Skalny kościół w Helsinkach

Skalny Kościół w Helsinkach

Opublikowany Dodaj komentarz

Skalny Kościół w Helsinkach (Temppeliaukio kirkko) to jedna z najważniejszych atrakcji w stolicy Finlandii. Budynek został wydrążony w granitowej skale, jest oświetlany naturalnym światłem słonecznym, a jego wnętrze jest naprawdę wyjątkowe!

Skalny kościół w Helsinkach to prawdziwa perła fińskiego designu. Przyciąga turystów z całego świata. Spacerując do Temppeliaukio krikko zawsze mam wrażenie, jakbym zbliżała się do statku kosmicznego, który właśnie wylądował w środku osiedla mieszkalnego. Wokół Kościoła znajdują się bowiem bloki i kilka sklepów z pamiątkami. Na czym polega jego wyjątkowość?

Historia Skalnego Kościoła

Historia Skalnego kościoła

Projekt architektoniczny Skalnego Kościoła jest dziełem braci Timo i Tuomo Suomalainen, którzy wygrali konkurs na jego budowę. Ich wizja połączyła naturę z ludzkim działaniem, tworząc harmonijną przestrzeń do modlitwy i medytacji. Jego budowę rozpoczęto w 1968 roku i został oficjalnie otwarty dla wiernych w 1969 roku. Założenie i efekt finalny w 100% się pokrywają. Jest to jedno z najbardziej mistycznych miejsc w Europie! Jest to nie tylko miejsce kultu, ale także różnych wydarzeń muzycznych, w tym koncertów. Akustyka jest tam doskonała.

Czytaj także: Katedra w Helsinkach

Skalny Kościół – architektura

Skalny Kościół w Helsinkach

Świątynia ma owalny kształt. Została wydrążona w naturalnej, granitowej skale. Prace polegające na przekształceniu skały w budynek trwały aż 10 lat. Wejście do wnętrza prowadzi przez skalną kopułę. Jednym z najbardziej zachwycających elementów jest okrągła ściana z wyrzeźbionymi otworami, które przypominają płatki kwiatów. Wnętrze Skalnego Kościoła w Helsinkach jest oświetlane naturalnym światłem słonecznym, które wpada do niego dzięki 180 szklanym panelom. Na dachu znajduje się dysk, który został wykonany z miedzianego drutu. Kapitalny widok wnętrza kościoła gwarantuje wewnętrzny taras.

Czytaj także: City break w Helsinkach

Informacje praktyczne

Skalny Kościół w Helsinkach

Skalny Kościół w Helsinkach znajduje się w dzielnicy Töölö przy ulicy Lutherinkatu 3. To zaledwie 10 minut spaceru od słynnego centrum handlowego Kamppi. Możecie tam też dotrzeć komunikacją miejską z różnych lokalizacji w stolicy Finlandii. Tuż obok wejścia przy Lutherinkatu 3 znajdują się także stojaki na rowery. W najbliższej okolicy znajdziecie 3 punkty rowerów miejskich („Kauppakorkeakoulu”, „Sammonpuistikko” i „Cygnaeuksenkatu”). Kościół jest otwarty codziennie od 10:00 do 19:00, jednak ze względu na to, że odbywają się tam różne wydarzenia, może być chwilowo zamknięty dla odwiedzających. Na oficjalnej stronie
Temppeliaukio krikko znajdziecie aktualną dostępność. Bilet wstępu kosztuje 5 euro i można go kupić zarówno online, jak i bez problemu na miejscu. Płatność kartą i gotówką. Budynek można odwiedzać indywidualnie, a także zwiedzać grupowo w języku anielskim. Informacje o takich wydarzeniach znajdziecie na ich oficjalnej stronie. Oprowadzanie trwa zazwyczaj 15 minut.

Related content