Styl skandynawski

Styl skandynawski – zainspiruj się

Opublikowany Dodaj komentarz

Styl skandynawski bije rekordy popularności. Pojawia się zarówno w projektach mieszkań, biurowców, czy też budynków użyteczności publicznej. Czym się charakteryzuje?styl skandynawski

Skandynawski styl króluje w aranżacjach polskich domów. Architekci bardzo chętnie wykorzystują w swoich projektach proste rozwiązania zaczerpnięte ze szwedzkiego, duńskiego, norweskiego, czy też fińskiego designu. Surowce naturalne (np, drewno ) połączone z nowoczesnymi trendami tworzą niezwykle atrakcyjne dla oka połączenie. Pomysły skandynawskich architektów są także wykorzystywane w  projektach ważnych instytucji w naszym kraju. Mało kto wie, że wygląd Muzeum Historii Żydów Polskich zawdzięczamy fińskim projektantom (Rainer Mahlamäki, Ilmari Lahdelma).

Minimalizm

styl skandynawski

Styl skandynawski to przede wszystkim połączenie funkcjonalności, światła i naturalnych surowców. Projektanci kierują się zasadą „im prościej, tym lepiej”. Maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, ale aranżują ją rozsądnie. Uwielbiają jasne kolory i nieskomplikowane kształty.

Dwa nurty

styl skandynawski

Obecnie mamy do czynienia z dwoma nurtami w stylu skandynawskim. Jeden z nich  jest tradycyjny (połączenie  drewna z elementami ludowymi), natomiast drugi jest zdecydowanie bardziej nowoczesny. Projektanci stawiają na większą ekstrawagancję. Uwielbiają niebanalne kształty i elementy industrialne.

styl skandynawski

Nie ograniczają się do wykorzystania tylko drewna, ale także na przykład metalu czy miedzi. Stosują futurystyczne rozwiązania i wcale nie są w tym powściągliwi. Drugi nurt stylu skandynawskiego możemy zobaczyć w bardzo wielu miejscach również w Polsce. Gdzie? Między innymi w kawiarniach, restauracjach czy nowoczesnych biurowcach.

Aranżacja mieszkań

styl skandynawki

Zastosowanie stylu skandynawskiego w prywatnych mieszkaniach/domach nigdy nie było prostsze. Możemy kupić meble, elementy aranżacji dostępne w sklepach, ale jeśli  stawiamy na kreatywność, stwórzmy własny projekt, a następnie realizujmy poszczególne etapy. Warto wziąć pod uwagę chociażby meble do sypialni na wymiar. Miejsce, w którym śpimy musi być wygodne i sprawiać wrażenie, że czujemy się w nim komfortowo i bezpiecznie.

styl skandynawski

Jedyne czego musicie się trzymać to zasada minimalizmu i maksymalnego wykorzystania światła słonecznego. Reszta zależy od Was.

Related content