyniku burzy nad Tatrami Zachodnimi piorun uderzył w okolicach szczytu Wielkiego Giewontu. Śmierć poniosło wtedy 5 osób, a 157 zostało rannych. Turyści mimo ostrzeżeń wybrali się w góry, niestety nie było już odwrotu.

Bezpieczeństwo w górach

Każdego roku TOPR ostrzega turystów przed wypadkami. Prosi o zachowanie norm bezpieczeństwa. Mimo tego  nadal zdarzają się amatorzy, którzy wyprawiają się na Giewont w klapkach..

Bezpieczeństwo w górach

Takich gagatków jest mnóstwo, a TOPR  ratuje kolejnych szaleńców. Wypadki, w górach się zdarzają, jednak wielu z nich można było zapobiec. Przygotowałam kilka rad, które wynikają z moich obserwacji podczas górskich wypraw.

Mierz siły na zamiary

Bezpieczeństwo w górach

Zanim zaczniesz zdobywać najwyższe szczyty, ćwicz na ich mniejszych siostrach. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, zacznij od spaceru po Dolinie Kościeliskiej, potem wejdź na Gubałówkę, Kasprowy, czy Giewont itd. Choć polskie góry w porównaniu z ekstremalnymi ośmiotysięcznikami są do zdobycia o wiele łatwiejsze, to nie znaczy, że będzie tak prosto.

Czytaj także: Wejście na Giewont

Bezpieczeństwo w górach

Brawura może skończyć się tragicznie. W górach czeka na ciebie duża różnica ciśnień, zmienna pogoda i brak oświetlenia po zmierzchu. Dobrze się przygotuj bo zamiast pięknych wspomnień i fotografii przywieziesz problemy zdrowotne, albo co gorsza wrócisz w trumnie. Myślisz, że żartuję? Otóż w czasie stuletniej historii TOPR wypadków śmiertelnych było 900. Nie wspominając o wszystkich pozostałych zdarzeniach.

Kondycja

Bezpieczeństwo w górach

Do górskich wypraw należy się przygotować. Chcesz wejść na Rysy bez żadnej kondycji? Powodzenia. Będziesz wykończony po dojściu do Czarnego Stawu. Przygotowuj swoje ciało do intensywnego wysiłku fizycznego. Czas przejścia z Morskiego Oka do najwyższego szczytu w naszym kraju po polskiej stronie to 3,5 godziny. Będziesz wtedy przez cały czas w ruchu. Ja przed wyprawą w góry biegam i jeżdżę na rowerze.

Bezpieczeństwo w górach a sprzęt

Bezpieczeństwo w górach

Dobry sprzęt to podstawa. Wiele górskich tragedii pewnie nigdy by się nie odbyło, gdyby nie brak odpowiedniego sprzętu. Nie chcę po raz kolejny wymieniać słynnych sandałów czy japonek na Giewoncie. Jednak jeśli podchodzicie do gór poważnie pamiętajcie o podstawowym wyposażeniu.

Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach – zabierz ze sobą

 • plecak
 • ubranie dostosowane do pory roku
 • zapasową ciepłą odzież
 • rękawice (wyższe partie gór)
 • jedzenie i picie
 • czapkę z daszkiem (przyda się latem)
 • okulary (zwłaszcza zimą)
 • jedzenie i picie (koniecznie pamiętajcie o wodzie)
 • latarka
 • naładowany telefon (ewentualnie powerbank)
 • mapa
 • kompas
 • raki i czekany – zimą (po szkoleniu)

Bądź silny – jedz i pij wodę

Podczas górskich wypraw należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość płynów, zwłaszcza latem. Pamiętaj, że z każdym kolejnym krokiem Twój organizm spala kolejne kalorie, a Ty najzwyczajniej w świecie się meczysz. Upał + wysiłek + brak płynów  = odwodnienie gwarantowane. Przed wyprawą zjedz porządne śniadanie, a do plecaka zabierz jedzenie. Chcesz paść z przemęczenia przed szczytem? Chyba nie 🙂

Śledź pogodę

Bezpieczeństwo w górach

Dobra pogoda to postawa. Pewnie słyszeliście o słynnym „oknie pogodowym”, na które czekają himalaiści. Zła pogoda może najzwyczajniej w świcie pokrzyżować plany zdobycia szczytu. Wejście na górę to jedno, a bezpieczeństwo to drugie. Nikt o zdrowych zmysłach nie wybierze się na Giewont wiedząc, że danego dnia może rozpętać się burza.  Burze są w górach wyjątkowo groźne. Od porażenia piorunem  podczas stuletniej historii TOPR w Tatrach zginęło aż 21 osób a wiele pozostało rannych. Polecam Wam stronę Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Rachunkowego

Nie idź sam

Bezpieczeństwo w górach

Jeśli to możliwe na zdobywanie górskich szczytów zabieraj ze sobą współtowarzyszy. Na wszystkich tatrzańskich szczytach spotkamy zazwyczaj sympatycznych i pomocnych ludzi, jednak zawsze warto mieć obok siebie zaufaną osobę, która w krytycznej sytuacji nam pomoże. Chodzenie w pojedynkę jest po prostu dużo mniej bezpieczne.

Zero alkoholu

Bezpieczeństwo w górach

W tym miejscu chyba zamiast mowy o bezpieczeństwie w górach mówię o ludzkiej głupocie, ale to się niestety zdarza. Sama na drodze na Rysy spotkałam ludzi, którzy popijali piwko. Żadnego alkoholu na szlakach i kropka.

Przygotuj się

Bezpieczeństwo w górach

Czytaj relacje ze zdobywania szczytów, zadawaj pytania. Dowiedz się ile czasu spędzisz  podczas wejścia na daną górę. Być może  na szczyt prowadzą dwie trasy, a jedna z nich jest dużo łagodniejsza. To pozwoli Ci także zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i picia.

Uważaj

Bezpieczeństwo w górach

Dbaj o bezpieczeństwo, sprawdzaj pogodę, zabieraj odpowiedni sprzęt, wypracuj kondycję, nie ścigaj się i po prostu uważaj. Żadne selfie nie jest warte upadku. Bądź ostrożny a na pewno wrócisz z gór cały i zdrowy.

601 300 300

985

numery ratunkowe w górach

Related content