Jak dbać o wzrok?

Opublikowany Dodaj komentarz

Jak zapewne większość z was spędzam długie godziny przed ekranem monitora. W pracy podczas pisania nowych artykułów, jak i w domu podczas tworzenia nowych postów. Bywają momenty, że z powodu zmęczonych oczu nie mam ochoty po raz kolejny włączać mojego laptopa, a jednak obowiązki mnie do tego zmuszają. Często zamiast tworzenia kolejnych tekstów zdecydowanie wolałabym wybrać się na jakąś fajną sesję, czy przejażdżkę rowerem. Niestety posty same się nie napiszą. Zmęczenie oczu w równie dużym stopniu jak praca przy komputerze, powodują : długotrwałe prowadzenie samochodu, czytanie, czy też zbyt krótki sen. W moim przypadku podrażnienie jest także często powodowane nieprawidłowo działającą klimatyzacją. Wzrok mamy niestety tylko jeden, należy więc odpowiednio o niego dbać. Zaniedbania mogą się niezbyt pozytywnie odbić w przyszłości.
Jak dbać o wzrok? Sposobów jest mnóstwo. Czasem wystarczy 5-minutowa przerwa od pracy 🙂

Sen
Sen ma zbawienny wpływ na nasz wzrok. Jeśli jesteśmy odpowiednio wyspani, nasze oczy są zregenerowane i gotowe do działania. Zgodnie z radami światowych naukowców na sen powinniśmy przeznaczyć około 8 godzin w ciągu doby. Jeśli macie taką możliwość zdecydujcie się na 15minutową drzemkę w ciągu dnia. To na pewno pozwoli się wam zrelaksować i naładować baterię na wykonywanie kolejnych obowiązków.

Odpoczynek w ciągu dnia
Jeśli przez długie godziny pracujecie przed ekranem komputera, powinniście robić w ciągu godziny dać swoim oczom choćby 5-minutowy relaks. Wybierzcie się na kawę, przespacerujcie, albo po prostu nie patrzcie na ekran monitora. Tak samo postępujcie w trakcie tługiej nauki. Jeśli dużo czasu spędzacie za kierownicą róbcie sobie częste przerwy (co dwie godziny). Idealnym sposobem byłoby wyjście na świeże powietrze. Spora dawka tlenu da wam energię do pracy!

Aktywność fizyczna
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna w sposób zbawienny wpływa na nasze zdrowie. W trakcie wysiłku fizycznego spalamy nie tylko kalorie, ale także umożliwiamy chwilę odpoczynku dla naszego mózgu, a co za tym idzie także wzroku. Dużo przyjemniej obserwuje się piękne krajobrazy podczas jazdy rowerem, niż przesuwające się cyferki w tabelach przestawnych.

Relaksacyjna kąpiel

Co powiecie na kąpiel w wannie pełnej piany? Na dodatek kieliszek wina, wasz ulubiona płyta, a na twarzy oczyszczająca maseczka? To takiego rozwiązania chyba nie musze was namawiać?

Kremy i żele pod oczy
Jeśli wasze oczy są zmęczone i przepracowane skóra wokół oczu jest opuchnięta, a gałki oczne są zaczerwienione warto zastosować żele i kremy pod oczy, które pomogą załagodzić te przykre objawy. Część z żeli można przechowywać w lodówce. Po posmarowaniu zmęczonej skóry pod oczami uzyskacie jeszcze lepszy efekt. Oprócz tego stosujcie także maseczki na powieki, świetnie zadziałają także plasterki ogórka.

Krople do oczu
W aptekach znajdziecie mnóstwo przeróżnych specyfików, które pozwolą Wam złagodzić zmęczenie oczu. Ja takie rozwiązanie stosuję bardzo często. To idealne rozwiązanie w kryzysowych sytuacjach. Zastosowanie kropli i chwila relaksu dla oczu sprawią, że będzie Wam się zdecydowanie lepiej pracowało.
Pamiętajcie najważniejsze to dać swoim oczom chwilę odpoczynku 🙂

Related content