Styl skandynawski bije rekordy popularności. Pojawia się zarówno w projektach mieszkań, biurowców, czy też budynków użyteczności publicznej. Czym się charakteryzuje?
Skandynawski styl króluje w aranżacjach polskich domów. Architekci bardzo chętnie wykorzystują w swoich projektach proste rozwiązania zaczerpnięte ze szwedzkiego, duńskiego, norweskiego, czy też fińskiego designu. Surowce naturalne (np, drewno ) połączone z nowoczesnymi trendami tworzą niezwykle atrakcyjne dla oka połączenie. Pomysły skandynawskich architektów są także wykorzystywane w projektach ważnych instytucji w naszym kraju. Mało kto wie, że wygląd Muzeum Historii Żydów Polskich zawdzięczamy fińskim projektantom (Rainer Mahlamäki, Ilmari Lahdelma).
Minimalizm
Styl skandynawski to przede wszystkim połączenie funkcjonalności, światła i naturalnych surowców. Projektanci kierują się zasadą „im prościej, tym lepiej”. Maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, ale aranżują ją rozsądnie. Uwielbiają jasne kolory i nieskomplikowane kształty.
Dwa nurty
Obecnie mamy do czynienia z dwoma nurtami w stylu skandynawskim. Jeden z nich jest tradycyjny (połączenie drewna z elementami ludowymi), natomiast drugi jest zdecydowanie bardziej nowoczesny. Projektanci stawiają na większą ekstrawagancję. Uwielbiają niebanalne kształty i elementy industrialne.
Nie ograniczają się do wykorzystania tylko drewna, ale także na przykład metalu czy miedzi. Stosują futurystyczne rozwiązania i wcale nie są w tym powściągliwi. Drugi nurt stylu skandynawskiego możemy zobaczyć w bardzo wielu miejscach również w Polsce. Gdzie? Między innymi w kawiarniach, restauracjach czy nowoczesnych biurowcach.
Aranżacja mieszkań
Zastosowanie stylu skandynawskiego w prywatnych mieszkaniach/domach nigdy nie było prostsze. Możemy kupić meble, elementy aranżacji dostępne w sklepach, ale jeśli stawiamy na kreatywność, stwórzmy własny projekt, a następnie realizujmy poszczególne etapy. Warto wziąć pod uwagę chociażby meble do sypialni na wymiar. Miejsce, w którym śpimy musi być wygodne i sprawiać wrażenie, że czujemy się w nim komfortowo i bezpiecznie.
Jedyne czego musicie się trzymać to zasada minimalizmu i maksymalnego wykorzystania światła słonecznego. Reszta zależy od Was.