Hagia Sophia ponownie meczetem

Jak skutecznie nauczyć się tureckiego?

Opublikowany Dodaj komentarz

Jak wygląda nauka tureckiego? Czy warto zdecydować się na kurs w szkole językowej? Moje refleksje po dwóch semestrach nauki tureckiego w Lisan.

nauka tureckiego

Większości z nas wydaje się, że język turecki jest bardzo trudny do opanowania. Fakt na początku nie jest łatwo! Konstrukcje zdań tureckich wyglądają tak, jakby polskie zdanie ktoś przekręcił „do góry nogami”. Do tego dochodzą wspaniałe tamlamy i milion końcówek doklejanych do jednego wyrazu. Na pierwszy rzut oka to wszystko wygląda naprawdę strasznie, ale na szczęście tylko na początku. Z czasem okazuje się, że wcale nie jest tak ciężko. Wystarczy skupić się na podstawach, przetrwać  najbardziej wymagające momenty i się nie poddawać. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego sposobu nauki. Ja uczęszczam na zajęcia do Centrum Języka i Kultury Tureckiej Lisan i chętnie podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat nauki tureckiego.

Moja turecka przygoda

Nauka tureckiego

Gdyby jeszcze 10 lat temu ktoś powiedział mi, że  pojawię się w Turcji, raczej nie mogłabym w to uwierzyć. Ba! Gdyby jeszcze rok temu ktoś powiedział mi, że będę uczyła się języka tureckiego, na pewno byłabym jeszcze bardziej zdziwiona. Jak widać nie ma rzeczy niemożliwych! Wszystko zaczęło się od serialu Erkenci Kuş (Ranny ptaszek). Dziś nie tylko mam za sobą podróż do Turcji, ale także dwa semestry nauki tureckiego i planuję kolejne.

nauka tureckiego

Na początku tego roku postanowiłam rozpocząć naukę tureckiego. Zrobiłam mały rekonesans w internecie. Okazało się, że w Warszawie jest szkoła, która specjalizuje się w nauce tego właśnie języka. Opinie o Centrum Języka i Kultury Tureckiej Lisan były bardzo pozytywne, dlatego szybko podjęłam decyzję o uczestnictwie w kursie stacjonarnym. Wiedziałam, że zajęcia w szkole językowej będą mnie mobilizowały to nauki.

Nauka tureckiego w Warszawie

Nauka tureckiego
fot. Lisan

Centrum Języka i Kultury Tureckiej Lisan mieści się na IX piętrze Hotelu Metropol w ścisłym centrum Warszawy. Tuż po przekroczeniu drzwi wejściowych można poczuć świetną atmosferę tego miejsca. Zajęcia prowadzone są naprzemiennie w 4 salach. Każda z nich jest wyposażona w materiały dydaktyczne, a także stoisko do parzenia tureckiej herbaty. Nie brakuje także pysznych smakołyków.

nauka tureckiego
fot. Lisan

Lekcje tureckiego odbywają się  w kameralnym gronie od 3 do 6 osób. W przypadku mojej grupy bardzo szybko okazało się, że są to kapitalni ludzie, z którymi będę utrzymywać relacje także poza szkołą. Lektorzy pracujący w Lisan są przesympatyczni i profesjonalni w 200%. Zawsze świetnie przygotowani , służą pomocą, ale przede wszystkim zarażają nas pozytywną energię. Podczas zajęć nie tylko uczymy się tureckiego, poznajemy ciekawostki na temat tureckiej kultury, ale także bardzo często po prostu się śmiejemy.

Metoda dualna

nauka tureckiego

Zajęcia w Centrum Języka i Kultury Tureckiej Lisan prowadzone są metodą dualną, to znaczy, że na przemian raz prowadzi je turkolog, a raz native speaker. Dzięki temu możemy przyswoić dużą część materiału w stosunkowo krótkim czasie. Jak to wygląda w praktyce? Turkolog ( nasze przesympatyczne Anie i Alicja) kładzie szczególny nacisk na kwestie gramatyczno – leksykalne, a niestrudzony native speaker Sinan rozmawia z nami po turecku, mobilizuje do maksymalnego wykorzystywania tureckiego w życiu codziennym. Każde zajęcia są inne, lektorzy stosują przeróżne metody nauki (gry, zabawy, filmiki). Prawda jest taka, że zazwyczaj lekcje tureckiego kończymy uśmiechem na twarzy i nie możemy się doczekać kolejnych! Po dwóch semestrach nauki widzę ogromne postępy. Moja znajomość języka tureckiego jest już na naprawdę dobrym poziomie.

Centrum Języka i Kultury Tureckiej Lisan

Centrum Języka i Kultury Tureckiej Lisan działa od 2011 roku i jest kapitalnie zorganizowane. Pieczę nad funkcjonowaniem szkoły trzyma Pani Magda, która prowadzi zajęcia/kursy weekendowe, a także pomaga w kwestiach techniczno-logistycznych. Szkoła działa naprawdę świetnie, a załatwienie jakichkolwiek spraw związanych z nauką nie stanowi żadnego problemu.

W  Centrum odbywają się kursy języka tureckiego na różnych poziomach. Są one skierowane dla pojedynczych słuchaczy (dzieci i dorosłych), a także firm i różnych instytucji. Szkoła prowadzi także szkolenia kulturowe, przygotowuje tłumaczenia i prowadzi kursy arabskiego. Poza regularnymi zajęciami odbywają się także różne eventy związane z Turcją. Słuchacze mają możliwość wypożyczenia książek o Turcji i po Turecku, a także wymiany zdań w grupie na Facebooku.

fot. Lisan

Jeśli chcecie nauczyć się języka tureckiego i zastanawiacie się, jaką metodę wybrać, z czystym sumieniem mogę polecić Wam Lisan. To miejsce, które świetnie funkcjonuje, lektorzy są bardzo profesjonalni , ale przede wszystkim panuje tam kapitalna atmosfera. Przekonacie się, że nie będziecie żałować 🙂

nauka tureckiego

Wszystkie informacje na temat kursów znajdziecie na stronie:

Centrum Języka i Kultury Tureckiej Lisan

Related content