rozmowa z konsulem usa

Rozmowa z konsulem – jak zdobyć wizę do USA?

Opublikowany 2 komentarze

Rozmowa z konsulem USA ma decydujący wpływ na uzyskanie wizy turystycznej do  Stanów. Jak przebiega? Spotkanie z konsulem mam już za sobą i było całkiem sympatycznie. Któż z nas nie marzy o podroży do Stanów Zjednoczonych? To dopiero byłaby wyprawa! Jednak prawda jest taka, że część osób porzuca lub odkłada swoje plany wyjazdu do USA z powodu procedury wizowej. 576 złotych i stres związany ze spotkaniem z konsulem zwyczajnie odstraszają. Nie ma się jednak czego bać. Większość wnioskodawców otrzymuje wymarzony dokument bez większych problemów.

Wniosek o wizę do USA

Aby spotkanie z konsulem USA w ogóle doszło do skutku należy spełnić kilka warunków:

 • należy mieć aktualny paszport i wykonać zdjęcie zgodnie z wymogami,
 • należy wypełnić formularz DS-16,
 • należy uiścić opłatę wizową w wysokości 576 złotych,
 • należy umówić się na rozmowę z konsulem,
 • wszystkie  informacje i sam formularz znajdziecie tutaj,

Formularz DS – 160

rozmowa z konsulem usa

Aby dokonać wszystkich formalności przed rozmową z konsulem należy zarejestrować się na stronę podanej powyżej. Formularz DS -160 zawiera nasze podstawowe dane (imię, nazwisko, adres zameldowania, telefon, numer paszportu, informacje o aktualnym zatrudnieniu oraz naszej pracy na przełomie 5 ostatnich lat, dane kontaktowe do osoby lub jednostki, którą zamierzamy odwiedzić w Stanach. Formularz nie jest zbyt skomplikowany, ale pamiętajcie, że wypełniamy go w języku angielskim. Piszcie prawdę i nie koloryzujcie, szkoda byłoby stracić szansę na wyjazd do USA z powodu oszustwa. Do formularza możecie od razu dodać odpowiednie zdjęcie.

Formalności

rozmowa z konsulem usa

Po wypełnieniu formularza i zapisie otrzymacie potwierdzenie wypełnienia wniosku. Najlepiej go od razu wydrukować ale możecie też przesłać na pocztę (na wszelki wypadek). Zapiszcie sobie numer potwierdzenia, bo za chwilę będziecie go podpinać do   wpłaty. Po wykonaniu wpłaty również wydrukujcie bądź prześlijcie na maila potwierdzenie.

Błędy we wniosku wizowym

Błędy we wnioskach zdarzają się bardzo często. Zanim dokonacie opłaty za wizę i umówicie spotkanie tych wniosków możecie wypełnić kilka. Jeśli jednak wiecie, że do Waszego formularza wkradł się błąd a Wasze spotkanie jest już umówione macie dwa wyjścia:

 • zgłosić błędy we wniosku wizowym podczas rejestracji w konsulacie,
 • wypełnić nowy wniosek i zabrać go ze sobą na rozmowę lub powiadomić o nowym wniosku telefonicznie poprzez infolinię ambasady

Panel użytkownika

Po wykonaniu wszystkich opisanych przeze mnie formalności możecie umawiać się na spotkanie z konsulem. Dokonacie tego w Waszym panelu użytkownika. Czas oczekiwania to zazwyczaj 1 dzień roboczy.

Na rozmowę z konsulem USA zabieracie ze sobą:

 • potwierdzenie wypełnienie formularza DS-160
 • potwierdzenie spotkania
 • paszport
 • zdjęcie (jeśli nie dodaliście go elektronicznie)

Rozmowa z konsulem USA

rozmowa z konsulem usa

Ja na rozmowę z konsulem umówiłam się w Warszawie. Co prawda przy Pięknej 12 ustawiła się całkiem spora kolejka, jednak kolejne osoby były wzywane do środka w niemal ekspresowym tempie. Na początku oddajecie telefon (dostajecie numerek, pod którym możecie go potem odebrać). Potem przechodzicie przez kontrolę (tak jak na lotnisku). Nie możecie zabrać ze sobą jedzenia, picia, broni, ostrych przedmiotów…

Z dokumentami udajecie się do rejestracji, otrzymujecie numerek, który wyświetla się w kolejnych okienkach. Na początku przekazujecie dokumenty,  zbierane są odciski palców, a potem przechodzicie do konsula. Podczas rozmowy najczęściej pada pytanie o powód Waszej podróży, miejsca, które chcecie odwiedzić, zatrudnienie, czy krewnych w Stanach (o ile piszecie o nich w formularzu). Po kilku pytaniach konsul wydaję decyzję o przyznaniu wizy. Jeśli Wasz wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, konsul jest zobowiązany do wyjaśnienia dlaczego podjął taką decyzję. Paszport zostaje na miejscu, możecie go odebrać w ciągu 3-5 dni w wybranym w panelu użytkownika punkcie. Wszyscy pracownicy, którzy mnie obsługiwali byli przesympatyczni i niezwykle pomocni. Rozmowę z konsulem wspominam bardzo dobrze. Nie ma się czego bać!

Related content