Salt Bae

Salt Bae – turecki mistrz kulinarnego show

Opublikowany Dodaj komentarz

Nusret Gökçe, znany jako Salt Bae to jeden z najsłynniejszych tureckich szefów kuchni. Charakterystyczny sposób przyrządzania i doprawiania mięsa przyniósł mu międzynarodową sławę.

Nusret Gökçe jest rzemieślnikiem, kucharzem, restauratorem, a także influencerem. Instagramowy profil Salt Bae śledzi ponad 32 miliony obserwatorów. To jedno z największych tureckich kont w social mediach w minionym roku. Kucharz stał się bohaterem memów za sprawą osobliwego sposobu przyrządzania i doprawiania dań. Jego restauracje można znaleźć w Ankarze, D Maris Bay, Bodrum, Stambule, Zjednoczone Emiratach Arabskich, Doha, Miami, Nowym Jorku, Sandal Bedsteni, Dallas, Londynie, a także w Bostonie. Chętnie zaglądają do nich celebryci z całego świata – miedzy innymi Leonardo DiCaprio, Messi, Andrea Bocelli.

Początki Salt Bae

Rodzina Salt Bae pochodzi z Erzurum we wschodniej Turcji. Ojciec kucharza był górnikiem. Kiepska sytuacja materialna w rodzinie Gökçe spowodowała, że Nurset musiał przerwać edukację i rozpoczął pracę jako pomocnik masarza w Kadıköy (jedna z popularnych dzielnic Stambułu). W latach 2007-2010 podróżował po świecie, odwiedził mnóstwo restauracji, w których pracował za darmo. Chciał w ten sposób zdobyć doświadczenie i poznać zupełnie inne kultury. W 2010 roku wrócił do Stambułu i otworzył pierwszą restaurację sygnowaną nazwą Nusr-Et . W 2014 roku otwiera kolejny lokal, tym razem w Dubaju.

Słynne wideo „Ottoman Steak”

7 stycznia 2017 na twitterowym koncie kucharza pojawia się słynne wideo „Ottoman Steak”. W błyskawicznym czasie zyskało ponad 10 milionów odtworzeń. Od tamtego czasu restauracje Nusr-Et nie tracą popularności, a kucharz zyskuje status międzynarodowej gwiazdy. Jego sława trwa do dziś! Niemal każdego dnia Salt Bae publikuje relacje na swoim instagramowym profilu. Każdy dzień zaczyna od filiżanki cappucino, często przebywa w towarzystwie gości swoich lokali. Uchodzi za bardzo przyjaznego i sympatycznego.

Nusr-Et menu i ceny

W menu restauracji Nusret Gökçe znajdziemy między innymi: carpaccio, wędzoną wołowinę, tatar, żeberka wołowe, antrykot, polędwicę wołową, spaghetti, steki, filet jagnięcy, burgery, a także desery, w tym tradycyjną turecką baklavę. Wizytę w restauracji należy zaplanować odpowiednio wcześniej. Służy do tego system rezerwacji dostępny na stronie internetowej Nusr-Et. Dotyczy on wszystkich lokali należących do Salt Bae. Każdy z nich posiada osobny cennik.

W stambulskiej restauracji w dzielnicy Bebek ceny potraw zaczynają się od 53 lir (około 26 złotych). Najdroższe kosztują nawet 500 złotych. Mimo, że wśród krytyków kulinarnych pojawia się mnóstwo skrajnych opinii na temat jakości dań serwowanych w restauracjach Nusreta, to wszystkie lokale cieszą się ogromną popularnością!

Related content