Dbaj o naszą planetę

Opublikowany Dodaj komentarz

Jesteś podróżnikiem i nieustannie odkrywasz nowe kraje, miasta i miasteczka? Zakochujesz się w zapierających dech w piersiach krajobrazach? Cieszysz się, kiedy możesz oddychać świeżym powietrzem? Uwielbiasz wpatrywać się w taflę krystalicznie czystego jeziora? Zasmucę Cię – skala zanieczyszczenia naszego ziemskiego środowiska z roku na rok jest coraz większa. Ziemia już niedługo może nie być już taka piękna…

Jak zacząć?

Jednak przed katastrofą możemy uchronić nasza planetę my – jej mieszkańcy. Każdy drobny gest jest na miarę złota. Wystarczy, że będziemy o tym pamiętać każdego dnia. Od czego zacząć? Chociażby od ograniczenia poruszania się samochodem. Jeśli masz możliwość, porzuć auto na rzecz komunikacji miejskiej. Jeśli jedziesz gdzieś dalej, zdecyduj się na pociąg lub autobus. Nie dość, że pewnie zaoszczędzisz pieniądze, to w dodatku można wykorzystać ten czas na czytanie ciekawej książki, gazety, czy chociażby na sen.

Plastik

Zrezygnuj z plastikowych torebek na zakupy. Jeśli wybierasz się do sklepu zabierz ze sobą torby materiałowe. Jestem pewna, że poza walorami estetycznymi, będzie z nią najzwyczajniej w świecie wygodniej. Tak samo sprawa się ma w przypadku plastikowych słomek.

Segregacja śmieci

Segregacja to podstawowy punkt dotyczący dbania o naszą planetę, ale warto zacząć od tego, żeby ilość generowanych śmieci zdecydowanie zmniejszyć. Nie kupuj produktów, które nie są do niczego  potrzebne. Na zakupy najlepiej iść z konkretną listą. W naszym kraju marnują się ogromne ilości jedzenia, a to tylko dlatego, że kupujemy nieumiejętnie.

Odpowiednia segregacja śmieci umożliwia ich ponowne przetworzenie. Dzięki recyclingowi powstaje całe mnóstwo nowych produktów: szklane butelki, papier czy chociażby tektura introligatorska, która z kolei świetnie sprawdza się przy produkcji okładek do książek i gier planszowych. Nic się nie zmarnuje, pod warunkiem, że śmieci są odpowiednio segregowane.

Oszczędzaj wodę i prąd

Ograniczenie zużycia wody i prądu nie tylko ograniczy koszty, ale bardzo pozytywnie wpłynie na nasze środowisko. Wyłączaj światło, kiedy nie przebywasz w danym pomieszczeniu. Wyłączaj wodę, która płynie zupełnie bez celu, kiedy Ty szczotkujesz zęby. Każdy z nas powinien znaleźć swój pomysł na dbanie o planetę i najlepiej zacząć to robić już teraz 🙂

 

 

 

 

Related content