Wjazd do Finalndii - informacje praktyczne (testy, certyfikat szczepienia)

Wjazd do Finlandii – certyfikat szczepienia, testy, ozdrowieńcy

Opublikowany Dodaj komentarz

Czy aby wjechać na teren Finlandii potrzebny jest certyfikat szczepienia albo negatywny wynik testu na koronawirusa? Jak wygląda sytuacja z ozdrowieńcami? Mam dla was aktualne informacje z Ambasady Finlandii w Polsce!

Dobra wiadomość jest taka, że Fińska Straż Graniczna nie wymaga żadnych certyfikatów, wyników testów, ani podania przyczyny wjazdu, aby móc wjechać na teren Finlandii. Dotyczy to obywateli UE/Schengen oraz tzw. krajów zielonej listy państw przyjętej przez państwa UE.

Certyfikat szczepienia, negatywny test, bycie ozdrowieńcem

Jest jednak jedno „ale”! Wszystkie osoby podróżujące do Finlandii podlegają przepisom zawartym w Ustawie o chorobach zakaźnych przyjętej przez rząd Finlandii i na lotnisku czy porcie możemy zostać skontrolowani przez THL, czyli Fiński Instytut Zdrowia.

W czasie kontroli możemy zostać poproszeni o okazanie następujących dokumentów zaświadczających o

  • byciu ozdrowieńcem (choroba przebyta w ciągu ostatnich 6 miesięcy udokumentowana odpowiednim zaświadczeniem w j.angielskim),
  • szczepieniu– Johnson&Johnson jedna dawka lub inne preparaty dwie dawki ważne 270 dni od dnia drugiej dawki, po 3.dawce szczepienia ważne bez terminu ważności,
  • negatywnym wyniku testu (nie starszy niż 72 h w momencie wjazdu do FIN, test PCR lub antygenowy).

W przypadku braku wymienionych dokumentów zostaniemy poproszeni o wykonanie darmowego testu na terenie lotniska, bądź portu.

Drugi test dla niezaszczepionych

Osoby niezaszczepione wjeżdżające  tylko na podstawie testu według ww. ustawy wciąż obowiązuje wykonania drugiego testu w Finlandii po 3-5 dniach po przybyciu do Finlandii (o ile pobyt tej osoby w Finlandii trwa 3 dni lub dłużej). Drugi test w razie potrzeby może być wykonany w Finlandii nieodpłatnie i można się na niego umówić z wyprzedzeniem przez system FINENTRY https://www.finentry.fi .

Powyższe przepisy nie dotyczą osób urodzonych w 2007 roku lub później.

Źródło: Ambasada Finlandii w Warszawie


Related content